استارت‌آپ‌های بزرگ از دل نمایشگاه‌ها خارج می‌شوند
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری

استارت‌آپ‌های بزرگ از دل نمایشگاه‌ها خارج می‌شوند

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری گفت: جوانانی که در نمایشگاه‌ها حضور دارند، بزرگ‌ترین شرکت‌های کشور را راه‌اندازی می‌کنند.

سورنا ستاری، معاونت علمی ریاست جمهوری در آیین اختتامیه پنجمین نمایشگاه و جشنواره نوآوری و فناوری ربع رشیدی اظهار کرد: از سه سال پیش روند بسیار مناسبی در آذربایجان شرقی شروع شده و ما نیز از ابتدای روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، اقتصاد دانش‌بنیان را مورد توجه قرار داده‌ایم.

وی ادامه داد: واقعیت این است برای کشوری که ۱۰۰ سال اقتصاد نفتی را تجربه کرده، سخت است که جهت‌گیری اقتصاد خود را عوض کند و به استفاده از نیروی انسانی که عمدتا جوان هستند، توجه کرده و از این طریق ثروت آفرینی کند.

وی اضافه کرد: در چنین اقتصاد جدیدی، نیاز به المان‌های جدیدی داریم که در اقتصاد نفتی مطرح نبود؛ بحث‌های کارآفرینی سالیان سال بود که به‌واسطه اقتصاد نفتی سرکوب می‌شد.

ستاری گفت: در جامعه‌ای که استخدام و مدرک مورد توجه است توانمندی‌های فرد، استعداد، نوآوری و اعتمادبه‌نفس جوانان دیده نمی‌شود؛ در اقتصاد جدید نیاز است که بسیاری از المان‌ها عوض شوند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری گفت: استارت‌آپ‌هایی داریم که در مرز یک میلیارد دلار بوده و اکثرشان هفته‌ای بیش از ده درصد رشد می‌کند، این بدان معنی است که هیچ چیز اقتصادی‌تر از سرمایه‌گذاری روی جوانان توانمندمان نیست.

وی گفت: پژوهش در مغزهاست و درآمد از طریق آن نیز از کارهای دیگر و پروژه‌های دیگر بسیار بهتر است و اعمال روش جدید در اقتصاد، قطعا المان‌های بسیاری را لازم دارد.

وی اضافه کرد: اقتصادهای بزرگ دنیا هیچ‌کدام بر اساس درآمدهای زیرزمینی شکل پیدا نمی‌کنند، شرکت‌های بزرگ دنیا هم دیگر نفتی و بانکی نیستند. وی با بیان اینکه به‌زودی استارت‌آپ‌هایی خواهند بود که ۴ و ۵ میلیارد دلار را رد می‌کند، گفت: به‌زودی همین جوانانی که در نمایشگاه‌ها حضور دارند، بزرگ‌ترین شرکت‌های کشور را راه‌اندازی می‌کنند؛ اکنون چنین روندی در کشور اتفاق می‌افتد.

ستاری افزود: اساس و پایه این روش جدید که پایه اقتصاد کشور را تشکیل می‌دهد، جوانان تحصیل کرده، با اعتمادبه‌نفس و خلاق هستند، نیرویی که اگر پنج بار هم بر زمین بخورد باز هم سرپا ایستاده و تلاش می‌کند، جوانی که از آموخته‌هایش استفاده کرده و تا به موفقیت نرسد، دست برنمی‌دارد.