استارت‌آپ‌ها برای بیمه پرسنل خود مشکلی ندارند
رییس‌کل بیمه مرکزی

استارت‌آپ‌ها برای بیمه پرسنل خود مشکلی ندارند

رییس‌کل بیمه مرکزی گفت: در حال حاضر دولت لایحه حذف مالیات بر ارزش‌افزوده بیمه‌ها را به مجلس ارایه داده و در پروسه نوبت‌دهی قرار دارد. این موضوع به زندگی میلیون‌ها نفر مربوط می‌شود و در صورتی که در اولویت کاری مجلس قرار گیرد مبلغ کل بیمه‌ها تا ۹ درصد کاهش پیدا می‌کند.

عبدالناصر همتی، رییس‌کل بیمه‌ مرکزی در خصوص تغییر در نحوه پرداخت مالیات بر ارزش‌افزوده بیمه عمر و مشکلاتی که برای بیمه‌گذاران به وجود آمده است، گفت: این بحث در خصوص مالیات بر ارزش‌افزوده بیمه عمر در سازمان امور مالیاتی و شرکت‌های بیمه وجود دارد و نظر سازمان امور مالیاتی بر این است که مالیات بر ارزش‌افزوده هم‌زمان با اقساط بیمه عمر پرداخت شود.

او افزود: البته ما امیدواریم هر چه زودتر این موضوع مطرح شود و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز هر چه سریع‌تر لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده را تصویب کنند تا این بیمه‌ها از شمول آن خارج شوند.

همتی افزود: در حال حاضر دولت لایحه حذف مالیات بر ارزش‌افزوده بیمه‌ها را به مجلس ارایه داده و در پروسه نوبت‌دهی قرار دارد. این موضوع به زندگی میلیون‌ها نفر مربوط می‌شود و در صورتی که در اولویت کاری مجلس قرار گیرد مبلغ کل بیمه‌ها تا ۹ درصد کاهش پیدا می‌کند.

وی در مشکلات استارت‌آپ‌ها در خصوص بیمه و مالیات گفت: بیمه کردن پرسنل این شرکت‌ها می‌تواند به‌صورت گروهی انجام شود و برخی از شرکت‌ها بیمه‌گر، بیمه انفرادی هم می‌دهند، مانند بیمه‌هایی که در مناطق آزاد انجام می‌شود اما در صورتی که تعداد پرسنل این شرکت‌ها در حد ۵۰ نفر باشد گروهی نیز می‌توانند بیمه درمان بخرند و مشکلی وجود ندارد.

رییس‌کل بیمه مرکزی در مورد جذب بیمه‌های اتکایی نیز افزود: ما در حال حاضر برای گرفتن بیمه اتکایی ریتینگ نداریم و برای اینکه به بنگاه‌های کشور ریتینگ بدهند باید اول خود کشور ریتینگ داشته باشد. این در حالی است که هنوز کشور ما ریتینگ بین‌المللی ندارد.

او گفت: پس از برجام به‌تدریج درصدد گرفتن پوشش‌های بیمه‌ای از سایر کشورها هستیم.