تولید نیمکت‌های خورشیدی توسط یک استارت‌آپ ایرانی

تولید نیمکت‌های خورشیدی توسط یک استارت‌آپ ایرانی

یک استارت‌آپ ایرانی مستقر در پارک فناوری پردیس در راستای حرکت به سمت شهر هوشمند موفق به تولید نیمکت‌های خورشیدی شدند.

در دنیای امروز که تکنولوژی، گوشی‌های موبایل، تبلت‌ها و کامپیوترهای شخصی جزو لاینفک زندگی انسان‌ها شده‌اند نیاز به شارژ مداوم و روشن نگه داشتن این ابزارها هم دغدغه و مساله بسیاری از افراد است، ایده شارژ تلفن‌های همراه، تبلت و حتی لپ‌تاپ به‌وسیله انرژی خورشیدی در اماکن عمومی و محیط‌های باز، ایده اولیه گروه فناوری «انینو» است.

 

ناکامی از یک ایده بزرگ و پیش به‌سوی موفقیت

اشکان بابایی دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت تکنولوژی از دانشگاه علوم تحقیقات مدیر این استارت‌آپ است که در معرفی تیم و هدف خود گفت: سال گذشته گروه انینو اولین پروژه‌ خود را با ساخت خودرو الکتریکی شروع کرد با این هدف که در آینده‌ای نزدیک ایرانی پاک و هوشمند بسازیم، بعد از ۶ ماه کار روی این پروژه به دلیل آماده نبودن بسترهای لازم در کشور به‌علاوه بزرگ بودن پروژه و نداشتن سرمایه کافی شکست خوردیم، شکستی که ما را به‌سوی دیگری از انرژی‌های نو سوق داد.

بابایی افزود: گروه جدیدی متشکل از ۵ نفر در تخصص‌ها و زمینه‌های متنوع کاری تشکیل دادیم و این بار گروه بعد از توافق بر سر ایده جدید اقدام به طراحی نیمکت، آلاچیق و درخت خورشیدی هوشمند کرد.

وی در مورد مبلمان شهری که از المان‌های شهر هوشمند به حساب می‌آید عنوان کرد: مبلمان شهری که برق خود را از انرژی خورشید می‌گیرند و شرایط را برای شارژ لوازم الکترونیکی و همچنین تبلیغ بر روی مانیتور مبل و یا بدنه آن را فراهم می‌کنند ایده اصلی تیم بود.

 

یک ایستگاه کامل از خدمات

وی گفت: محصولات ما شامل نیمکت‌ها و آلاچیق‌هایی است که به‌وسیله انرژی خورشیدی امکان شارژ تلفن همراه، تبلت، لپ‌تاپ و سایر وسایل الکترونیکی در اماکن عمومی بدون نیاز به آداپتور را فراهم می‌کنند.

به گفته وی، این سیستم‌ها دارای سیستم روشنایی نور خودکار، به اشتراک‌گذاری اینترنت و مانیتور، ارائه اطلاعاتی در خصوص وضعیت آب‌وهوا، آلودگی هوا و ترافیک و ... هستند. همچنین استندهای خورشیدی که با نام درخت خورشیدی از آن‌ها یاد می‌شود کار تولید برق و امکان اتصال به شبکه برق شهری برای فروش برق را انجام می‌دهند.

بابایی در خصوص مشتریان این محصولات گفت: این محصولات با ایجاد بستر LOT امکان اضافه شدن ماژول‌های شهر هوشمند را فراهم می‌کنند پس مشتریان اصلی این محصولات شهرداری‌ها، مراکز گردشگری و تفریحی، مراکز آموزشی و سازم آن‌های محیط زیستی هستند، تمام مجموعه‌هایی که به المان‌های شهر هوشمند اعتقاد دارند وقتش رسیده تا به سمتش حرکت کنند.

محصولات مشابه در زمینه انرژی تجدید پذیر در کشور تولید نمی‌شود و ما تلاش کرده‌ایم در مقایسه با نمونه‌های خارجی هم مزیت‌های رقابتی از جمله امکان تولید برق VC برای شارژ کامپیوترهای شخصی و همچنین ارائه یک مانیتور برای اشتراک‌گذاری اطلاعات یا حتی تبلیغات و راهنما را به پکیج خود بیفزاییم.

 

پیوستن به شتاب‌دهنده «شزان» و افزایش سرعت پیشرفت

بابایی در ادامه از پیوستن به یکی از شتاب‌دهنده‌های پارک فناوری پردیس به نام «شزان» گفت: با شرکت در رویداد نوآوردگاه شزان، در نمایشگاه اینوتکس سال ٩۶ توسط این شتاب‌دهنده پذیرفته شدیم و در حال حاضر گروه فناوری انینو با همکاری و حمایت شتاب‌دهنده شزان در حال به ثمر نشاندن تلاش‌های خود برای فروش محصولات است. نمونه اولیه محصول تولید شده و هم گروه انینو و هم تیم شزان با استفاده از لینک‌هایی که دارد در حال بازاریابی برای فروش محصول است.

بابایی افزود: در دنیای امروز توجه و استفاده از محصولاتی که مبتنی بر انرژی خورشیدی هستند در حال توسعه بیشتر است از این رو ما هم امیدواریم محصولمان سهم خود را در بازار به دست آورد، قابل ذکر است که تغییر طراحی و کاربری این محصولات برای ما امکان‌پذیر است و می‌توان به‌عنوان ایستگاه‌های بازی، ایستگاه فروش و ایستگاه تبلیغات از این پکیج استفاده کرد.

مدیر این استارت‌آپ بیان کرد: چه برای عضویت در شتاب‌دهنده‌ها و چه برای به دست آوردن موفقیت داشتن یک تیم خوب لازمه کار است، وقتی تیم قوی و هماهنگ باشد حتی با شکست ایده می‌تواند به‌زودی ایده‌ای بهتر را جایگزین کند، تیم ما متشکل از صدرا شکری، سعید آقایی، محمدرضا رضازاده، امیرحسین اکبری و صبا مهدی است که در رشته‌های مکانیک خودرو، برق قدرت، هوافضا و معماری هستند.

بابایی در آخر رو به سمت کسانی که قصد ورود به حوزه نوآوری، تکنولوژی و کار استارت‌آپی را دارند گفت: پیش از هر چیز باید فلسفه و رسالت کاری خود را مشخص کنید، در میان راه چالش‌های بسیاری وجود دارد، مجموعه ما بیش از ۹ ماه است هیچ درآمدی کسب نکرده است، حمایت‌های دولتی از این عرصه کم است و باید بر توانایی‌های شخصی خود و گروه تکیه کنید اگر هدف و رسالت محکمی نداشته باشید به‌زودی زمین می‌خورید.