صعود ۴ پله‌ای ایران در شاخص توسعه فاوا
اتحادیه بین‌المللی ارتباطات اعلام کرد

صعود ۴ پله‌ای ایران در شاخص توسعه فاوا

اتحادیه بین‌المللی ارتباطات (ITU) به همراه گزارش جامعه اطلاعات در سال ۲۰۱۷، آخرین فهرست رده‌بندی کشورها بر اساس شاخص توسعه فاوا (IDI) را منتشر کرد.

نهمین گزارش سالانه سنجش جامعه اطلاعات (MIS) از سوی اتحادیه بین‌المللی ارتباطات که نهاد تخصصی فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان ملل است، منتشر شد.

این گزارش حاکی از این است که پیشرفت هم‌زمان فناوری‌های اینترنت اشیا، کلان‌داده‌ها، رایانش ابری و هوش مصنوعی، فرصت‌های کم مانندی برای نوآوری ایجاد کرده و به تغییر شکل کسب‌وکارها، دولت‌ها و جوامع می‌انجامد و در نهایت به بهبود معیشت در سرتاسر جهان منجر خواهد شد.

در این گزارش آمده است که: این انقلاب در حال شکل‌گیری است و در دهه‌های آینده، با فرصت‌ها، چالش‌ها و ناشناخته‌های جدیدی مواجه خواهیم بود و برای بهره‌گیری از مزایای این انقلاب فناورانه، کشورها به ایجاد شرایط حمایتی برای پیاده‌سازی نسل بعدی شبکه و زیرساخت‌های خدمات نیاز خواهند داشت. همچنین دولت‌ها باید سیاست‌های تسهیل ساز آزمون فناوری و نوآوری اتخاذ کنند و در عین حال مراقب خطرات احتمالی متوجه امنیت اطلاعات، حریم خصوصی و اشتغال نیز باشند.

هولین ژائو، دبیرکل ITU گفت: گزارش امسال نشان می‌دهد که فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌تواند جهان را بهبود ببخشد و به اهداف توسعه پایدار کمک کند. با این حال، با وجود پیشرفت‌های حاصل شده، شکاف دیجیتالی همچنان چالشی جدی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی افزود: این موضوع از آنجا اهمیت دارد که فناوری اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد دیجیتال توانایی ایجاد تحول در زندگی میلیون‌ها نفر از مردان، زنان و کودکان را دارد؛ اما این امر تنها با در اختیار داشتن منابع دیجیتال قابل دسترسی است و این گزارش کمک می‌کند که کشورها در مسیر تامین این پیش‌نیازها گام بردارند.

 

رده‌بندی کشورها

بر اساس شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در سال ۲۰۱۷ (IDI ۲۰۱۷) که در گزارش MIS آمده، ایسلند رتبه اول را به خود اختصاص داده است، درحالی‌که در سال ۲۰۱۶ در رتبه دوم پس از کره جنوبی قرار داشت. پس از ایسلند کشورهای کره جنوبی، سوییس، دانمارک، انگلستان و هنگ‌کنگ در رده‌های دوم تا ششم قرار دارند که در تمامی این کشورها، بازار فاوا بازاری رقابتی با سطح بالایی از سرمایه‌گذاری در ICT و نوآوری است.

نکته قابل توجه در این شاخص رتبه کشورهای منطقه خاورمیانه و خلیج فارس است.

 بالاترین رتبه را در میان این کشورها بحرین به خود اختصاص داده است. بحرین امسال در رده ۳۱ قرار گرفته که البته یک پله افت کرده است.

پس از بحرین، قطر در رده ۳۹ (رتبه قبلی ۳۶)، امارات در رتبه ۴۰ (رتبه قبلی ۳۴)، عربستان سعودی در رتبه ۵۴ (رتبه قبلی ۴۵)، عمان در رتبه ۶۲ (رتبه قبلی ۶۴) و کویت در رتبه ۷۱ (رتبه سال قبل ۷۰) قرار گرفته‌اند. پس از آن‌ها نیز ایران در رتبه در رتبه ۸۱ قرار گرفته درحالی‌که در سال ماقبل رتبه کشورمان ۸۵ بوده است.

 به این ترتیب درحالی‌که اکثر کشورهای منطقه افت رتبه داشته‌اند، ایران به میزان ۴ پله صعود را تجربه کرده است.

گفتنی است که شاخص IDI تاکنون بر اساس ۱۱ معیار ارزیابی می‌شد که با توجه به تحولات اخیر در بازارهای فاوا، این شاخص‌ها بازنگری شده و از سال ۲۰۱۸ این شاخص بر اساس ۱۴ معیار ارزیابی می‌شود. ۱۱ معیاری که این شاخص را شکل می‌دهند در سه سطح دسترسی، کاربرد و مهارت‌ها دسته‌بندی می‌شود. در سطح دسترسی، معیارهای تعداد مشترکان تلفن ثابت، مشترکان تلفن همراه، پهنای باند بین‌الملل به ازای هر کاربر، درصد نفوذ کامپیوتر در خانوار و درصد خانوارهای دارای دسترسی به اینترنت مدنظر قرار می‌گیرد.

در سطح کاربرد، معیارها عبارت است از درصد اشخاص کاربر اینترنت، اشتراک پهن باند ثابت و تعداد اشتراک پهن باند موبایل. در سطح مهارت‌ها نیز با معیارهایی شامل متوسط سال‌های تحصیل، نسبت ثبت‌نام در دوره متوسطه اول و نسبت ثبت‌نام در دوره متوسطه دوم مواجهیم. به این ترتیب به نظر می‌رسد که بهبود رتبه ایران به رشد میزان پهن باند بین‌الملل و مشترکان دیتای تلفن همراه مربوط می‌شود.

بر اساس این گزارش، رتبه ایران در زمینه تعداد مشترکان تلفن ثابت به ازای هر ۱۰۰ نفر عدد ۳۰/۳۸ و تعداد مشترکان موبایل به ازای هر یک‌صد نفر عدد ۰۷/۱۰۰ بوده است.

همچنین میزان پهنای باند اینترنت بین‌الملل به ازای هر کاربر به ۵۳/۱۵۲۳۷ بیت بر ثانیه رسیده است.

این گزارش، درصد خانه‌های مجهز به کامپیوتر را در کشورمان ۳۹/۶۱ درصد و خانه‌های دارای دسترسی به اینترنت را ۲۱/۶۲ درصد نشان می‌دهد. ضمن اینکه ۲۳/۵۳ درصد ایرانی‌ها از اینترنت استفاده می‌کنند و ضریب نفوذ اینترنت پهن باند ثابت ایران نیز ۵۸/۱۱ درصد ذکر شده است. همچنین ۷۷/۳۳ درصد از کاربران موبایل نیز به اینترنت پهن باند همراه دسترسی دارند.