افزایش سرمایه‌گذاری موقوفات کرمانشاه در توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه

افزایش سرمایه‌گذاری موقوفات کرمانشاه در توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه گفت: سرمایه‌گذاری موقوفات استان کرمانشاه در توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان ضرورت اساسی دارد.

حجت‌الاسلام آیت عباسیان روز گذشته در همایش وقف، علم و فناوری که در پارک علم و فناوری کرمانشاه برگزار شد با اشاره به اینکه سامان اوقاف و امور خیریه دو محور اساسی را در راستای توسعه پارک علم و ‌فناوری مورد توجه قرار داده است اظهار کرد: یکی از این محورها توسعه فرهنگ وقف در راستای گسترش علم و ‌فناوری و یکی نیز بحث سرمایه‌گذاری موقوفات در توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه با بیان اینکه خوشبختانه سازمان اوقاف و امور خیریه استان به رویکرد بررسی علم و ‌فناوری روی آورده است گفت: تاکنون نماینده ولی‌فقیه، مدیران اوقاف در استان با معاونت علم و فناوری جلساتی برگزار کردند که منجر به انعقاد یک تفاهم‌نامه بین این دو نهاد شده است.

عباسیان با بیان اینکه وقف همواره نقش اساسی در توسعه علم و فناوری داشته و تنها مربوط به بقاع متبرکه نیست بیان کرد: وقف در قسمت‌های مختلف جامعه از جمله در عرصه علمی، سیاسی، اجتماعی و دینی نقش‌آفرینی داشته است.

او با اشاره به اینکه یکی از کارکردهای اساسی مسجد پیامبر اکرم (ص) ترویج علم و دانش است عنوان کرد: در مسجد پیامبر اکرم (ص) قرآن، تجوید، احکام آموزش داده می‌شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه افزود: نخستین درمانگاه صدر اسلام در کنار مسجد پیامبر اکرم (ص) با رویکرد ترویج علم پزشکی و امور درمانی بنیان‌گذاری شد و آن‌هم یک بیمارستان موقوفه‌ای بود.

وی با بیان اینکه بزرگ‌ترین دانشگاه وقفی ما هم دانشگاه ربع رشیدی با حضور ۴۰۰۰ استاد و مجتهد بود که در عرصه‌های مختلف علمی و ‌در ۷ کشور سوریه، ایران، آذربایجان، افغانستان و ترکیه به تربیت عالمان می‌پرداخت ‌و از محل موقوفات درآمد این دانشگاه تأمین می‌شد، بیان کرد: گاهی وزیران و مدیران ما با عدم باور قدرت و دانش جوانان ایرانی سعی در وارد کردن مدیران خارجی در عرصه‌های مختلف کشور دارند که این طرز تفکری به شدت غلط است.

عباسیان با اشاره به اینکه توصیه‌ای که ما داریم این است شرک‌های دانش‌بنیان و ‌پارک علم و فناوری بیایند از این فرهنگ وقف استفاده کنند گفت: ‌مردم را به این امر تشویق و موقوفاتی در زمینه‌های پزشکی، علمی و‌ تولیدی ایجاد کنند و خود مدیران این شرکت‌ها مدیریت و نظارت بر امور این موقوفات را بر عهده بگیرند.

او با اشاره به اینکه ضروری است که در پارک علم و ‌فناوری تعدادی موقوفه در راستای ترویج علم و ‌گسترش فناوری ایجاد شود عنوان کرد: به جوانان نخبه و صاحب ایده و اختراع از محل موقوفات جوایزی را اهدا کنیم تا شور و نشاط و تحرک علمی در بین جوانان به وجود بیاید.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه با بیان اینکه هم‌اکنون چندین دانشگاه بزرگ دنیا به واسطه فرهنگ وقف و از محل درآمد موقوفات اداره می‌شوند بیان کرد: محور دوم فعالیت ما این است که تاکنون سازمان اوقاف بیشتر سرمایه‌گذاری‌هایش را به سمت املاک و مسکن سوق داده بود اما با تدابیر مناسب نماینده ولی‌فقیه در استان، سازمان اوقاف و امور خیریه سرمایه‌گذاری‌های جدید را در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان انجام داده است.

او بیان کرد: افرادی که در شرکت‌های دانش‌بنیان فعالیت دارند در صورت ارایه طرح و ‌پروژه اقتصادی و درآمدزای خود می‌توانند از تسهیلات سرمایه‌ای اداره اوقاف بهره بگیرند.