اولین کنفرانس تحقیقات بازی‌های دیجیتال برگزار می‌شود

اولین کنفرانس تحقیقات بازی‌های دیجیتال برگزار می‌شود

اولین کنفرانس «تحقیقات بازی‌های دیجیتال؛ گرایش‌ها، فناوری‌ها و کاربردها» دوم آذرماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دانشگاه علم و صنعت ایران افتتاح می‌شود.

بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با همکاری دانشگاه علم و صنعت ایران، دوم آذرماه ۱۳۹۶، اولین کنفرانس «تحقیقات بازی‌های دیجیتال؛ گرایش‌ها، فناوری‌ها و کاربردها» را به میزبانی دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار می‌کند.

قرار است در مراسم افتتاحیه این کنفرانس، صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سخنرانی کند.

همچنین در مراسم افتتاحیه این کنفرانس در سالن آمفی‌تئاتر شهید بهرامی دانشگاه، بهروز مینایی، دبیر علمی کنفرانس و دو سخنران کلیدی سخنرانی خواهند کرد و سپس ارایه مقالات انجام خواهد شد.

ویوین‌چن، دانشیار دانشکده ارتباطات دانشگاه نانیانگ سنگاپور و مایکل رول، از باسابقه‌ترین تولیدکنندگان بازی‌های دیجیتال و از مدرسان Games Academy برلین سخنران کلیدی و عضو هیات داوری این کنفرانس در بخش مقالات و مسابقه هستند.

مقالات این کنفرانس در ۹ محورهای اساسی گرافیک رایانه‌ای و بازی‌های دیجیتال؛ هوش مصنوعی و بازی‌های دیجیتال؛ جنبه‌های فنی، الگوریتم‌ها و معماری‌های بازی‌های دیجیتال؛ پردازش بازی‌های دیجیتال؛ بازی‌های جدی و بازی‌وارسازی؛ ابعاد رفتاری و اجتماعی بازی‌های دیجیتال؛ تعامل‌پذیری در بازی‌های دیجیتال؛ هنر و طراحی بازی‌های دیجیتال؛ اقتصاد، مدیریت و کسب‌وکار در بازی‌های دیجیتال ارایه خواهد شد.

در روز دوم کنفرانس، برگزاری کارگاه آموزشی پیش‌بینی شده است. در کارگاه «یک روز با بازی»، تعریف بازی، تاثیر بازی، کاربرد بازی، نحوه ساخت بازی و کسب‌وکار بازی توسط اساتید مطرح این حوزه معرفی و تشریح می‌شود. مراسم اختتامیه بعداز ظهر روز جمعه، سوم آذرماه با اهدای جوایز به برندگان مسابقه «بازی‌های جدی» و مقالات برتر برگزار خواهد شد.

بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای به عنوان متولی، در نظر دارد هر سال با همکاری یکی از دانشگاه‌های فعال کشور در حوزه بازی‌های دیجیتال این کنفرانس را برگزار کند که در سال جاری، دانشگاه علم و صنعت ایران به دلیل فعالیت در زمینه علمی، فنی و کاربردی بازی‌های دیجیتال نیز به دلیل برخورداری از فضای مناسب، دانشجویان متمرکز بر این حوزه و اساتید و پژوهشگران پویا در رشته بازی‌سازی، به‌عنوان همکار و محل برگزاری این کنفرانس انتخاب شده است.

بنا است این کنفرانس از دومین دوره برگزاری خود به صورت بین‌المللی و با حضور پژوهشگران، اساتید، دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارجی فعال در زمینه مطالعات بازی‌های دیجیتال برگزار شود.

کنفرانس «تحقیقات بازی‌های دیجیتال؛ گرایش‌ها، فناوری‌ها و کاربردها» نخستین کنفرانس تخصصی، جامع و میان‌رشته‌ای کشور در حوزه بازی‌های دیجیتال محسوب می‌شود که با رویکردی جامع و میان‌رشته‌ای تلاش می‌کند شبکه پژوهشگران این حوزه را در رشته‌های مختلف، از علوم فنی و مهندسی، پزشکی و هنر تا علوم انسانی، گسترش داده و با خلق هسته‌های پژوهشی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی، دانش تولید شده را به صنعت منتقل کند.