fa-IR
فاوای کشور بسیج شد
وضعیت ارتباطات در مناطق زلزله‌زده

فاوای کشور بسیج شد

زلزله دلخراش غرب کشور، آبان ۱۳۹۶ را به ماهی اندوهناک برای مردم ایران بدل کرده است. با این حال همه ایرانی‌ها بسیج شده‌اند تا به هر شکل ممکن، کمی از بار سنگین مصیبت بخشی از هم‌وطنان را سبک کنند.

بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور هم به سهم خود می‌کوشد امکان ارتباط زلزله‌زدگان و عزیزان‌شان را به بهترین شکل ممکن برقرار نگه دارد و در این راه ضمن تلاش برای پایداری زیرساخت‌ها، اپراتورهای ارتباطی امکان برقراری تماس رایگان را نیز فراهم کرده‌اند که گزارش آن‌را می‌خوانید.


مهر تایید وزارت فاوا بر پایداری ارتباطات

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمانشاه روز گذشته اعلام کرد که شبکه در مناطق اصلی زلزله‌زده در استان کرمانشاه وضعیت پایداری دارد.

شهریار بهنیا با بیان اینکه در لحظات ابتدایی وقوع زلزله حجم‌ترافیک بالایی در شبکه‌های ارتباطی وجود داشت، گفت: در حال حاضر در شهرهای قصر ‌شیرین، سرپل ذهاب، ثلاث باباجانی، اسلام‌آباد و دالاهو، شبکه‌های ارتباطی هیچ مشکلی ندارد و ارتباطات به‌صورت عادی برقرار می‌شود.

او با بیان قطعی برق در برخی مناطق اطراف سرپل ذهاب افزود: تعدادی از سایت‌های تلفن‌همراه در این مناطق به دلیل قطعی برق از مدار خارج است که به محض رفع مشکل قطعی برق وارد مدار می‌شود.

بهنیا گفت: برق‌رسانی موقت به این سایت‌ها از طریق ژنراتورهای پرتابل و دستی در حال انجام است. وی افزود: در حوزه ارتباطات ثابت دو مسیر دچار مشکلاتی بودند که با انجام کابل برگردان، مشکل این مسیرها نیز حل شده است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان هماهنگی با شرکت‌های ارتباطات زیرساخت، مخابرات، همراه‌اول و ایرانسل در مناطق زلزله‌زده گفت: با هماهنگی انجام‌شده، تیم‌های پشتیبانی این شرکت‌ها برای رسیدگی به مشکلات احتمالی در منطقه حضور دارند.

او گفت: اپراتورهای همراه‌اول و ایرانسل با ارسال پیامک‌هایی برای مشترکان خود در این زمینه اطلاع‌رسانی کردند.

بهنیا آخرین وضعیت شبکه ارتباطی در حوزه تلفن همراه، ثابت و اینترنت را در مناطق اصلی زلزله‌زدهاستان کرمانشاه پایدار اعلام کرد.


اعزام تجهیزات پرتابل اربعین به مناطق زلزله‌زده

رییس کارگروه تخصصی ارتباطات و فناوری اطلاعات سازمان مدیریت بحران کشور هم گفت: امکانات و تجهیزات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای رفع مشکلات ارتباطی مناطق زلزله‌زده بسیج شده است.

محمدصادق بیک‌پور، مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس کارگروه تخصصی ارتباطات و فناوری اطلاعات سازمان مدیریت بحران کشور با بیان تکلیف قانونی این کارگروه برای مواقع بحرانی گفت:  بر همین اساس و با دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، از دقایق ابتدایی وقوع زلزله اقدامات اولیه انجام شد و تیم‌های پشتیبانی و فنی به منطقه اعزام شدند.

او به برگزاری جلسه ستاد بحران و پشتیبانی زلزله غرب کشور در وزارت ارتباطات پرداخت و افزود: در این جلسه نمایندگان اپراتورهای همراه‌اول، ایرانسل و رایتل به همراه نمایندگان شرکت مخابرات، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و شرکت ارتباطات زیرساخت حضور داشتند که وضعیت استان‌های کرمانشاه، ایلام و کردستان در این جلسه بررسی شد.

بیک‌پور با بیان اینکه وضعیت ارتباطی استان‌های ایلام و کردستان طبق گزارش‌های دریافتی مناسب بود، گفت: با توجه به نزدیکی استان کرمانشاه به کانون زلزله بیشتر مشکلات مربوط به این استان بود که با حضور اپراتورها وضعیت ارتباطی شهرهای این استان بررسی شد.

او با بیان اینکه اولویت ایجاد ارتباطات پایدار در این مناطق است، گفت: ابنیه و سایت‌های مربوط به شبکه‌های ارتباطی آسیبی ندیده است و هم‌اکنون نیز از لحاظ ساختار شبکه ما هیچ مشکلی در مناطق زلزله‌زده نداریم.

رییس کارگروه تخصصی ارتباطات و فناوری اطلاعات سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه قطعی برق و حجم بالای ترافیک دو مشکل اصلی در ساعات اولیه زلزله بود، گفت: حجم بالای ترافیک مکالمات در ساعت‌های اولیه وقوع زلزله باعث ایجاد اختلال‌هایی در شبکه شده بود که صبح امروز این مشکل نیز مرتفع شده است.

او ادامه داد: مشکل قطعی برق نیز با ارسال ژنراتورهایی از استان‌های هم‌جوار و تهران تا حدود بسیاری مرتفع شده و تعدادی از سایت‌ها با اتصال موقت برق وارد مدار شدند و با رفع مشکل قطعی برق، سایت‌های شبکه تلفن همراه مناطق زلزله‌زده نیز وارد مدار می‌شود. البته آمارهای ارسالی، بهبود وضعیت را در سایت‌ها نشان می‌دهد.

بیک پور افزود: تمام تجهیزات پرتابلی که برای ایام اربعین در منطقه ایلام مستقر بود، با توجه به اتمام سفر زوار اربعین، از امروز به مناطق زلزله‌زده اعزام شده است تا پشتیبانی کاملی از شبکه ارتباطی در منطقه انجام شود و تیم‌های فنی به همراه تجهیزات در استان‌های کردستان و ایلام به‌عنوان استان معین استان کرمانشاه، در حال پشتیبانی هستند.

او افزود: برای ایجاد ارتباط پایدار در منطقه بالنی که در مرز مهران برای ارایه سرویس‌های ارتباطی مستقر شده بود، به منطقه اعزام شده است و به‌زودی به‌وسیله این بالن یک ارتباط پایدار برای مدیریت بحران در منطقه ایجاد می‌شود.

مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بعد از وقوع این زلزله تمام امکانات و تجهیزات خود را برای رفع مشکلات احتمالی بسیج کرده و اقدامات خود را از همان دقایق ابتدایی این بحران آغاز کرده است.


افزایش پهنای باند و ترافیک مخابرات

معاون امور مشتریان شرکت مخابرات ایران نیز روز گذشته با بیان اینکه وضعیت ارتباطات در حوزه اینترنت و تلفن ثابت در هر دو استان ایلام و کرمانشاه مشکل خاصی ندارد، گفت: تیم‌های معین را به استان‌ها اعزام کردیم تا اگر ظرفیت مکالمات از حدی بیشتر شد، افزایش پهنای باند و افزایش ترافیک را پیش‌بینی کنیم.

داوود زارعیان در گفت‌وگو با ایسنا با بیان وضعیت ارتباطات در استان‌های زلزله شده گفت: وضعیت ارتباطات ما در حوزه اینترنت و تلفن ثابت در هر دو استان ایلام و کرمانشاه نرمال است و مشکل خاصی وجود ندارد. در استان ایلام که اصلا اتفاق خاصی در حوزه‌های شبکه مخابراتی نیفتاده است. در استان کرمانشاه نیز با وجود اینکه در دو شهری که مرکز زلزله بوده و خصوصا سرپل ذهاب، ساختمان آسیب‌های جزئی دیده است، اما شبکه تلفن ثابت و اینترنت مشکلی ندارد.

وی درباره وضعیت تلفن‌های همراه نیز گفت: در بخش تلفن همراه مخابرات مشکل خاصی ندارد اما در برخی از مناطق برق قطع است و از آنجایی که آنتن‌ها به کمک باتری روشن بوده، اگر برق وصل نشود ممکن است مشکلاتی ایجاد شود. به همین دلیل از استان‌های مختلف و در حال حاضر استان‌های معین هم‌جوار در حال انتقال تجهیزات ژنراتوری به استان هستند که بتوانیم مشکلات آن‌ها را حل کنیم.

معاون امور مشتریان شرکت مخابرات ایران با بیان اینکه حجم مکالمات در حال حاضر نرمال است، افزود: در ابتدای شروع زلزله به علت حجم بالای مکالمات، اختلالاتی در حدود یک ساعت وجود داشت. صبح امروز هم در حدود یک ساعت ترافیک مکالمات بالا بود اما اکنون ارتباطات نرمال است به نحوی که با اولین تماس می‌توان با استان ارتباط برقرار کرد.


همراه‌اول: مکالمه رایگان درون شبکه

همراه‌اول جهت تسهیل ارتباط در مناطق زلزله‌زده، مکالمه رایگان درون شبکه به شهرهای زلزله‌زده استان‌های کرمانشاه و ایلام اختصاص داد.

دقایقی پس از وقوع زلزله، تیم‌های فنی همراه‌اول در این مناطق حاضر شده و با توجه به قطعی برق در برخی مناطق در ساعات اولیه، با تجهیز سایت‌ها به برق اضطراری، سرویس‌دهی به مناطق زلزله‌زده را میسر کردند.  انتقال سایت‌های BTS اضطراری به مناطق زلزله‌زده، افزایش ظرفیت سایت‌های موجود و بازدید از کلیه سایت‌های منطقه و  حصول اطمینان از عملکرد مناسب آن‌ها، از دیگر اقدامات اپراتور اول در مناطق زلزله‌زده بوده است.

همراه‌اول جهت تسهیل ارتباط در شهرهای زلزله‌زده اسلام‌آباد غرب، پاوه، تازه‌آباد، جوانرود، روانسر، سرپل ذهاب، قصر شیرین، کرند، گهواره، گیلان غرب، چوار، زرنه، ایوان و سرابله، مکالمه رایگان درون شبکه (به مقصد همراه‌اول و تلفن‌های ثابت) از ساعت ۱۴ روز دوشنبه به مدت ۲۴ ساعت در نظر گرفته است. 

همچنین همراه‌اول، از روز سه‌شنبه به مدت یک هفته، تسهیلات خاصی را برای مناطق زلزله‌زده در نظر گرفته که جزییات آن متعاقباً اعلام می‌شود.


ایرانسل و مکالمه درون شبکه

ایرانسل در همان ساعات اولیه زلزله یک ساعت مکالمه رایگان درون شبکه اختصاص داد اما پس از آن این مکالمه رایگان را تا ساعت ۱۲ شب دوشنبه در تمام مناطق استان‌های ایلام و کرمانشاه رایگان کرد.


تسهیلات ویژه رایتل

روابط عمومی رایتل هم اعلام کرد در پی وقوع زلزله در بخش غربی کشورمان این اپراتور ضمن همدردی با حادثه دیدگان، در راستای تسهیل ارتباطات، مکالمه درون شبکه (رایتل به رایتل) را در سه استان کرمانشاه، کردستان و ایلام رایگان و ارتباطات برون شبکه را نیم‌بها محاسبه خواهد کرد.


پهنای باند ماهواره‌ای 

آخرین خبر هم اینکه در پی وقوع زلزله در مناطق غربی کشور، سازمان فضایی ایران با برقراری ارتباط ماهواره‌ای از طریق ماهواره ‌ایرانست ۲۱ و هماهنگی لازم با سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر کشور، پهنای باند ماهواره‌ای جهت ارایه خدمات به آسیب دیدگان این حادثه را در اختیار سازمان امداد و نجات قرار داد.


دیگر کمک‌ها

سایت مهربانه به جمع‌آوری کمک‌های نقدی آنلاین کاربران برای مناطق زلزله‌زده می‌پردازد. 

دلینو در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه دو هزار تومان از هر سفارش را به هلال‌احمر اهدا می‌کند. تیپاکس هم اعلام کرده است که به‌صورت رایگان کمک‌های مردمی را به مناطق زلزله‌زده ارسال می‌کند. اسنپ هم کد تخفیف ۳۰ درصدی ehda  تا سقف ۳ هزار تومان را برای رفت یا برگشت به مراکز اهدای خون در نظر گرفته است.

مکان‌یاب پونز هم یک روبات تلگرام ساخته که کاربران برای یافتن نزدیک‌ترین مراکز انتقال خون و مشاهده روی نقشه می‌توانند از آن به نشانی poonezRobot@ استفاده کنند.