انقلاب بزرگ استارت‌آپ‌ها در حوزه اشتغال و اقتصاد کشور
رییس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاد دانشگاهی

انقلاب بزرگ استارت‌آپ‌ها در حوزه اشتغال و اقتصاد کشور

رییس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه استارت‌آپ‌ها دارای خاصیت خلاقیت و نوآوری هستند، گفت: اگر ایده‌ها در استارت‌آپ‌ها به مرحله رشد برسند، می‌تواند انقلاب بزرگی در حوزه‌ی اشتغال و اقتصاد کشور به وجود آورد.

محمدصادق بیجندی در آیین اختتامیه رویداد استارت‌آپی (صفاتک)، با بیان اینکه برگزاری این رویداد برای اولین بار در تبریز، فرصتی جهت ترویج کارآفرینی در حوزه صنایع خلاق و فرهنگی است، اظهار کرد: این رویداد با همت سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی و سازمان تجاری‌سازی فناوران و اشتغال جهاد دانشگاهی کشور هم‌زمان با پنجمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی برگزارشده است و می‌تواند نتایج مثبتی در این راستا داشته باشد.

او افزود: برگزاری رویداد استارت‌آپی صفاتک با هدف ترویج کارآفرینی در حوزه‌ی صنایع خلاق و فرهنگی در فضای جدید، فرصتی برای دانشجویان فراهم می‌کند تا در عرض ۵۴ ساعت، به‌صورت گروهی به ایده‌های خود بپردازند و دانشجویان نباید بعد از اتمام استارت‌آپ، ارتباط خود را با تیمشان قطع کنند.

رییس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان کشور با تاکید بر این‌که پیشرفت و رشد در هر کاری با تنوع افکار و دیدگاه‌ها تحقق می‌یابد، گفت: عامل اصلی موفقیت در استارت‌آپ‌ها، ارایه پیشنهادهای متنوع توسط افراد است و با توجه به اینکه استارت‌آپ‌ها دارای خاصیت خلاقیت و نوآوری هستند، اگر ایده‌ها در استارت‌آپ‌ها به مرحله رشد برسند، می‌تواند انقلاب بزرگی در حوزه اشتغال و اقتصاد کشور به وجود آورد. معتقدم ایده‌هایی موفق و اجرایی می‌شوند که دارای تیم‌های موفق و پیوسته به یکدیگر باشند، به‌طوری که تنها به مرحله ایده ختم نشوند.

بیجندی با بیان اینکه تبریز فرصت‌ها و ایده‌های زیادی برای ارایه در استارت‌آپ‌ها دارد، افزود: ۸۰۰ خانه تاریخی تبریز فرصت بزرگی برای ایجاد اشتغال و درآمد هستند و ما باید ایده‌هایمان را به سمت فرهنگ منطقه خود سوق داده و با بومی‌سازی از آن‌ها در این راستا بهره ببریم.

او با بیان اینکه در بحث استارت‌آپ‌ها مشتری‌مداری و راهکار اتصال به بازار بحث مهمی است، اظهار کرد: استارت‌آپ‌ها باید آینده‌نگر باشند و آینده بازار کشور را به‌خوبی پیش‌بینی کنند تا نتایج خوبی در این راستا به دست آورند.

رییس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان کشور با بیان اینکه سازمان تجاری‌سازی فناوران و اشتغال کشور از تمامی ایده پردازان در حوزه صنایع خلاق و فرهنگی حمایت می‌کند، بیان کرد: این سازمان جهت حمایت از ایده‌پردازان به مدت شش یا سه ماه، مکان، اینترنت، مشاوره حقوقی و مشاوره بازرگانی را به این افراد ارایه می‌دهد.

 او از راه‌اندازی اولین شعبه استانی شرکت نسل اندیشه سبز (دیرین‌دیرین) در تبریز خبر داد و گفت: اولین شعبه این شرکت در جهاد دانشگاهی استان راه‌اندازی می‌شود و افراد انیمیشن‌ساز می‌توانند در این زمینه فعالیت کنند.

تهیه‌کننده مجموعه انیمیشن‌های دیرین‌دیرین نیز در این رویداد استارت‌آپی با بیان اینکه با برگزاری رویدادها می‌توان کسب‌وکار کوچک را توسعه داد، اظهار کرد: مجموعه انیمیشن دیرین‌دیرین با بیش از ۱۵۰۰ بخش تولیدشده است و حدود ۵۰ کانال این مجموعه را در فضای مجازی پخش می‌کنند.

محمد ابوالحسنی افزود: با توجه به زیرساخت‌های اینترنت و گروه خلاق این مجموعه، حدود هفت میلیون بازدید برای هر آیتم این مجموعه انیمیشنی به ثبت رسیده است.

در حاشیه این مراسم رییس مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی تبریز نیز با بیان اینکه رویداد کارآفرینی صنایع خلاق و فرهنگی از ۲۲ تا ۲۴ آبان ماه توسط سازمان تجاری‌سازی فناوران و اشتغال کشور و مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی برگزارشده است، اظهار کرد: این رویداد در زمینه گردشگری و صنایع‌دستی برگزارشده و ایده‌های نو در این زمینه توسط دانشجویان ارایه شده است.

رباب نوروزی افزود: ۴۲ دانشجو از دانشگاه تبریز و دانشگاه علمی کاربردی جهاد دانشگاهی تبریز با ۲۳ ایده در این رویداد استارت‌آپی شرکت کرده است که طی رویداد این ایده‌ها توسط منتورها غربالگری شده و در حال حاضر هفت ایده به مرحله نهایی استارت‌آپ راه پیدا کرده است.

او ادامه داد: سه ایده نهایی در پایان رویداد بعد از ارایه دانشجویان توسط داوران انتخاب می‌شود.

در این رویداد تیم ارک توریسم، تیم آشنا (فروش سفارش صنایع‌دستی) و تیم تمنا (نقشه خوانی فرش) به ترتیب مقام اول، دوم و سوم را کسب کردند.

رویداد استارت‌آپی (صفاتک) با هدف ترویج کارآفرینی و کار تیمی در حوزه‌ی صنایع خلاق و فرهنگی از ۲۲ تا ۲۴ آبان در تبریز برگزار شد.

هدف این رویداد استارت‌آپی آموزش دانشجویان جهت کارآفرینی در حوزه فرهنگی بوده و متولی اصلی این استارت‌آپ، سازمان جهاد دانشگاهی استان، مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی استان و سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان (ستفا) جهاد دانشگاهی کشور است.