اولین رویداد تسهیل‌گری‌ و‌ کارآفرینی روستایی «تتکا»

اولین رویداد تسهیل‌گری‌ و‌ کارآفرینی روستایی «تتکا»

مرکز تسهیل‌گری توانمندسازی و کارآفرینی روستایی «تتکا» با محوریت بر آموزش، پژوهش، پرورش، مشاوره و ترویج در حوزه‌های توانمندسازی، تسهیل‌گری، کارآفرینی، فناوری، تجاری‌سازی، بهبود و ساماندهی کسب‌وکارهای روستایی و باهدف ایجاد اشتغال پایدار با تمرکز بر منابع انسانی (نوجوانان و جوانان) در روستا و ارتقا سطح مهارت و توانایی آنان با حمایت معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و دفتر امور روستاها و شوراهای استانداری گیلان تشکیل شده است. این مرکز با بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌ها، منابع و پتانسیل‌های موجود در روستا که شامل روستاییان، بانوان، صاحبان کسب‌وکار، کارآفرینان، شرکت‌ها و تعاونی‌ها و دهیاران است، می‌تواند زمینه پیوند کسب‌وکارهای روستایی را با بازارهای استانی، منطقه‌ای و ملی مهیا سازد.

دبیر برگزاری رویداد «تتکا» اظهار کرد: رویدادهای شناخت با هدف جذب و تبدیل ایده‌ها به کسب‌وکار، همچنین حل معضلات و چالش‌ها در حوزه کسب‌وکارهای نوپای روستایی برگزار می‌شود. طراحی هدفمند کسب‌وکار روستاییان، زمینه‌سازی برای راه‌اندازی مشاغل خانگی، آموزش کارآفرینی و آماده‌سازی محیط اجتماعی و اقتصادی روستاها برای جذب نیروی انسانی جوان، متخصص و ماهر می‌تواند به عنوان راه‌کار اصلی در توسعه پایدار جوامع روستایی قلمداد گردد. مشکلات و پیچ‌وخم‌های حرفه‌ای، مرکز «تتکا» را بر آن داشت تا بر اساس برنامه جامع تدوین‌شده، سلسله رویدادهایی را در حیطه کسب‌وکارهای حوزه روستایی برگزار کند.

مسعود ویسمه افزود: در این راستا اولین رویداد جامع با تعیین محورهای ۱۲ گانه تدوین و در مرحله اجرا است. او در پاسخ به این سوال که دستاوردهای این رویداد چگونه است گفت: در این برنامه شرکت‌کنندگان پرانگیزه شامل فعالان حوزه‌های مختلف، متخصصان، محصلان مرتبط با موضوع، مراکز تولیدی، برنامه‌نویسان، مدیران تجاری، عاشقان استارت‌آپ، بازاریاب‌ها و طراحان گرافیک و ... گرد هم می‌آیند تا طی ۳ روز ایده‌هایشان را مطرح کنند، گروه تشکیل بدهند و هر گروه ایده‌هایی را اجرا کرده یا به دنبال راه‌حل اجرایی برای چالش‌های موجود باشند.

به‌طور مشخص آموزش عملی به افراد، ایجاد ارتباط میان افراد متخصص، تبدیل ایده به کسب‌وکار، حل چالش‌ها و معضلات، حمایت در تجاری‌سازی و پیاده‌سازی عملی طرح‌ها از دستاوردهای این رویداد خواهد بود.

او در پایان گفت: این رویداد بهترین فرصت برای تمامی تیم‌های فعال، دانشجویان، مهندسان و متخصصین و سایر علاقه‌مندان به عرصه کسب‌وکارهای حوزه روستایی بوده که دور یکدیگر گرد آمده و توانایی‌های خود را به عرصه ظهور برسانند. به‌طور قطع این رویداد می‌تواند شناسایی مناسبی از تیم‌ها و قابلیت‌های آنان باشد و پس از بررسی و داوری‌های لازمه، ایده‌های برگزیده مورد حمایت قرار می‌گیرند.

این رویداد از تاریخ ۱۵ تا ۱۷ آذرماه با مشارکت معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دفتر امور روستاها و شوراهای استانداری گیلان و سازمان همیاری شهرداری‌های استان گیلان در محل دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی استان گیلان برگزار خواهد شد.

جهت ثبت‌نام و اطلاعات بیشتر به وب‌سایت تتکا مراجعه کنید.