صندوق حمایت از صنایع الکترونیک از استارت‌آپ‌ها حمایت می‌کند

صندوق حمایت از صنایع الکترونیک از استارت‌آپ‌ها حمایت می‌کند

مدیر صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) گفت: این صندوق با شناسایی نیازهای استارت‌آپ‌ها در صدد رفع آن برمی‌آید و از آن‌ها حمایت می‌کند.

علی وحدت در مراسم اختتامیه دومین استارت‌آپ ویکند تبریز بر نقش و اهمیت حضور استارت‌آپ‌ها در بدنه اقتصاد تاکید کرد و گفت: این صندوق به‌خوبی توانسته جایگاه این شرکت‌ها را درک کند و برای حل نیازهای آن‌ها گام‌های خوبی بردارد.

او افزود: استارت‌آپ‌ها و تامین‌کنندگان کوچک منبعی کلیدی برای نوآوری بنگاه‌های بزرگ محسوب می‌شوند و نقش مهمی در توسعه نوآوری شرکت‌ها دارند. هم‌اکنون اقتصادهای بزرگ دنیا توجه زیادی به حوزه استارت‌آپی دارند و میزان فعالیت آن‌ها از سال ۲۰۱۰ تاکنون رشد چشمگیری داشته است. در کشور ما نیز ۱۷۶۵ شرکت دانش‌بنیان نوپا در حال فعالیت هستند.

وحدت همچنین به جایگاه صنعت الکترونیک در اقتصاد استارت‌آپی نیز اشاره کرد و در این زمینه افزود: میزان و حجم سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف این صنعت مانند خدمات تجاری، سخت‌افزار، نرم‌افزار، کالاهای مصرفی ارتقای مناسبی داشته است.

مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک در ادامه تامین نیازهای سرمایه‌ای، بازار و فنی را سه عامل موفقیت استارت‌آپ‌ها برشمرد و گفت: نیازهای فنی همان توانمندی‌های فناورانه است و اگر شرکتی به فناوری دسترسی دارد می‌تواند نیاز فنی خود را به‌سادگی رفع کند. نیازهای سرمایه‌ای نیز در چهار دسته سرمایه اقتصادی، فرهنگی، نمادین و اجتماعی طبقه‌بندی می‌شوند. شرکت برای رفع نیازهای سرمایه‌ای احتیاج به صندوق‌های خطرپذیر یا VC دارد، زیرا VC می‌تواند علاوه بر تامین سرمایه‌ای اقتصادی مورد نیاز استارت‌آپ‌ها سه سرمایه‌ای لازم دیگر را نیز تامین نمایند.

وحدت ادامه داد: در کشور ما کمبود VC مشاهده می‌شود و باید در این زمینه تلاش کنیم تا این کمبود جبران شود. صندوق خطرپذیر می‌تواند با تزریق منابع مالی سرمایه اقتصادی را تامین کند، با انتقال دانش و تجربه مدیریتی سرمایه فرهنگی، با در اختیار قرار دادن شبکه ارتباطی سرمایه اجتماعی و با کسب شهرت به‌واسطه خوش‌نامی سرمایه نمادین یک شرکت را تامین کند.

او در ادامه نیاز بازار را آخرین حلقه موفقیت یک استارت‌آپ نامید و اضافه کرد: استارت‌آپ باید به‌خوبی بتواند با بخش‌های مختلف بازارهای جهانی ارتباط برقرار کند و به اهمیت ورود به شبکه جهانی توجه داشته باشد تا نیاز بازار خود را رفع کرده و موفقیت خود را تکمیل کند.

وحدت گفت: صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک شرکتی دولتی است که منابع مالی خوبی در اختیار دارد و با شناسایی نیازهای مختلف شرکت‌های استارت‌آپی نسبت به رفع این نیازها اقدام می‌کند. در این زمینه با ارایه خدمات کارشناسی و حمایت‌های مالی می‌توانیم نیازهای فنی و سرمایه‌ای شرکت‌ها را حل کنیم. همچنین با نگاه به بازارهای بین‌المللی و ارایه برنامه‌های مشوقی صادراتی، ارایه تسهیلات شرکت در نمایشگاه‌های خارجی سعی در رفع نیاز بازار شرکت‌های استارت‌آپی داریم.