ارایه برنامه موبایل ویژه افراد نابینا

ارایه برنامه موبایل ویژه افراد نابینا

شرکت مایکروسافت از انتشار اپلیکیشنی مخصوص افراد نابینا خبر داده است که امکان تشخیص محیط پیرامون را برای آن‌ها فراهم می‌کند.

به‌تازگی این شرکت برنامه‌ای را برای گوشی‌های هوشمند منتشر کرده است که به افراد نابینا و کم‌بینا این اجازه را می‌دهد تا بتوانند با استفاده از آن، از افراد و به‌طور کلی محیط اطراف خود مطلع شوند.

این اپلیکیشن که بر پایه شبکه عصبی و قابلیت‌های فراوان هوش مصنوعی طراحی و ساخته شده است، با به‌کارگیری از بینایی مصنوعی رایانه‌ای، محیط پیرامون آن‌ها را تشریح می‌کند. کاربران بدین منظور باید دوربین گوشی هوشمند خود را به‌سوی محیط اطراف و اشخاص روبه‌روی خود بگیرند تا به آن‌ها وضعیت ظاهری مخاطبان خود را اطلاع دهد.

به‌عنوان مثال، این اپلیکیشن قادر خواهد بود به آن‌ها اطلاعاتی نظیر چند ساله بودن افراد، حالت چهره و احساس افراد (خوشحالی و ناراحتی و...) را ارایه بدهد. همچنین کاربران می‌توانند با گرفتن دوربین گوشی به سمت یک کالا در فروشگاه، متوجه شوند آن کالا چیست و چه ویژگی‌هایی دارد و یا قیمت آن چند است.

تمامی خدمات این اپلیکیشن با به‌کارگیری هوش مصنوعی و به‌صورت آفلاین و بدون نیاز به شبکه اینترنت انجام می‌گیرد.

مایکروسافت در ماه مارس سال گذشته میلادی در جریان کنفرانس Build، نسخه و نمونه‌ نخست اپلیکیشن Seeing AI را رونمایی کرد. مایکروسافت اعلام کرده است که امکان دانلود رایگان این اپلیکیشن از روز ۱۷ نوامبر برای کاربران سیستم‌عامل iOS گوشی‌های آیفون در کشور ایالات‌متحده آمریکا فراهم‌شده است اما درباره زمان انتشار این برنامه کاربردی و جدید در کشورهای دیگر و یا ارایه‌ نسخه‌ اندروید آن، به‌صورت رسمی چیزی بیان نکرده است.

از دیگر قابلیت‌های این اپلیکیشن آن است که سن و جنسیت افراد ناشناس را به کاربران نابینا و کم‌بینا می‌گوید، آن‌ها را از ویژگی‌های محصولاتی که در خانه یا فروشگاه وجود دارد آگاه می‌کند، اسکن کالاها را می‌خواند، پول رایج آمریکا (دلار) و رقم آن را تشخیص می‌دهد و بدین‌وسیله کاربر می‌تواند به‌راحتی معامله کرده و کالا دادوستد کند.


همان‌طور که گفته شد، این اپلیکیشن بر اساس شبکه عصبی برای تشخیص محیط اطراف است و این فناوری در خودروها و اتومبیل‌های خودران نیز به کار می‌رود.

سقیب شیخ به‌عنوان سرگروه تیم برنامه‌نویسی اپلیکیشن Seeing AI که خود یک نابیناست، دراین‌باره بیان می‌کند، که از این اپلیکیشن معمولا برای خواندن اسناد، امضا و فهرست‌های کاری استفاده می‌کند.

به‌هرحال، می‌توان امیدوار بود این اپلیکیشن بدون اجرای هیچ محدودیتی برای تمامی کاربران همه کشورهای جهان قابل‌دسترسی قرار بگیرد تا افراد نابینا و کم‌بینا بتوانند با استفاده از آن، از محیط اطراف لذت بیشتری برده و به‌راحتی کارهای روزمره خود را انجام دهند.