شیوه‌نامه کسب‌وکارهای نوپای سینما در فضای مجازی تدوین می‌شود
علیرضا تابش، مدیرعامل بنیاد سینمایى فارابی

شیوه‌نامه کسب‌وکارهای نوپای سینما در فضای مجازی تدوین می‌شود

مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی از تدوین شیوه‌نامه‌ای برای حمایت از کسب‌وکارهای نوپای حوزه سینما در عرصه مجازی خبر داد و گفت: این شیوه‌نامه ذیل طرح جامع سینما در این بنیاد تدوین خواهد شد.

علیرضا تابش گفت: خوشبختانه بازارهای جدید در فضای مجازی به وجود آمده و طی سالیان گذشته تاکنون گسترش پیدا کرده است.

او افزود: از طرفی ظرفیت عظیم تولیدات سینمایی حرفه‌ای، کوتاه، مستند و انیمیشن وجود دارد و تلاش‌هایی در سال‌های اخیر برای رشد بازار سینمای ایران در حوزه تجارت الکترونیک صورت گرفته است.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی توضح داد: تلاش‌های انجام شده در این حوزه کافی نیست و کسب‌وکارهای نوپا در حوزه سینما باید رشد و شتاب بیشتری پیدا کند.

تابش گفت: ذیل «طرح جامع سینما» در بنیاد سینمایی فارابی مشغول تدوین شیوه‌نامه‌ای برای حمایت از کسب‌وکارهای نوپا در فضای مجازی به‌منظور رونق صنعت تصویر در این قلمرو هستیم و پس از تصویب نهایی، جزییات بیشتر این طرح اعلام خواهد شد.

وی تاکید کرد: معتقدیم که سینمای ایران ظرفیت‌های ارزشمندی دارد که باید در فضای دیجیتال و فضای اینترنتی بیشتر معرفی و شناخته شود تا مصرف‌کنندگان داخلی و خارجی فیلم‌های ایرانی و محصولات سینمایی کشور بتوانند در عرصه‌های مختلف از بستر وب، رسانه‌های مجازی و پلتفرم‌هایی که دسترسی آسان‌تری برای آن‌ها ایجاد می‌کنند از این محصولات استفاده کنند.


تاکید بر پیوند فضای مجازی و سینمای ملی

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی بیان کرد: مشاغل و کسب‌وکارهایی در سینما هست که به‌صورت سنتی شکل گرفته و به حیات خود ادامه می‌دهند که چنانچه این کسب‌وکارها در فضای دیجیتال و اینترنتی، طراحی و حمایت شوند رونق خواهند گرفت.

تابش اظهار کرد: نسل جدیدی در سینمای ایران وارد شده که می‌توان با اتکا به دانش، خلاقیت و نوآوری این نسل و امکاناتی که فضای دیجیتالی جهان و کشور به آن‌ها می‌دهد، پیوندی میان فضای مجازی و سینمای ملی به وجود آورد.

او ابراز امیدواری کرد همواره شاهد رشد و رونق حوزه سینما به‌ویژه در فضای مجازی و دیجیتال بیش از گذشته باشیم و از این طریق علاوه بر معرفی و تبیین ظرفیت‌های موجود در راستای معرفی فرهنگ غنی ایرانی اسلامی گام‌های بلندی برداشته شود.


غنای فرهنگی و هنری ایران را به کمک رسانه‌های دیجیتال معرفی و تبیین کنیم

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی گفت: واقعیت این است که کشور ما از غنای فرهنگی، هنری و ادبی سرشاری برخوردار است اما هنوز آن‌چنان‌ که باید و شاید نتوانسته‌ایم که این غنای فرهنگی را در قالب و زبان سینما و تصویر فراگیر کنیم، از این رو نیاز است به کمک رسانه‌های دیجیتال و زیرنویس و برگردان (دوبله) آثار تولیدی به زبان‌های مختلف دنیا، در فضای اینترنتی و تلویزیون‌های خارجی، هنر و فرهنگ غنی خودمان را در همه زمینه‌ها به دنیا معرفی کنیم.