با دید منصفانه به بیت‌کوین نگاه کنیم
معاون فناوری‌ و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

با دید منصفانه به بیت‌کوین نگاه کنیم

معاون فناوری‌ و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: بیت‌کوین می‌تواند عاملی مناسب در حوزه نشر اطلاعات باشد بدین صورت که اگر کسی اطلاعات را تغییر یا دست‌کاری در آن کند قابل استفاده نباشد و یا اگر کاری انجام شد پول برای فرد واریز شود.

امیرحسین دوایی، معاون فناوری‌ و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در پنجمین همایش مدیران فناوری اطلاعات کشور گفت: یک موضوع مهم در چرخه استفاده از فناوری اطلاعات موضوع اعتماد است. باید دستگاه‌ها و نهادها به یکدیگر اعتماد داشته باشند. برای مثال افرادی که در حوزه تولید مقالات در حال فعالیت است و از چرخه فناوری اطلاعات استفاده می‌کنند باید بتوانند اطلاعات خود را منتشر و در اختیار یک‌دیگر قرار بدهند.

دوایی درباره ارتباط میان علم و فناوری اطلاعات گفت: پدیده علم و دانش بر اساس اعتماد است و افزایش و کاهش داده‌ها در خروجی موضعت علمی مانند مقالات علمی و پایان‌نامه‌ها باعث از بین رفتن اعتماد می‌شود. هم‌اکنون در دنیا ۳۰ دانشگاه اول بر اساس معیارهای نوین علمی انتخاب می‌شوند و بقیه دانشگاه‌ها بر اساس تعداد مقالات رتبه‌بندی می‌شوند که موضوع مهمی است چرا که تولید مقالات و محاسبه آن بر اساس تعداد برای رتبه‌بندی معیار درستی نیست.

او افزود: در کشور ایران تولید علم بر اساس مقالات باعث ارتقا و جهش کشور شد اما همین امروز افرادی که موضوع افزایش تعداد مقالات را مطرح کرده بودند به سراغ معیارهای دیگری رفتند

دوایی با بیان اینکه بستر بلاک‌چین که مبنای حرف‌های رمزنگاری شده است، می‌تواند به علم و دانش کمک کند، گفت: بستر بلاک‌چین ساختار زنجیره‌ای دارد که در معروف‌ترین ارز رمزنگاری شده دنیا یعنی بیت کوین استفاده می‌شود. موضوع مهم این است که بیت کوین هم‌اکنون در موضوعات مختلف مانند موضوعات محیط زیستی و بحران‌ها کمک می‌کند و این مساله باعث می‌شود تا زمانی که تراکنش بیت کوین بالا برود مصرف انرژی نیز افزایش پیدا می‌کند.

او ادامه داد: بیت‌کوین می‌تواند عاملی مناسب در حوزه نشر اطلاعات باشد بدین صورت که اگر کسی اطلاعات را تغییر یا دست‌کاری در آن کند قابل استفاده نباشد و یا اگر کاری انجام شد پول برای فرد واریز شود برای مثال بعد از انجام پروژه‌ای می‌توان در صورت تایید پروژه به‌صورت اتوماتیک پول برای فرد واریز شود و دیگر نیازی به تایید و مشکلات بانکی که امروزه با آن سروکار دارید وجود نداشته باشد.

امیرحسین دوایی تاکید کرد: حدود یک سال است که در بستر نرم‌افزار بلاک‌چین در حال تحقیق و جمع‌آوری اطلاعات است و هماهنگی‌های بین‌المللی و افزایش سواد برای این موضوع مورد پیگیری قرار گرفته است.

دوایی با اشاره به نگاه‌های مثبت و منفی راجع به بیت‌کوین در ایران گفت: حتی اگر یک نفر پیدا شود و بگوید بیت‌کوین عامل پول‌شویی است روی مردم تاثیر می‌گذارد و برای آن جبهه می‌گیرند و حتی اگر یک نفر با دید مثبت بدون در نظر گرفتن تحصیلات به آن نگاه کند مشکل‌زا است باید با دید منصفانه به مساله بیت‌کوین و استفاده آن در ایران نگاه کنیم.