حمایت از استارت‌آپ‌ها در دستور کار بانک‌ها
کرباسیان خواستار شد

حمایت از استارت‌آپ‌ها در دستور کار بانک‌ها

وزیر اقتصاد با تاکید بر لزوم حمایت بانک‌ها از استارت‌آپ‌ها و طرح‌های دانش‌بنیان، بیان کرد: نیاز به نقدینگی، نوسازی، پر کردن ظرفیت‏‌های خالی و استفاده از زمینه‏‌های صادراتی احساس می‏‌شود.

مسعود کرباسیان در مجمع بانک صنعت و معدن گفت: بانک صنعت و معدن یک بانک توسعه‌ای و تخصصی است که انتظار می‌رود در رونق‌بخش صنعت، معدن و تجارت اقدامات مهمی را به انجام برساند. البته برای رونق این بخش‌ها نباید بانک صنعت و معدن تنها باشد بلکه صندوق ضمانت صادرات، بانک توسعه صادرات و مدیریت صنعتی هم باید حمایت و کمک‌هایشان را دریغ نکنند.

وی افزود: در ابتدا قرار بود بانک توسعه تعاون حمایت‌های لازم را در بحث صنایع کوچک و متوسط داشته باشد و باید این موضوع در زمان مشخص مورد بررسی قرار گیرد، از طرفی بانک ایران و اروپا با توجه به شرایط پسابرجام می‌تواند به‌عنوان یک بانک قدرتمند عمل کند.

کرباسیان ادامه داد: در بحث فاینانس نیز که حدود ۳۰ میلیارد دلار است بیشتر به دو بخش طرح‌های صنعتی و آب پرداخته‌شده که اگر بتوانید بخش خصوصی را نیز در بحث فاینانس مشارکت دهید، آن‏ها نیز می‌توانند در جهت رونق صنعت کمک‌کننده باشند و بسیار مطلوب است.

او در خصوص نوسازی صنایع عنوان داشت: در رشد ۸ درصدی سالیانه برنامه ششم ۷.۲ درصد آن بحث افزایش بهره‌وری است بدین معنی که نیاز به نقدینگی، نوسازی، پر کردن ظرفیت‌های خالی و استفاده از زمینه‌های صادراتی احساس می‌شود که باید در برنامه‌های راهبردی لحاظ شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: موضوع شرکت‌های دانش‌بنیان از موارد مهمی است اما متاسفانه فضای این بخش در سیستم بانکی کشور خالی است و باید حمایت‌های لازم از دانش‌بنیان‌ها و استارت‌آپ‌ها صورت گیرد.

وی گفت: در زمینه معادن باید سیاست‌های وزارت صنعت را دنبال کنیم. در وزارت نفت بخش‌های اکتشاف، بهره‌برداری و نگهداری تجمیع شدند و اقدام پسندیده‌ای بود، اگر امکان این اقدام در بخش معادن هم وجود داشته باشد، خالی از لطف نیست.

کرباسیان افزود: از محورهای مهمی که در بودجه کشور وجود دارد اشتغال، دانش‌بنیان‌ها، پروژه‌های زیست‌محیطی و اصلاح ساختار در بخش‎های انرژی، یارانه و صندوق بازنشستگی‎ است که سه بخش اول مرتبط با حوزه فعالیت بانک صنعت و معدن است و خواهش بنده این است که به این حوزه‌ها بیشتر توجه شود.