fa-IR
معرفی ۱۰ تیم برگزیده رویداد استارت‌آپ جاده ابریشم

معرفی ۱۰ تیم برگزیده رویداد استارت‌آپ جاده ابریشم

رویداد استارت‌آپ جاده ابریشم که از ۳۰ مهر تا نهم آبان ماه با سفر هیاتی متشکل از داوران ایرانی و اروپایی و نیز تیم اجرایی این رویداد در هفت شهر مختلف ایران برگزار شد با اعلام ۱۰ استارت‌آپ برگزیده به پایان رسید.

این ۱۰ استارت‌آپ فروردین‌ماه سال آینده در رویدادی بین‌المللی در جزیره کیش باهم به رقابت خواهند پرداخت.

رویداد استارت‌آپ جاده ابریشم نخستین رقابت در نوع خود در ایران برای معرفی کسب‌و‌کارهای نوآور و نوپای بومی بود که با هدف تقویت اکوسیستم استارت‌آپی کشورمان و تسهیل ورود این استارت‌آپ‌ها به بازارهای جهانی برگزار شد. از میان ۴۰۰ استارت‌آپ متقاضی شرکت در این رویداد، ۸۴ استارت‌آپ برای حضور در رویداد و معرفی خود در برابر هیات دوران بین‌المللی در هفت شهر مختلف ایران انتخاب شدند.

اعضای تیم اجرایی استارت‌آپ جاده ابریشم به همراه ۶ عضو هیات داوران مسافتی بیش از ۴۰۰۰ کیلومتر را برای سفر به هفت شهر تبریز، رشت، تهران، اصفهان، یزد، شیراز و مشهد و باهدف شناسایی بهترین استارت‌آپ‌های ایرانی پیمودند. در مجموع بیش از ۱۵۰۰ دانشجو،‌ کارشناس، کارآفرین و علاقه‌مند در رویدادهای برگزار شده در این ۷ شهر شرکت کردند. همچنین بیش از ۲۰ درصد از بنیان‌گذاران استارت‌آپ‌ها که به معرفی کسب‌و‌کار نوآور خود پرداختند زنان بودند.

به دلیل حجم بالای تعداد استارت‌آپ‌های ثبت‌نامی در تهران، ۴ سهمیه به این شهر و ۶ سهمیه دیگر نیز به ۶ شهر دیگر اختصاص یافت. فهرست ۱۰ استارت‌آپ برگزیده رویداد به شرح زیر است:

تبریز

لوکوبوک (Lookabook): شبکه اجتماعی با هدف گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی و حمایت از نویسندگان

رشت

ای‌کی‌او (AKO): دستگاهی کوچک و قابل‌حمل برای اندازه‌گیری میزان قند خون با استفاده از طیف‌نگاری فروسرخ و هوش مصنوعی

تهران

فرانش (Faranesh): پلتفرم آنلاین یادگیری برای ارایه فیلم‌های آموزش مهارت‌های مختلف به کاربران فارسی‌زبان

پیاده (Peeyade): پلتفرمی رسانه‌ای برای پوشش جاذبه‌های فرهنگی و تفریحی تهران

تپسل (Tapsell): شبکه تبلیغات هوشمند تبلیغات دیجیتال

موبایل‌کمک (MobileKomak): پلتفرم درخواست خدمات تعمیر گوشی و لپ‌تاپ در محل

اصفهان

باراون کو (BarOn Co): پلتفرمی مشابه اوبر برای اختصاص بار به رانندگان کامیون در شهرهای مختلف

یزد

اکوبار (Echobaar): پلتفرم ارتباط‌دهنده رانندگان وسایل نقلیه سنگین و شرکت‌های حمل بار

شیراز

کمدا (Komodaa): پلتفرم آنلاین ارتباطی برای خانم‌ها به‌منظور خریدوفروش لباس‌

مشهد

کشمون (Keshmoon): بازار آنلاین برای عرضه محصولات کشاورزی به‌ویژه زعفران

علاوه بر این ۱۰ استارت‌آپ برگزیده، ۶ تیم محلی دیگر نیز به انتخاب هر یک از ۶ داور این رویداد برای حضور در رقابت نهایی در جزیره کیش معرفی خواهند شد. نشست استارت‌آپ جاده ابریشم در کیش نخستین رویداد کارآفرینی مبتنی بر دعوت در ایران است که باهدف گردهم‌آوری بهترین استارت‌آپ‌های ایرانی از سراسر کشور در کنار کارآفرینان و سرمایه‌گذارن خطرپذیر اروپایی در سه ماه نخست سال آینده میلادی در جزیره کیش برگزار خواهد شد.

کیران موریک (Kiran Maverick) بنیان‌گذار آی ام تومارو (I Am Tomorrow) و دی آگست فست (The August Fest)  که یکی از داوران این رویداد بود می‌گوید: «کیفیت استارت‌آپ‌های ایرانی موجب حیرت من شد و مطمئنم این کشور خیلی زود می‌تواند به مجموعه‌ای از یونیکورن‌ها (استارت‌آپ‌ها با ارزش بیش از یک میلیارد دلار) دست یابد. متوجه شدم هر یک از شهرهای ایران اکوسیستم روبه رشد استارت‌آپی خاص خود را دارد. مهم‌ترین موضوع (برای یک استارت‌آپ) حل درست مسایل است و متوجه شدم کارآفرینان ایرانی دقیقا همین کار را انجام می‌دهند.»

استارت‌آپ جاده ابریشم حاصل همکاری مشترک تکراسا و همفکر به همراه تیمی متشکل از ۱۰۰ فعال استارت‌آپی و داوطلب از سراسر ایران بود. این رویداد با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مرکز شتابدهی نوآوری، اتاق بازرگانی تهران و تعدادی از پارک‌های علم و فناوری، دانشگاه‌ها و استارت‌آپ‌ها در این هفت شهر برگزار شد.