راهکار تامین اجتماعی برای حل مشکل بیمه رانندگان اینترنتی

راهکار تامین اجتماعی برای حل مشکل بیمه رانندگان اینترنتی

سازمان تامین اجتماعی و ١١ استارت‌آپ و شرکت و مجموعه کسب‌وکار نوین برای برقراری پوشش بیمه‌ای نیروی انسانی شاغل در آن‌ها وارد مذاکره شده‌اند.

معاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی با اعلام این خبر گفت: ده‌ها جلسه با مدیران و مسئولان شرکت‌های ارایه دهنده خدمات اینترنتی برگزار شده و در آینده‌ای نزدیک، پوشش بیمه‌ای تامین اجتماعی برای پرسنل این شرکت‌ها برقرار می‌شود.

محمدحسن زدا با بیان اینکه رابطه اشتغالی رانندگان آژانس‌های اینترنتی با صاحبان این کسب‌وکارها، نوعی جدید از رابطه مزدی است، گفت: رانندگان شاغل در این آژانس‌ها، نیروی انسانی مستقیم کارفرمایان خود نیستند، اما ارتباطی ارگانیک با شرکت یا مجموعه مادر دارند؛ مثلا حقوق‌بگیر نیستند اما پورسانت دریافت می‌کنند. این موضوع باعث شده که ما با شکل جدیدی از اشتغال روبه‌رو باشیم.

او با بیان الزام قانونی تامین اجتماعی برای برقراری حمایت بیمه‌ای از رانندگان شاغل در این شرکت‌ها گفت: سازمان تامین اجتماعی، براساس اصل ٢٩ قانون اساسی موظف است آحاد مردم را زیر پوشش خدمات بیمه‌ای ببرد و به‌طور قطع، رانندگان آژانس‌های اینترنتی و دیگر کسب‌وکارهای نوین بیمه خواهند شد و از مزایای قانونی تامین اجتماعی بهره‌مند خواهند شد.

او با بیان شناسایی ١١ موسسه و کسب‌وکار نوین و آغاز انجام مذاکرات اولیه درباره بیمه پرسنل آن‌ها گفت: بیمه رانندگان آژانس‌های اینترنتی و کارکنان دیگر کسب‌وکارهای نوین، مطالبه‌ای جدی است و سازمان تامین اجتماعی این آمادگی را دارد که با توافق دو یا چندجانبه درباره زیر پوشش بردن افراد شاغل در این کسب‌وکارها اقدام کند. صحبت‌های اولیه با مسئولان این شرکت‌ها انجام شده و بناست از طریق بیمه توافقی، پوشش بیمه‌ای را برقرار کنیم.

معاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: سازمان تامین اجتماعی، مایل است در قالب بیمه‌های توافقی، شرایط را برای رانندگان این آژانس‌ها و دیگر شرکت‌هایی که نیروی انسانی آن‌ها به‌صورت غیرمستقیم با آن‌ها کار می‌کنند، فراهم کند. پیشنهاد تامین اجتماعی به موسسان این کسب‌وکارها فراهم کردن شرایط برای استفاده کارکنان از بیمه توافقی است. به همین دلیل بر حصول توافق از طریق مذاکره امیدواریم اما اگر به توافق نرسیم، به ناچار در قالب بیمه اجباری ورود خواهیم کرد.