اپلیکیشن «دولت موبایل» تا ۳ ماه آینده رونمایی می‌شود

اپلیکیشن «دولت موبایل» تا ۳ ماه آینده رونمایی می‌شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به پیگیری رییس‌جمهوری برای اجرای دولت الکترونیک در کشور، گفت: اپلیکیشن «دولت موبایل» تا ۳ ماه آینده رونمایی می‌شود.

محمدجواد آذری جهرمی در جمع فعالان اقتصادی در جلسه صبحانه کاری اتاق بازرگانی، با اشاره به مشکلات سد راه اجرای دولت الکترونیک در کشور و عدم همکاری برخی دستگاه‌ها، گفت: وضعیت دولت الکترونیک در کشور مطلوب نیست و ما در این زمینه برای رفع مشکلات با سازمان امور استخدامی جلسات مفصلی داشته‌ایم.

وی گفت: رییس‌جمهوری بر اجرای دولت الکترونیک تاکید ویژه دارند و در ۴ جلسه‌ای که داشتند ما را خطاب قرار دادند که اجرای دولت الکترونیک در کشور به کجا رسید.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه ما نیز بر این اولویت تاکید داریم و باید دستگاه‌های اجرایی با ما همکاری کنند، افزود: در این زمینه آسیب‌شناسی کرده‌ایم و قرار است در این مرحله با همکاری سازمان امور استخدامی، ۲۰ سرویس اولیه را که مردم بتوانند از آن‌ها خدمات بگیرند استخراج کرده و الکترونیکی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه ما در وزارت ارتباطات نسبت به تکالیف خودمان در دولت الکترونیک عقب هستیم، اضافه کرد: اما از سوی همکاری و تکالیف سایر دستگاه‌ها نیز اوضاع خوبی نداریم و امیدواریم با تشکیل کمیته مشترک با سازمان امور استخدامی بسیاری از چالش‌ها رفع شود.

جهرمی گفت: مطابق با مصوبات جدید دولت، دستگاه‌های دولتی از ایجاد شبکه برای ارائه خدمات دولتی منع شده‌اند و ملزم هستند که خدماتشان را بر بستر شبکه دولت الکترونیک ارائه کنند. در همین حال سازمان فناوری اطلاعات نیز اپلیکیشن دولت موبایل را طراحی و آماده کرده است که امیدواریم تا ۳ ماه آینده رونمایی شود. این دو موضوع می‌تواند باعث پیشرفت این پروژه ملی شود.

وی بر لزوم رفع موانع بر سر کسب‌وکار شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها تاکید کرد و گفت: به دلیل موانع موجود، ۹۰ درصد استارت‌آپ‌ها در کشور موفق نیستند و یک ایده استارت‌آپی با مواجه شدن با پرونده مالیاتی و بیمه‌ای به شکست منجر می‌شود.

وزیر ارتباطات گفت: این در حالی است که در کشورهای دیگر، استارت‌آپ‌ها تا ۲ سال از مالیات معاف هستند و دولت در پرداخت بیمه آن‌ها مشارکت می‌کنند. براین اساس ما نیز پیشنهاد‌هایی را برای حمایت از استارت‌آپ‌ها در نظر گرفته‌ایم که در جلساتی با معاونت علمی و وزارتخانه‌های صمت و اقتصاد، به بحث گذاشته‌ایم تا در نهایت بتوانیم مدل چارچوب قانونی برای کسب‌وکارهای نوپای ICT ایجاد کنیم.

وی همچنین خواستار بازگشت لایحه مالکیت معنوی که هم‌اکنون در کمیسیون اجتماعی مجلس در دست بررسی است به دولت شد و گفت: این لایحه نیازمند اصلاح است.

آذری جهرمی پیشنهاد تبدیل سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به نظام صنفی فناوری اطلاعات و نیز سندیکای صنعت مخابرات به سندیکای فناوری اطلاعات را مطرح کرد و گفت: پیگیر تسهیل نظام پرداخت الکترونیک برای کسب‌وکارهای فناوری اطلاعات از بانک مرکزی هستیم.