fa-IR
جزییات لغو ادغام «های وب» و «آسیاتک»
معامله ای که جوش نخورد

جزییات لغو ادغام «های وب» و «آسیاتک»

شنبه‌شب هفته گذشته دو شرکت بزرگ حوزه ارتباطات ثابت FCP باهم ادغام شدند و به‌این‌ترتیب شرکت داده گستر عصر نوین (های‌وب) کل سهام شرکت پارس آنلاین را خرید. پس از انجام این معامله، سخن از مذاکرات‌ های‌وب و آسیاتک برای خرید سهام این شرکت به گوش رسید اما درنهایت، گویا ادغام آن‌ها منتفی شده و های‌وب موفق به خرید سهام آسیاتک نشده است.

مجید زمانی به‌عنوان مشاوره معامله‌ های‌وب و پارس آنلاین، درباره اینکه چرا معامله‌ های‌وب و آسیاتک انجام نشد، گفت: معامله ‌های‌وب و پارس آنلاین با این منطق انجام‌شده بود که طرفین سهامدار استراتژیک شرکت جدید های‌وب خواهند بود و قول دادند که از عرضه سهمشان در بازار بدون در نظر گرفتن منفعت شرکت و سهم‌ های‌وب خودداری کنند.

مدیرعامل مدیریت سرمایه کیان افزود: این نگاه نوید به وجود آمدن یک شرکت و یک سهم قوی در بازار را می‌دهد. آسیاتک این نگاه را نداشت. همین‌طور سوالات جدی راجع به کیفیت دارایی‌های آسیاتک وجود داشت که در نهایت نتوانستیم سهامدارانشان را برای رسیدن به یک راه‌حل بینابین قانع کنیم.

زمانی ادامه داد: به دلایل مختلف فنی و اقتصادی ادغام آسیاتک در های‌وب بعد از عرضه آسیاتک غیرممکن است. هیات‌مدیره های‌وب نیز تصمیم نهایی برای عدم ادغام با آسیاتک را گرفته است.

وی زمان منطقی عرضه آسیاتک را در زمان فعلی منطقی ندانست و گفت: حالا که معامله آسیاتک منتفی اعلام‌شده، سازمان دلیلی برای بسته نگاه داشتن نماد های‌وب ندارد. باز شدن نماد های‌وب به‌نوعی به معنی عرضه اولیه پارس آنلاین در دل های‌وب خواهد بود. باید توجه داشت که ادغام های‌وب و پارس آنلاین شرکتی را می‌سازد که بهای تمام‌شده خدماتش در مقایسه با آسیاتک به مقدار قابل‌توجهی کمتر خواهد بود. همین‌طور، آسیاتک بدهی ۲۲۰ میلیارد تومانی دارد که با نگاه صرف به‌صورت مالی، سوالات جدی وجود دارد درباره اینکه آیا دارایی‌ها توان پشتیبانی از چنین بدهی رادارند.

وی ادامه داد: این در برابر پارس آنلاینی که سود تقریباً دو برابر و بدهی بسیار کمتری دارد، جذابیت زیادی ایجاد نخواهد کرد. همین‌طور انسجام مدیریتی های‌وب قابل‌مقایسه با آسیاتک نیست. از جمیع این شرایط می‌توان استنباط کرد که با رونمایی از سهام های‌وبی که پارس آنلاین را در دل خود دارد، سرمایه‌گذاران به‌طور طبیعی جایگزین جذاب‌تری در برابر آسیاتک در اختیاردارند، بنابراین به‌احتمال زیاد مدیران شرکت در صورت موافقت مسئولان بورس، عرضه را به زمانی که بتوانند بهترین استفاده از شرایط بازار را بکنند، موکول کنند.

زمانی در واکنش به اینکه ممکن است سازمان بورس، نماد «های‌وب» را تا زمان عرضه آسیاتک بسته نگه دارد، توضیح داد: اینکه به خاطر عرضه آسیاتک، سهام های‌وب بسته بماند به ضرر منافع سهامداران های‌وب است و محال است سازمان چنین کاری کند؛ زیرا شرکت داده گستر عصر نوین خبر از مذاکراتش با کلیه دارندگان پروانه‌های FCP برای پیوستن به برند های‌وب داده است.

زمانی ادامه داد:  البته تا همین‌الان سازمان بورس با بسته نگاه داشتن نماد معاملاتی «های‌وب» روی خوشی به این اتفاق بزرگ نشان نداده است. برای انجام اتفاقات جدید راهکارهای جدید لازم است و سازمان باید در مقابل این راهکارهای جدید با روی خوش و باروحیه همکاری روبه‌رو شود نه از زاویه اصرار بر بوروکراسی قدیمی.