ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان با پروژه «پیش‌برد توربین محاسباتی»
دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات خبر داد

ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان با پروژه «پیش‌برد توربین محاسباتی»

دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی، معاونت علمی گفت: زمینه ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان با بهره‌برداری از طرح «پیش‌برد توربین محاسباتی ملی» فراهم می‌شود.

مهدی فقیهی در بازدید از روند اجرای طرح پیش‌برد توربین محاسباتی ملی با بیان اهمیت اجرای این پروژه گفت: با بهره‌برداری از این طرح، یکی از نیازهای اصلی محققان و دانشجویان به‌ویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی به پردازش‌های سریع برطرف می‌شود.

دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی، معاونت علمی به ظرفیت‌های کارآفرینی حاصل از اجرای این طرح اشاره کرد و افزود: چنانچه خروجی این طرح به‌عنوان سکویی برای استفاده بخش صنعت در پردازش سریع مورد بهره‌برداری قرار گیرد، می‌تواند زمینه ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان و نوپا را فراهم کند.

فقیهی با ابراز رضایت از پیشرفت طرح در فازهای اول و دوم آن بر ضرورت شناسایی کاربردهای مرتبط با پردازش توربین در سایر کشورهای توسعه‌یافته تاکید کرد و گفت: بازی‌های رایانه‌ای، داده‌های حجیم در حوزه‌های مختلف از جمله پزشکی می‌تواند به‌ عنوان زمینه‌های صنعتی برای بهره‌گیری از سکوی تولید شده در این طرح محسوب شود.

او درباره لزوم سایر زمینه‌های حمایتی اظهار کرد: یکی از اقدامات حمایتی معاونت علمی، بازار سازی و توسعه بازار سرویس‌های تولید شده در این طرح خواهد بود.