رانت‌ها و پیچ‌وخم‌های اداری برای توسعه کسب‌وکارهای نوین را بردارید
رییس اتاق بازرگانی ایران

رانت‌ها و پیچ‌وخم‌های اداری برای توسعه کسب‌وکارهای نوین را بردارید

رییس اتاق ایران با اشاره به عقب‌ماندگی کشور در توسعه کسب‌وکارهای نوین گفت: در این حوزه مقاومت‌هایی وجود دارد و بهبود محیط کسب‌وکار و جلوگیری از مصائبی مانند رانت‌ها و پیچ‌وخم‌های اداری را برای رشد در این حوزه باید داشته باشیم.

غلامحسین شافعی در جلسه صبحانه کاری اعضای اتاق با محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: امروزه رشد فناوری و تسخیر صحنه‌های اقتصادی توسط این حوزه محسوس است.

وی افزود: در گذشته شرکت‌هایی مانند جنرال الکترونیک، سامسونگ، جنرال موتورز و غیره به‌عنوان شرکت‌های بزرگ طبقه‌بندی می‌شدند اما امروزه این وضعیت تغییر کرده و شرکت‌های گوگل، آمازون، مایکروسافت و ... با سرعت به این مرحله رسیده‌اند.

شافعی ادامه داد: کسب‌وکارهای نوین، رشد فناوری و زیرساخت‌ها در ICT در حال تسخیر کشورها است و سهم این بخش در اقتصاد به‌سرعت در حال افزایش است.

رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه در ایران نیازمند جبران مافات در این حوزه هستیم، گفت: بخش خصوصی باید با حمایت مسئولان خود را هماهنگ کند و توسعه کسب‌وکارهای نوین را در کنار حمایت از نیروی جوان کشور باید دریابیم.

وی افزود: بهبود محیط کسب‌وکار و جلوگیری از مصائبی مانند رانت‌ها و پیچ‌وخم‌های اداری را برای رشد در این حوزه باید داشته باشیم.

شافعی تصریح کرد: در این حوزه مقاومت‌هایی وجود دارد اما خوشبختانه این موضوع از اهمیت بالایی در کشور برخوردار شده که امیدواریم با حضور وزیر جوان، بخش خصوصی در کنار وزارتخانه مجری اصلی این برنامه باشد.

وی اظهار کرد: اتاق ایران در نظر دارد با همکاری سازمان‌های مربوطه کسب‌وکارهای نوین و استارت‌آپ‌ها را مورد توجه قرار دهد و کمک‌های مادی و معنوی در سطح اتاق‌های کشور داشته باشد.

رییس اتاق بازرگانی ایران افزود: امیدواریم تشکل‌های مربوطه در سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی نقش داشته باشند و اجرای برنامه‌ها با این همکاری به نحو مطلوب‌تری انجام شود.