یک میلیون گردشگر سلامت از آذربایجان به ایران سفر می‌کنند
وزیر ارتباطات

یک میلیون گردشگر سلامت از آذربایجان به ایران سفر می‌کنند

وزیر ارتباطات با اشاره به ظرفیت توسعه کسب‌وکارهای نوپای ایرانی در خارج از مرزها، گفت: سالانه یک‌میلیون توریست سلامت از آذربایجان به ایران می‌آیند و کسب‌وکار ایرانی در این حوزه شکل گرفته است.

محمدجواد آذری جهرمی که در آذربایجان به سر می‌برد درباره نمایشگاه باکوتل که صبح امروز (سه‌شنبه) با حضور وزرای ارتباطات روسیه، ترکیه، آذربایجان و دبیرکل ITU شروع به کار کرد، گفت: باکوتل امسال با ۱۹۲ شرکت از ۱۲۰ کشور دنیا در آذربایجان شروع به کار کرده و آخرین دستاوردهای حوزه فناوری در حال عرضه و ارایه است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به حضور سالانه یک میلیون توریست سلامت از کشور آذربایجان و زمینه برای توسعه بازارهای کسب‌وکارهای ایرانی به خارج از مرزها، گفت: جوانان ما این ظرفیت را دارند که از دانش خود، برای کشور تولید ثروت کنند.

او با اشاره به حضور شرکت‌های ایرانی در این نمایشگاه افزود: ایران نیز بنا به برنامه‌ای که در حوزه اقتصاد دیجیتال در پی گرفته، از شرکت کسب‌وکارهای دیجیتال خواسته که در این نمایشگاه حضور پیدا کنند و محصولات خود را ارایه کنند که در همین زمینه ۱۰ شرکت موفق در این عرصه حضور پیدا کرده و در حال ارایه محصولات برای پیدا کردن شرکای اقتصادی هستند.

آذری جهرمی تصریح کرد: در حال حاضر حدود یک‌ میلیون توریست سلامت از جمهوری آذربایجان داریم که مسافرانی که به ایران سفر می‌کنند، برای پیدا کردن پزشک با مشکلاتی مواجه هستند و فناوری اطلاعات می‌تواند به رفع مشکل آن‌ها کمک کند.

او با بیان اینکه در این زمینه یکی از کسب‌وکارهای ایرانی حاضر در این نمایشگاه به‌صورت خاص روی حوزه توریسم سلامت در حال فعالیت است، اظهار کرد: آن‌ها می‌توانند این امکان را برای مردم آذربایجان فراهم کنند و با شرکت‌های اعزام کننده بیماران در حال مذاکره هستند تا ظرفیت توریسم ما را افزایش دهند.

وزیر ارتباطات به حضور شرکت‌های ایرانی دیگر در حوزه‌های تبلیغات و حمل‌ونقل اشاره کرد و ادامه داد: در حوزه توسعه خدمات صوت و تصویر آنلاین نیز شرکت‌های ایرانی حضور چشمگیری دارند و به نظر می‌رسد با تعاملات و مذاکراتی که دارند، بتوانند سهمی از این بازار تصاحب کنند.