رشد ۱۳ پله‌ای ایران در شاخص جهانی کارآفرینی
براساس آخرین گزارش موسسه کارآفرینی و توسعه جهانی GEI 2018 اعلام شد

رشد ۱۳ پله‌ای ایران در شاخص جهانی کارآفرینی

براساس آخرین گزارش منتشر شده از «موسسه کارآفرینی و توسعه جهانی GEI 2018» رتبه ایران در میان ۱۳۷ کشور جهان به ۷۲ رسیده که نسبت به سال گذشته ۱۳ رتبه ارتقا یافته است.

ایران در شاخص جهانی کارآفرینی با ارتقای شاخص مهارت‌های شروع کسب‌وکار ۱۳ پله صعود کرده است.

شاخص جهانی کارآفرینی (GEI) برای به تصویر کشیدن اکوسیستم‌های کارآفرینانه طراحی شده است که همه‌ساله توسط «موسسه کارآفرینی و توسعه جهانی» به‌صورت گزارشی یکپارچه از وضعیت کارآفرینی کشورهای مختلف منتشر می‌شود. این شاخص نه یک شمارش ساده خروجی‌ها مانند تعداد بنگاه‌های ثبت‌شده جدید است و نه یک محک‌زنی براساس سیاست‌گذاری‌ها است. این شاخص ویژگی‌هایی از کارآفرینی را مدنظر قرار می‌دهد که بهره‌وری را بهبود می‌بخشند. ویژگی‌هایی از قبیل نوآوری، گسترش بازار، رشد محور بودن و بینش بین‌المللی داشتن.

به گزارش کارشناسان «مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا»، کشور ایران به همراه بلغارستان بالاترین میزان پیشرفت در بین ۱۳۷ کشور دنیا را به خود اختصاص داده است.

در این گزارش، ایران با سیاست‌گذاری‌های صحیح و برنامه‌ریزی در توسعه کارآفرینی توانسته‌ است اکوسیستم کارآفرینی خود را بهبود دهد.


براساس این گزارش اگرچه ایران همچنان رتبه پایینی در شاخص جهانی کارآفرینی دارد ولی با صعود ۱۳ پله‌ای خود توانست اکوسیستم کارآفرینی خود را نسبت به سال قبل ارتقا داده و از لحاظ بهبود اکوسیستم کارآفرینی جزو ۱۰ کشور برتر دنیا قرار بگیرد که جایگاهی بالاتر از کشورهایی چون ایتالیا، لهستان، کانادا، ایرلند و کره جنوبی است.

ایران در هر ۱۴ شاخص مربوط به اکوسیستم کارآفرینی بهبود نسبی داشته است. مهارت‌های راه‌اندازی کسب‌وکار بیشترین امتیاز و پذیرش ریسک کمترین امتیاز را به خود اختصاص داده است.

ایران در بین کشورهای خاورمیانه و شمال افریقا هم توانسته با ۳ پله صعود در جایگاه یازدهم قرار بگیرد.

تحلیلی از این گزارش جهانی در آینده از مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب وکارهای نوپای فاوا منتشر خواهد شد.