معرفی استارت‌آپ؛ نظربین: سرویس بررسی و سالم‌سازی محتوا

معرفی استارت‌آپ؛ نظربین: سرویس بررسی و سالم‌سازی محتوا

با افزایش روزافزون استفاده از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، کاربران فضای مجازی، پیوسته در حال تولید و انتشار انواع محتوا متن، تصویر و ویدیو هستند. این روند به نحوی است که امروزه بیش از ۷۰ درصد کاربران اینترنتی، بیشتر به کامنت نوشته شده کاربران دیگر توجه می‌کنند تا مطالبی که کسب‌وکارها در متن بازاریابی حرفه‌ای خود می‌نویسند؛ علاوه بر این، بیش از ۶۰ درصد کاربران به عکس‌های گرفته شده توسط کاربران دیگر بیشتر از عکس‌های حرفه‌ای برند‌ها اعتماد دارند؛ بنابراین محتوای تولید شده توسط کاربران در فضای مجازی (UGC) می‌تواند تاثیر بسزایی بر توسعه کسب‌وکار یا شکست یک برند تجاری داشته باشد.

به‌علاوه روند روبه‌رشد UGC، فضای مجازی را با حجم عظیمی از محتوای غیراخلاقی و توهین‌آمیز رو‌به‌رو کرده است؛ در صورتی که هیچ نظارتی بر محتوای تولیدی نباشد آسیب‌های جبران‌ناپذیر فرهنگی و اجتماعی برای اعضا جامعه، به‌خصوص کودکان و نوجوانان به همراه دارد.

در حال حاضر بررسی و سالم‌سازی محتوا در این فضا توسط نیروی انسانی انجام می‌شود؛ در حالی که بررسی و انتشار کامنت‌ها توسط نیروی انسانی پرهزینه و زمان‌بر بوده و منجر به افزایش تعداد کامنت‌های منتشر نشده می‌گردد؛ همچنین، طبق تحقیقات روزنامه گاردین، بررسی کامنت‌های توهین‌آمیز و غیراخلاقی توسط نیروی انسانی اثرات استرس‌زا و مضری بر روحیه افراد دارد.

نظربین اولین بستر سالم‌سازی هوشمند محتوای تولید شده کاربران در اینترنت (UGC) به زبان فارسی است که محتوای تولید شده توسط کاربران، از جمله متن و عکس را پیش از انتشار به‌صورت هوشمند و خودکار بررسی کرده و تنها محتوای سالم را منتشر می‌کند؛ همچنین در این سامانه از الگوریتم‌های هوشمند بومی استفاده شده است.

نحوه کارکرد

سرویس نظربین از فناوری هوش مصنوعی و پردازش زبان طبیعی بهره می‌برد. این فناوری‌ها، قابلیت‌هایی را برای شما فراهم می‌کند که از آن جمله می‌توان به تشخیص نوشتار محاوره‌ای و عامیانه مانند؛ کامنت‌های اینستاگرام، غلط املایی، تکرار حروف و غیره اشاره کرد.

همیشه راه‌های جدید و خلاقانه برای ارسال کامنت‌های غیراخلاقی در فضای مجازی وجود دارد که نظربین می‌تواند از طریق قابلیت یادگیری ماشین این مشکل را برای شما حل کند؛ حتی امکان سفارشی‌سازی لیست کلمات، عبارات و جملات نیز برای سالم‌سازی و فیلترینگ خاص منظوره وجود دارد.

راه‌اندازی سرویس، بسیار آسان و سرعت انتشار کامنت‌ها در تمامی بستر‌ها به‌صورت آنی و ۲۴ / ۷ است. امکان حذف ایمیل، تلفن و آدرس تبلیغاتی نیز در این سرویس فراهم شده است.

API نظربین به‌سادگی در تمام محیط‌های برنامه‌نویسی همچون Java، PHP، Go، ASP.Net، Python، Ruby و غیره قابل استفاده است. امکان استفاده از این سرویس در اپلیکیشن‌های موبایل، بازی‌های رایانه‌ای، شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها، فروم‌ها، وب‌سایت‌های خبری و خرید آنلاین، وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مخصوص کودکان و نوجوانان و شبکه‌های تبلیغاتی به‌راحتی وجود دارد؛ همچنین امکان استفاده رایگان از نسخه پایه و حرفه‌ای به مدت ۱۴ روز برای مشتریان فراهم شده است.

روند شکل‌گیری نظربین

خلق هسته بررسی و تعدیل کامنت‌های غیراخلاقی و نامتعارف «نظربین» از سال ۸۸، توسط دانشجویان دکترا و ارشد دانشگاه تهران و شریف شروع و اولین نسخه تجاری این سرویس در بهمن سال ۹۳ به بازار ارایه شد؛ پس از آن در طول مدت دو سال، سرویس پیش‌پردازش از ۳ مرحله به ۱۴ مرحله پیش‌پردازش ارتقا یافت.

سپس سرویس بررسی تصاویر نا‌متعارف و غیراخلاقی را در تیرماه سال ۹۶، در بیست‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ و در یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال در آبان سال ۹۶، سرویس سالم‌سازی فضای اینستاگرام را برای اولین بار در ایران به بازار عرضه کرد.

با وجود هسته‌ی پایدار و قابل اطمینان نظربین، به دلیل استقبال مشتریان و به‌منظور بهبود و ایجاد قابلیت‌های جدید، نسخه جدیدی از هسته این سرویس در شهریور سال ۹۶ ارایه شد. در نسخه جدید، چند ویژگی کلیدی در سامانه نظربین ارتقا یافت؛ سرعت پردازش هسته سرور ۱۰ برابر نسبت به نسخه قبلی افزایش و مدت‌زمان پاسخ از ۱۰۰ میلی‌ثانیه به ۱۰ میلی‌ثانیه تقلیل یافت؛ که امکان بررسی تعداد کامنت‌های بیشتری در مدت‌زمان کوتاه‌تری را فراهم می‌کند و زمان پاسخگویی و تشخیص وضعیت کامنت‌ها با سرعت بالاتری انجام می‌شود.

ویژگی دیگر، دقت بررسی و تشخیص کامنت‌های سالم از کامنت‌های غیراخلاقی و تبلیغاتی است که به میزان ۱۸ درصد نسبت به گذشته بهبود یافت و این عدد به ۸۹ درصد رسید. ویژگی دیگر این سامانه، ۱۴ مرحله پیش‌پردازش است که توانایی تشخیص نوشتار محاوره‌ای فارسی را به‌صورت چشم‌گیری بهبود بخشید؛ این قابلیت امکان تشخیص و حذف کامنت‌های غیراخلاقی و تبلیغاتی را به‌صورت خودکار برای کاربران اینستاگرام و تلگرام فراهم می‌کند. نظربین در راستای مسئولیت اجتماعی خود، این سرویس را برای عموم کاربران اینستاگرام، به‌صورت کاملا رایگان ارایه می‌دهد.

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به وب‌سایت نظربین مراجعه کنید.