افزایش رویدادهای کارآفرینی در دنیا/ لزوم حمایت دولت از استارت‌آپ‌ها

افزایش رویدادهای کارآفرینی در دنیا/ لزوم حمایت دولت از استارت‌آپ‌ها

معاون سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به افزایش رویدادهای کارآفرینی در دنیا که امروزه با عنوان استارتاپ ویکند شناخته می شوند بر لزوم توسعه سیاستهای حمایتی دولت از این رویدادها تاکید کرد.

رضا باقری اصل با اشاره به حمایتی بودن رویکرد دولت در حوزه فناوری اطلاعات در دو سال گذشته گفت: با افزایش این نوع حمایت‌ها، وابستگی به طرح‌های خارجی در داخل کشور، کاهش پیدا می‌کند.

وی به چگونگی شکل‌گیری کارآفرینی در جامعه اشاره کرد و افزود: در سال‌های گذشته فاصله محسوسی بین نیروی آماده‌به‌کار و فارغ‌التحصیلان با بازار تقاضا وجود داشت که بعد از تفکری که بین افراد جویای کار به وجود آمد، سبب شد این افراد به سمت بحث کارآفرینی حرکت کنند و دولت نیز با ایجاد قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان به این عرصه قدم گذاشت.

باقری اصل گفت: امروز در زنجیره ایده تا کارآفرینی، حلقه‌هایی وجود دارند که به‌صورت ضعیفی با دیگر حلقه‌ها در ارتباط هستند و باوجوداینکه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بیشترین رشد ارزش‌افزوده وجود دارد با تکمیل این زنجیره‌های کارآفرینی، می‌توان به اهداف خود در بحث اقتصاد دانش‌بنیان در این حوزه دست پیدا کرد.

معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران یکی از گام‌ها را سیاست‌های دولت در حمایت از اشتغال دانش‌بنیان در حوزه ICT عنوان و خاطرنشان کرد: حمایت‌های متعدد دولت از رویدادهای کارآفرینی که امروزه با عنوان استارت‌آپ ویکند شناخته می‌شوند از دیگر اقدامات انجام‌شده در این بخش است.

باقری اصل با اشاره به اهمیت رویدادهای کارآفرینی بیان کرد: در سال ۲۰۱۲ بیش از ۲۵۰۰ رویداد کارآفرینی در اتحادیه اروپا برگزار شد که ۲۸۰۰ هزار نفر در این رویدادها مشارکت داشتند، این رویدادها در سال‌های بعد به‌ویژه در سال ۲۰۱۴ به‌طور چشمگیری افزایش یافت؛ کشور ما نیز مانند دیگر کشورهای دنیا باید همگام با این اتفاقات جهانی در عرصه کارآفرینی حرکت کند تا بتواند به خواسته‌های خود در بحث کارآفرینی دست یابد.

وی تأکید کرد: اگر دولت حمایت خود را در این مسیر کاهش دهد احتمال می‌رود زنجیره‌ها به‌صورت مفید تشکیل نشوند و به سرانجام مناسبی نرسیم. باوجوداینکه صندوق نوآوری و شکوفایی و در کنار آن وام وجوه اداره شده در حوزه ICT در نظر گرفته‌شده است تا زمانی که این موارد در سرمایه‌گذاری‌های ریسک‌پذیر وارد نشوند، اتفاق روشنی را به چشم نخواهیم دید.

این مقام مسئول در سازمان فناوری اطلاعات ایران، با اشاره به ورود سرمایه‌گذاری‌های خارجی در حوزه ICT و به وجود آمدن انحصار توسط این سرمایه‌گذاران گفت: نوآوری در حوزه ICT به‌قدری زیاد است که بعید به نظر می‌رسد شخصی با سرمایه‌گذاری خارجی بتواند انحصاری را در مدت طولانی‌مدت در این حوزه ایجاد کند. اگرچه درصورتی‌که دولت حمایت منسجم از کارآفرینی نداشته باشد، گرایش جوانان به دستاوردهای خارجی به‌صورت مداوم خواهد بود.