fa-IR
راه‌اندازی شتاب‌دهنده در حوزه طراحی صنعتی ضروری است
کرمی در مراسم اختتامیه آیدیران ۹۶

راه‌اندازی شتاب‌دهنده در حوزه طراحی صنعتی ضروری است

پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مراسم اختتامیه آیدیران ۹۶ گفت: حمایت از کارآفرینی که همراه با خلاقیت باشد برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اهمیت داشته و این معاونت سعی در نقش‌آفرینی در آن رویدادها دارد. حمایت از تحقیقات مرز دانش از طریق اجرای طرح‌های کلان ملی، تجاری‌سازی فناوری از اقداماتی است که معاونت در کنار فرهنگ‌سازی اقتصاد داش بنیان انجام می‌دهد.

کرمی ادامه داد: چرا که دانشگاه مرکز تولید علم و تئوری است اما تبدیل ایده به محصول همچنین علم به عمل و ورود آن به جامعه نیازمند نقش‌آفرینی بازیگران دیگر همچون پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد و نوآوری است اما اخیرا بازیگران دیگری همچون شتاب‌دهنده‌ها و صندوق‌های جسورانه در کنار بخش خصوصی قرار گرفتند تا به رشد صنعت و تولید ملی کمک کنند.

معاونت علمی نیز برای ورود به این موضوع مهم در کنار ستادهای توسعه فناوری خود ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان را راه‌اندازی کرد تا شاهد فرهنگ‌سازی ترویج موضوع اقتصاد دانش‌بنیان باشیم.

رشد شتابان شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها

دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی رشد شرکت‌های دانش‌بنیان در چند سال اخیر را شتابان دانست و ابراز کرد: سال ۹۲ حدود ۵ شرکت دانش‌بنیان در حوزه‌های مختلف وجود داشتند اما در حال حاضر با حمایت‌های انجام شده بیش از ۳ هزار شرکت دانش‌بنیان در حال فعالیت هستند. این موضوع در رابطه با استارت‌آپ‌ها نیز صدق می‌کند در طول ۶ سال امروز هزاران استارت‌آپ در حوزه‌های مختلف کشور فعالیت می‌کنند.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری راه‌اندازی شتاب‌دهنده در حوزه طراحی صنعتی را به‌صورت پیشنهادی مطرح کرد و گفت: با این وجود استارت‌آپ‌های حوزه طراحی صنعتی هنوز در ارتباط منسجم با معاونت علمی و فناوری قرار نگرفتند و شتاب‌دهنده‌ای خوب در این حوزه وجود ندارد. در این جشنواره ایده‌های خوبی وجود دارد که هر یک توانایی تبدیل شدن به یک استارت‌آپ یا شرکت دانش‌بنیان را دارا است تا از دل آیدیران ۹۶ یک شتاب‌دهنده و تعدادی شرکت را شاهد باشیم.

ترویج و معرفی طراحی صنعتی

مشاور رییس بنیاد ملی نخبگان ایران همچنین انتشار هندبوک از جشنواره و طراحی صنعتی در ایران را نیز مطرح کرد و گفت: همچنین هندبوکی که وضعیت کشور در این حوزه، چالش‌ها، موضوعات طراحی صنعتی و وضعیت افراد، موسسات و شرکت‌ها در کشور را مشخص کند، وجود ندارد که این جشنواره می‌تواند این اقدام را در دستور کار خود قرار دهد تا با حمایت ستاد فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان دو اقدام راه‌اندازی شتاب‌دهنده و انتشار هند‌بوک در این حوزه عملی شود.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در ادامه به شکل‌گیری زیست‌بوم فناوری و نوآوری در کشور اشاره و عنوان کرد: بازیگران مختلفی همچون دانشگاه‌ها، مراکز علمی، پارک‌های علم و فناوری، استارت‌آپ‌ها، صندوق‌های جسورانه و شتاب‌دهنده‌ها در این زیست‌بوم نقش‌آفرینی می‌کنند.

طراحی صنعتی و طراحان از بخش‌هایی هستند که در تمامی این حوزه‌ها می‌توانند اثرگذار باشند. چرا که محصولات برای بهتر دیده شدن در بازار نیازمند هستند از پایه علمی برخوردار باشند که موضوع طراحی صنعتی حوزه‌ای تاثیرگذار و واجب در این خصوص است.

او با اشاره به لزوم برگزاری آیدیران گفت: این جشنواره در فضایی مناسب فعالان این حوزه را کنار هم جمع می‌کند تا ترویج و توسعه آن را شاهد باشیم.

کرمی در بخش بعدی سخنان خود اظهار کرد: در دوران کنونی رشد اقتصادی نه در داشتن منابع مالی فراوان یا منابع طبیعی خدادادی بلکه در گرو داشتن مغزهایی خلاق، طراح و پویا است. اقتصاد عصر حاضر که واژه دانش‌بنیان را در کنار نام خود یدک می‌کشد، هرچند از بازوی نیروی کار و نیروی مرموز سرمایه‌های پولی و مالی استفاده می‌برد اما قدرت خود را از ذهن و فکر افرادی می‌گیرد که یاد گرفته‌اند چطور دست به آفرینش، طراحی و خلاقیت بزنند.

خلاقیت سنگ بنای نوآوری

دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی همچنین ابراز کرد: خلاقیت به‌عنوان سنگ بنای نوآوری و نوآوری به‌عنوان پیش‌فرض رشد اقتصادی نه به‌صورت مفاهیم جداگانه بلکه به‌صورت ارکان یک سیستم واحد در کنار یکدیگر، نتایج مطلوب یک اقتصاد پویا و رو به رشد را رقم می‌زنند. در این میان، بسیاری از مفاهیم دیگر نیز در کنار آن‌ها قرار می‌گیرند. استعداد ذاتی افراد، حمایت‌های مال و عاطفی، فرهنگ کارآفرینی و موارد دیگر اجزا یک سیستم و زیست‌بوم فناوری و نوآوری یکپارچه هستند که طی یک فرآیند، آنچه در ذهن افراد می‌گذرد را تبدیل به موردهایی می‌کنند که درنهایت شکوفایی اقتصادی را رقم می‌زند.

طراحی صنعتی از مولفه‌های مهم اقتصاد دانش‌بنیان

کرمی با بیان اینکه طراحی صنعتی جز صنایع خلاق به شمار می‌رود، گفت: طراحی صنعتی از مولفه‌های مهم اقتصاد دانش‌بنیان است و در موارد قابل اندازه‌گیری، در زمینه‌های رشد و ایجاد شغل، سهمی بالاتر از متوسط را به خود اختصاص داده‌اند. طراحی صنعتی همچنین از جمله وسایل انتقال هویت فرهنگی هستند که نقش مهمی در رونق بخشی و تنوع فرهنگی بازی می‌کنند. طی دهه گذشته تعدادی از دولت‌ها در سرتاسر جهان به اهمیت صنایع خلاق پی برده و تدوین سیاست‌هایی برای ترویج آن‌ها را آغاز کردند.

او همچنین بیان کرد: خوشبختانه زیست‌بوم کارآفرینی فناورانه و صنایع خلاق در ایران در کنار شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های این حوزه و بهره‌گیری از حضور جوانان پرشماری سود می‌برد که به فرای روشن می‌اندیشند. پر از ایده‌اند و سرشار از خلاقیت تحصیل‌کرده و باسواد هستند کارآفرینی را خوب می‌اندیشند، بهره‌مندی از علم نافع را بلدند دستانی پرقدرت دارند و سری پرشور برای تولید ثروت از علم آن‌ها می‌توانند با طراحی‌های نو همه را به روزهای خوب و آرام برسانند وظیفه همه ما است که به وارستگی این جوانان مومن ایمان بیاوریم چون آنچه غیرقابل ارزش‌گذاری است نوآوری بشر است.

سومین دوره جشنواره آیدیران با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد که در مراسم اختتامیه آن با حضور پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی، عابدینی دبیر جشنواره و اعضای هیات داوران برگزیدگان جوایز خود را دریافت کردند.