fa-IR
اتاق اصناف «سامانه سجا» را به مناقصه می‌گذارد

اتاق اصناف «سامانه سجا» را به مناقصه می‌گذارد

مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق اصناف اعلام کرد که طرح ایجاد سامانه یکپارچه «سجا» که تمامی اطلاعات صنوف را روی نقشه به کاربر نشان می‌دهد، ارایه شده است.

کمیل اکبرنژاد، مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق اصناف ایران اظهار کرد: در اتاق اصناف طرح سامانه یکپارچه «سجا» را ارایه کرده‌ایم که خلاصه «سیستم جامع اطلاع‌رسانی صنفی اتاق اصناف ایران» است و تمامی اطلاعات صنوف را روی نقشه به کاربر نشان می‌دهد. همچنین وقتی مشتری به یک واحد صنفی رجوع می‌کند، با کمک این سامانه می‌تواند بحث بازرسی را انجام دهد و همین‌طور ما هم در اتاق اصناف از بازخورد مردم در خصوص نحوه فعالیت واحدهای صنفی اطلاع می‌یابیم. این عضو کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران بیان کرد: به‌زودی طرح این سامانه به مناقصه گذاشته می‌شود تا شرکت مجری را پیدا کنیم.

مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق اصناف ایران درباره وضعیت استارت‌آپ‌ها نیز بیان کرد: در کشور ما حدود ۸۰ درصد استارت‌آپ‌ها صنفی هستند لذا باید اتاق اصناف متولی آن‌ها باشد چون روی فعالیت‌های صنفی شناخت کافی را دارد اما الان در هر حوزه هر سازمانی وارد می‌شود که برای استارت‌آپ‌ها خوب نیست و ممکن است ایده‌شان هم دزدیده شود. همچنین بحث کنترل و بازرسی که باید صورت گیرد نیز در اتاق اصناف صورت می‌گیرد لذا استارت‌آپ‌ها باید از اتاق اصناف مجوز لازم را اخذ کنند؛ بنابراین سایر سازمان‌های دیگر باید از موازی کاری اجتناب کنند.

او درباره مهم‌ترین چالش‌های حوزه ICT که اتاق اصناف با آن مواجه است، گفت: یکی از مشکلات اساسی در این حوزه نبود یکپارچگی بین دستگاه‌های اجرایی در کشور است. برای مثال ما در بحث بازرسی با سازمان تعزیرات و سازمان حمایت نشست‌هایی برگزار کردیم تا یک سامانه یکپارچه‌ایجاد کنیم. بر این مبنا باید اتاق اصناف سازمان یکپارچه‌ای ایجاد کند تا هم سازمان تعزیرات و هم سازمان حمایت از آن استفاده کند و یک پنجره واحد برای بازرسی و قیمت‌گذاری وجود داشته باشد و شاهد پراکندگی در حوزه ICT نباشیم.