استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در اماکن مسکونی تهران مجاز شد

استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در اماکن مسکونی تهران مجاز شد

رییس امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان گفت: با هدف دستیابی به چشم‌انداز شهر دانش‌بنیان، استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در اماکن مسکونی با همکاری شهرداری تهران امکان‌پذیر شده است.

سید محمد صاحبکار با اشاره به امکان استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در محدوده مسکونی شهر تهران گفت: بر اساس تفاهم‌نامه معاونت علمی ریاست جمهوری با شهرداری تهران، شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در شهر تهران می‌توانند در صورت کسب شرایط لازم، دفاتر خود را در اماکن مجاز مسکونی مستقر کند.

سید محمد صاحبکار افزود: تاکنون بیش از ۱۰۰ درخواست در این رابطه به دبیرخانه کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان رسیده که به شهرداری تهران ارسال شده است.

او ادامه داد: مجوز استقرار در مکان‌های دارای کاربری مسکونی، به معنای تغییر کاربری ملک مورد نظر نبوده و تنها امکان ادامه فعالیت در اماکن مسکونی برای این شرکت‌ها وجود خواهد داشت.

رییس امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان درباره شرایط ارایه درخواست استفاده از این تسهیلات، گفت: شرکت‌های متقاضی، در زمانی که با اخطاریه رسمی از سوی شهرداری تهران مواجه شوند، می‌توانند تقاضای خود را برای استفاده از این مزایا به دبیرخانه کارگروه ارایه دهند و در غیر این صورت نیازی به طی مسیر فوق نخواهد بود.

دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان بیان کرد: استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان صرفا در کاربری مسکونی واقع در پهنه‌های کار و فعالیت و مختلط (پهنه‌های M و S) که دارای شاکی خصوصی یا آرا کمیسیون‌های ماده صد نباشد (مشابه دفاتر مهندسی) مجاز است، البته داشتن پایان کار برای مِلک مورد درخواست الزامی است.

عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فناوری ادامه داد: پرونده شرکت‌های متقاضی در معاونت علمی و فناوری بررسی شده و پس از تایید اولیه، اطلاعات مکانی شرکت به شهرداری منطقه مربوطه ارسال خواهد شد و در نهایت شهرداری منطقه، ارزیابی نهایی را انجام خواهد داد.

عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فناوری بیان کرد: با شهرداران سایر کلان‌شهرها نیز مکاتباتی برای اجرای این مزایا انجام شده و امید است با مساعدت شهرداری‌های ذی‌ربط، این مزایا به کل کشور تسری یابد.