باید زمینه‌های تبادل علمی و فناوری دانشگاه‌ها با مراکز علمی جهان توسعه یابد

باید زمینه‌های تبادل علمی و فناوری دانشگاه‌ها با مراکز علمی جهان توسعه یابد

رئیس جمهوری در جمع دانشگاهیان دانشگاه صنعتی شریف، ضمن تأکید بر حضور دانشجویان در همه عرصه‌ها گفت: زمینه‌های تبادل علمی و فناوری دانشگاه‌ها با مراکز علمی جهان باید توسعه یابد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در مراسم بزرگداشت روز دانشجو که با حضور تشکل‌های مختلف دانشجویی و دانشجویان، اساتید، روسای دانشگاه‌ها و جمعی از مسئولان دستگاه‌های اجرایی در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، گفت: زمینه‌های تبادل علمی و فناوری دانشگاه‌ها با مراکز علمی جهان باید توسعه یابد.

دکتر روحانی با تقدیر از همه دانشجویانی که از سوی تشکل‌های دانشجویی آزادانه و شجاعانه در انتقاد و یا دفاع از دولت سخن گفتند، اظهار داشت: از مهم‌ترین جاهایی که قدرت باید در آن نقد شود، دانشگاه است و اساساً اگر قدرت در هر کشوری مورد انتقاد و سؤال قرار نگیرد، به انحراف و استبداد کشیده خواهد شد.

رییس جمهوری با بیان اینکه تمام مسئولین کشور، مستقیم و یا غیرمستقیم افتخار دارند که منتخب ملت باشند، گفت: هیچ مقامی در جمهوری اسلامی وجود ندارد که توسط مردم انتخاب نشود و اینکه گفته می‌شود در جمهوری اسلامی دو نوع مقام انتصابی و انتخابی داریم، توهین است.
دکتر روحانی با بیان اینکه همه باید مورد سؤال قرار بگیرند و هیچ فردی خود را مستثنا از سؤال ملت ندانسته و همه مسئولان باید به پاسخگویی در برابر مردم افتخار کنند، گفت: " نگاه دانشجو و دانشگاه باید همیشه منتقدانه و منصفانه باشد". ما باید در نقد هم، اعتدال را رعایت کنیم و این نکته را موردتوجه قرار دهیم که افراط در انتقاد و یا حمایت، گمراه‌کننده است.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه باید فرصت‌های بیشتری برای نقد و انتقاد وجود داشته باشد، تا بتوانیم اشتباهات و کاستی‌های خود را برطرف و جبران کنیم، افزود: مصون از خطا نیستیم اما تلاش ما در مسیر خدمت به مردم و برداشتن گام‌هایی برای موفقیت کشور است.

رییس جمهوری با بیان اینکه هرگاه مردم درصحنه حضور داشتند، موفق و پیروز بوده‌ایم، گفت: مردم در انتخابات سال ۹۲ موضوع هسته‌ای را به بحث گذاشته است و اگر آثار تحریم و راه‌حل مسأله موردبررسی و بحث مردم قرار نمی‌گرفت به این پیشرفت‌ها در موضوع هسته‌ای دست پیدا نمی‌کردیم.
رییس جمهوری با بیان اینکه ما باید در مفاهیم اصولی مانند عدالت، حاکمیت ملی، مبارزه با استعمار، منافع ملی و جایگاه و رسالت دانشگاه‌ها به اجماع و وحدت نظر برسیم، گفت: این اجماع به ما کمک خواهد کرد و باید اساتید و دانشجویان بتوانند این اجماع را به وجود آورند.

دکتر روحانی ادامه داد: این درست است که ما باید در برابر دیگران بایستیم و مشکلات کشور را با امکانات داخلی بسازیم، اما آیا معنای آن این است که نباید با دنیا سخن بگوییم و مشکلات خود را تا سرحد جنگ با دیگران به‌پیش ببریم؟ ما در برابر هر توطئه احتمالی می‌ایستیم و پیروزیم اما جنگ و درگیری باید آخرین راه‌حل باشد.

رییس جمهوری با بیان اینکه برخی مدعی هستند دولت یازدهم فقط دولت منطق، لبخند و مذاکره در دنیا بوده، اما درزمینه تقویت بنیه دفاعی کشور تلاش کمتری کرده است، اظهار داشت: اقداماتی که این دولت طی دو سال گذشته برای تقویت و گسترش بنیه دفاعی کشور انجام داده معادل ۱۰ سال قبل از آن بوده است و این‌چنین نیست که در جریان مذاکرات از تقویت بنیه دفاعی غافل بوده‌ایم، چراکه حفظ آمادگی کامل، ضروری است.

دکتر روحانی اضافه کرد: اگر آمادگی دفاعی‌مان صد در صد نباشد جنگ بر ما تحمیل خواهد شد؛ لذا همزمان با پیروزی در برجام، مهم‌ترین موشک راهبردی خود را نیز آزمایش کردیم.

رییس جمهوری با اشاره به اظهارات یکی از دانشجویان درباره وضعیت اقتصادی کشور گفت: یکی از دلایلی که توانستیم در مذاکرات هسته‌ای توفیق یابیم، ایجاد ثبات و آرامش در بازار و داخل کشور بود.

دکتر روحانی با اشاره به نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه ۴۵ درصد در آغاز فعالیت دولت یازدهم، خاطر نشان کرد: امروز در شرایطی هستیم که این تورم در حال تک‌رقمی شدن است. یعنی ۳۶ واحد درصد در طول ۲ سال گذشته تورم نقطه‌به‌نقطه را کاهش داده‌ایم.

رییس جمهوری با تأکید بر اینکه معیار ارزیابی در تمامی عرصه‌ها به‌ویژه در عرصه اقتصادی، شاخص‌های آماری می‌باشد، گفت: انتخابات و رقابت جناح‌های مختلف برای این است که شاخص‌ها تغییر کرده و بهبود یابد و چنانچه امروز اعتماد مردم به دولت نسبت به سال ۹۲ در حال افزایش نباشد، بی‌تردید پیشرفت و توفیقی به‌دست نیاورده‌ایم و در چنین صورتی فایده و تفاوتی نمی‌کند که کدام جناح و فرد حاکم باشد.

دکتر روحانی با بیان اینکه فضای دانشگاه سال ۹۴ نسبت به سال ۹۲ بسیار متفاوت شده است، اظهار داشت: البته ممکن است، هنوز مشکلاتی وجود داشته باشد که آن را نمی‌پسندم و باید به سمت رسیدن به فضای مطلوب تلاش خود را ادامه دهیم، اما از شما دانشجویان می‌پرسم، آیا در سال ۹۱ و ۹۲ هم به این راحتی می‌توانستید برای بزرگداشت ۱۶ آذر اجتماع داشته باشید؟

رییس جمهوری اضافه کرد: زمانی بود که کسی جرئت نمی‌کرد از جنبش دانشجویی سخن بگوید و از بیان این کلمه می‌ترسید.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه "دانشگاه نیازمند فضای امن و نه فضای امنیتی است"، گفت: معیار اقتدار نظام سرمایه اجتماعی است و به شما اطمینان می‌دهم که راه دولت یازدهم نسبت به دانشگاه و دانشجو و وزارت علوم تغییر نکرده است.

رییس جمهوری در ادامه با بیان اینکه رشد اقتصادی سال ۹۱ منفی ۶٫۸ بود و در عمق رکود قرار داشتیم، اظهار داشت: در سال ۹۲ این رقم اقتصادی را به منفی ۱٫۹ رسانده و در سال ۹۳ رشد اقتصادی‌مان به مثبت ۳ ارتقاء یافت.

دکتر روحانی تلاش دولت را استقلال دانشگاه‌ها دانست و گفت: استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی از برکت تلاش دانشجویان بود و امروز باید دانشگاه‌ها مستقل باشند.

رییس جمهوری اضافه کرد: همه تلاش ما در شورای عالی انقلاب فرهنگی این است که در این شورا صرفاً به مسائل مربوط به سیاست‌گذاری کلان پرداخته شود و امور اجرایی به خود دانشگاه‌ها برگردانده شود.

دکتر روحانی بر مؤلفه آزادی دانشگاه‌ها هم تأکید کرد و گفت: اگر دانشگاه در علم، پژوهش و بیان آزاد نباشد نمی‌توانیم به اهداف خود در مباحث سرمایه انسانی و توسعه علمی و فرهنگی دست‌یابیم.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه، امروز در شرایط بعد از برجام و تحول اقتصادی و تعامل با دنیا قرار داریم، اظهار داشت: دانشگاه‌ها باید از این فرصت برای تعامل علمی با جهان استفاده کنند تا از یکسو بتوانند از دانش دیگران استفاده کرده و از سوی دیگر، دیگر کشورها و دانشگاه‌ها نیز بتوانند از دستاوردهای علمی آنها بهره‌مند شوند.

رییس جمهوری در ادامه حضور فعال در فضای انتخابات را مورد تأکید قرار داد و گفت: این‌که مجلس آینده چگونه باید باشد، بسیار موضوع مهمی است اما در انتخابات دولت به جناح‌ها توجه نمی‌کند بلکه به مجلسی توانمند برای دفاع از منافع ملت می‌اندیشد. باید کسانی در مجلس حضور یابند که منافع شخصی و جناحی خود را بر منافع ملی ترجیح نداده و دلسوز مردم باشند.

دکتر روحانی تصریح کرد: همه باید تلاش کنیم حماسه سال ۹۲ را در سال ۹۴ نیز تکرار کنیم و بتوانیم مجلسی توانمندتر و قدرتمندتر داشته باشیم.

رییس جمهوری با اشاره به سخنان یکی از دانشجویان در خصوص شورای نگهبان اظهار داشت: نظر من نسبت به شورای نگهبان همان نظر قانون اساسی است؛ قانون اساسی شورای نگهبان را ناظر می‌داند ما هم آن را ناظر می‌دانیم.

رییس جمهوری در ابتدای سخنان خود نیز با بیان اینکه ۱۶ آذر روز دانشجو، دانشگاه، استقلال‌طلبی، آزادیخواهی و ایستادگی نخبگان ملت و دانشجویان در برابر استعمار و استبداد است و به هیچ مقطع زمانی محصور نمی‌شود، گفت: شانزده آذر یک روز تاریخی برای دانشگاه، دانشجو و ملت بزرگ ایران است.

دکتر روحانی با اشاره به ایستادگی و مبارزات دانشجویان و شهادت سه دانشجوی قهرمان پس از کودتای ۲۸ مرداد در برابر استبداد و استعمار بیگانگان، خاطرنشان کرد: آرمان و راهی که سه دانشجوی شهید در ۱۶ آذر آغاز کردند در ۲۲ بهمن ۵۷ به نتیجه رسید.

رییس جمهوری که اظهاراتش با شعارهای "روحانی، روحانی حمایتت می‌کنیم همراه بود"، گفت: با درود بر شهیدان دانشگاه و بزرگانی چون بهشتی‌ها، مطهری‌ها، مفتح‌ها، شریعتی‌ها و بازرگان‌ها که معلم ایستادگی در برابر استعمار بودند. دانشگاه، دانشجو، علم، فناوری و تحقیق، افتخاری برای فرهنگ این سرزمین و ملت بزرگ ایران است.

دکتر روحانی در این نشست همچنین همه دانشگاه‌ها و دانشگاه پرآوازه‌ای چون شریف را فخر و افتخاری برای ملت ایران دانست.

در ابتدای این مراسم مهدی ایران‌منش به نمایندگی از بسیج دانشجویی، علیرضا ذاکری به نمایندگی از انجمن‌های علمی، کام فیروزی به نمایندگی از نشریات دانشجویی، سعادتی از اتحادیه دانشگاه آزاد اسلامی، علی عرب به نمایندگی از جامعه اسلامی دانشجویان، محمدجواد جلال فرد به نمایندگی از جنبش عدالت‌خواه دانشجویی، رضا نجابت به نمایندگی از انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل، طاهری از انجمن اسلامی، محمدحسین قائدشرف به نمایندگی از دفتر تحکیم وحدت و خانم هدیه زاهد به نمایندگی از کانون‌های فرهنگی هنری دانشجویی در سخنان جداگانه‌ای دیدگاه‌ها و مطالبات خود را با رییس‌جمهور در میان گذاشتند.

کمک به حرکت دانشگاه‌ها در مسیر رشد علمی کشور، جلوگیری از دخالت‌های فراقانونی در انتخابات، تلاش برای اصلاح ساختارهای اقتصادی و بهبود وضعیت معیشت مردم، تعویض مدیران غیرهمسو باسیاست‌های دولت، افزایش بودجه فرهنگی دانشگاه‌ها، توجه به اشتغال و ازدواج جوانان،‌ حمایت بیش‌ازپیش از تولید، تلاش برای نهادینه کردن آزاداندیشی در دانشگاه‌ها، میدان دادن به جوانان، جلوگیری از نقض و تحدید آزادی‌های مشروع و قانونی در دانشگاه‌ها، تلاش برای مشارکت حداکثری مردم در عرصه‌های اجتماعی، توجه به انجمن‌های علمی و مبارزه پیگیر با فسادهای اقتصادی ازجمله نکاتی بود که دانشجویان در سخنان خود بر آن تأکید کردند.