خوداشتغالی تحصیل‌کرده‌ها با راه‌اندازی کسب‌وکارهای کوچک
نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس مطرح کرد

خوداشتغالی تحصیل‌کرده‌ها با راه‌اندازی کسب‌وکارهای کوچک

امروزه کسب‌وکارهای نوپا در شهرستان‌ها نیز با تکیه‌بر ظرفیت‌های بومی، ایجادشده‌اند و علاوه بر موضوع ارزش‌آفرینی و تاثیری که بر اقتصاد منطقه خود دارند، می‌توانند در اشتغال، پیشرفت و کاهش ناهنجاری‌ها نیز موثر باشند.

ظهور انقلاب دیجیتالی اواخر دهه ۱۹۵۰، آغازگر عرصه جدیدی از تکنولوژی‌های مدرن بود، چیزی که درنتیجه تغییرات و خلاقیت‌های مداوم به وجود آمد.

قدرت تکنولوژی‌ها زمانی که وارد عرصه‌ی تجارت و کسب‌وکار شد افزایش یافت و صاحبان کسب‌وکار با مشاهده افزایش درآمدهای خود به قدرت تکنولوژی در کسب‌وکار پی بردند امروزه نیز استارت‌آپ‌های زیادی وجود دارند که با استفاده از تکنولوژی‌های جدید و مبتکرانه ظهور کرده و با استفاده از همین تکنولوژی‌ها رشد یافته‌اند.

جهان مدرن به‌واسطه ایده‌های خلاقانه و تکنولوژی‌های جدید شناخته می‌شود، اما خلاقیت به‌تنهایی نمی‌تواند موفقیت را تسهیل کند و افراد خلاق به شروع قدرتمندی نیاز دارند که بتوانند ایده‌های خود را بیشتر کرده و راه‌های بهتر و جدیدتری را کشف کنند به‌طور مشابه، استارت‌آپ‌ها نیز به بودجه اولیه نیاز دارند، مبلغی که بتوانند تا زمان درآمدزایی از کار خود، از آن استفاده کرده و درواقع کسب‌وکار خود را با آن راه‌اندازی کنند.

آخرین آمارهای ارایه شده از سوی وزارت ارتباطات حاکی از آن است که در یک سال اخیر بالغ بر ۱۲۲۷ استارت‌آپ در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ایجاد شد و ۲۵۰۰ واحد کسب‌وکار مرتبط با این فعالیت‌ها شکل گرفت.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که کسب‌وکارهای نوپا در شهرستان‌ها نیز با تکیه‌بر ظرفیت‌های بومی، ایجادشده‌اند و علاوه بر موضوع ارزش‌آفرینی و تاثیری که بر اقتصاد منطقه خود دارند، می‌توانند در اشتغال، پیشرفت و کاهش ناهنجاری‌ها نیز موثر باشند.

فعالیت استارت‌آپ‌ها در بسیاری از کشورها به‌عنوان یک فرصت بی‌بدیل در حل مشکلات اقتصادی در نظر گرفته‌شده است و خدماتی که از طریق آن‌ها ارایه می‌شود توانسته بخش قابل توجهی از مشکلات آن‌ها را برطرف نماید.

امروزه مساله اشتغال برای جوانان، خانواده‌ها و درنهایت برای دولت‌ها به یکی از دغدغه‌های اصلی تبدیل‌شده است که به‌سادگی نحوه زندگی آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده است حال باید دید که به‌طورکلی ایجاد اشتغال به عهده دولت است یا بخش خصوصی چون تصور حاکم در میان مردم این است که این موضوع از وظایف دولت است، ولی در واقع این‌طور به نظر می‌رسد که اگرچه دولت‌ها موظف به توسعه زیرساخت‌ها و بسترسازی مناسب و باثبات در اقتصاد و دنیای کسب‌وکار هستند اما وظیفه‌ی اصلی را باید به عهده‌ی بخش خصوصی گذاشت.

کارآفرینی فرآیند توسعه کسب‌وکاری است که با یک ایده نوپا و از صفر شروع به عمل می‌کند و این ایده را به مرحله اجرایی می‌رساند تا به یک کسب‌وکار سود ده تبدیل شود و این روند همواره توأم با پذیرش ریسک‌هایی در زمینه‌های مختلف است و درنهایت به معرفی یک محصول و یا نوعی خدمت جدید به جامعه منتهی می‌شود تعریف این مفهوم بسیار ساده است ولی درعین‌حال، پیاده‌سازی آن به همان اندازه می‌تواند مشکل باشد.

بر اساس آنچه بیان شد، روشن می‌شود که در شرایط کنونی که کشور با بحران بیکاری دانش‌آموختگان و محدودیت منابع مواجه است، باید طرح‌های اشتغال‌زایی با هزینه کمتر و کارآمدی بیشتر در اولویت قرار گیرد. یکی از این طرح‌ها، توسعه کسب‌وکارهای نوپا و نوآورانه یا همان استارت‌آپ‌ها است.

در همین زمینه سهیلا جلودار‌زاده، نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: چیزی که مسلم است و یکی از درگیری‌های دولت به‌حساب می‌آید پایین آمدن سطح کیفی نیروهای مشغول به کار است و این کمبود مهارت مشکلی اساسی است که افق روشنی را برای آینده مشخص نمی‌کند.

او تصریح کرد: نمایندگان مجلس همواره در نظر دارند که منابع مالی مناسبی را در جهت اشتغال تدارک ببینند و اطلاعات مربوط به سازوکارها و ساختارها به دست آورد ولی این امر اجرا نمی‌شود پس بهتر است کسانی که الان در مرحله‌ی اشتغال به کار هستند برای خودشان فکری بکنند چون کارآفرینی در بین کشورهایی که نیروهای تحصیل‌کرده‌ی زیادی دارد یک جریان قطعی است که به وجود می‌آید و شکل می‌گیرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: نیروهای تحصیل‌کرده تمایل دارند در حوزه علاقه‌مندی‌های خودشان مشغول به کار شوند و دولت‌ها متناسب با نیازهای خود فرصت شغلی ایجاد می‌کنند درنتیجه برای اینکه این تضاد حل و مشکل برطرف شود لازم است نیروهایی که تحصیلات کافی دارند، خودشان اقدام به کارآفرینی کنند.

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: استارت‌آپ یکی از پدیده‌هایی است که در این قرن شکل‌گرفته و افراد با دانش عمومی، برای ایجاد کار و شغل تلاش می‌کنند و امروزه در دانشگاه‌های تراز اول کشور همچون دانشگاه تهران، شریف و صنعتی امیرکبیر دانشکده کارآفرینی تاسیس شده است که نیاز کارآفرین متخصص را در کشور ما تأمین می‌کنند درنتیجه برخی باید از افکار نامربوط دست‌بردارند و مسأله استارت‌آپ‌ها را جدی بگیرند و اجازه دهند ایده‌ها مسیر خلاق خود را طی کند و تبدیل به تولید شود.

جلودارزاده افزود: افرادی که می‌خواهند برای خود کار ایجاد کنند باید در صورت موفقیت و تجاری‌سازی ایده، حمایت شوند چون مساله بیکاری امروز به‌صورتی است که همه باید به‌صورت خودجوش کمک کنند چون در جامعه روستایی اقدامات مناسبی انجام‌شده است و در برخی روستاها گلیم‌هایی بافته می‌شود که می‌توانند در حد جهانی برندسازی شوند وقتی جوانان روستایی می‌توانند برندساز باشند قطعا تحصیل‌کرده‌ها و نخبه‌ها می‌توانند هم خوداشتغالی کنند و هم به‌صورت گسترده به یک کارآفرین تبدیل شوند.

جلودار‌زاده  گفت: ما هم در ارتباط با اشتغال فردی و هم در ارتباط با اشتغال گروهی امکاناتی داریم که در تعاونی‌ها صورت می‌گیرد و دولت ۵/۱ میلیارد دلاری که برای این بخش در نظر گرفته هنوز واریز نکرده است که این اعتبار بیشتر در بخش روستایی تخصیص‌یافته است و باید به‌صورت خوشه‌ای کار شود که جوانان روستا برای اشتغال‌زایی کوچک و متوسط، ازنظر مالی نیازمند کمک‌هایی هستند.

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس در ادامه افزود: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و حتی دانشگاه‌های علمی کاربردی، مهارتی که یک نیروی کار برای شاغل شدن نیاز دارد را، آموزش نمی‌دهند و باید مشاغلی که برای کشور سرمایه آور هستند را گسترش دهیم.

او افزود: صنعت پوشاک بیشترین میزان واردات را به کشور ما تحمیل کرده است، چون دو خلأ در صنعت پوشاک وجود دارد مساله اول طراحان هستند که نمی‌توانند مد لباس را طراحی کنند و مساله دوم کمبود نیروی کار ماهر است و تمام نیروهای کاری در صنعت پوشاک مهاجرت کردند چون دستمزد در ترکیه ۴ برابر ایران است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: مساله تکنولوژی دست‌یافتنی است و امروز که تحریم‌ها برداشته‌شده می‌توان از تکنولوژی دیگر کشورها استفاده کرد.

در سال‌های اخیر شاهد رشد استارت‌آپ‌هایی در کشورمان بوده‌ایم که توانسته‌اند برای بیش از هزار نفر اشتغال‌زایی داشته باشند. البته انتظار نمی‌رود همه استارت‌آپ‌ها پس از چند سال دارای چند هزار نفر نیرو باشند، اما فراگیر‌شدن فعالیت استارت‌آپی و کسب‌وکارهای کوچک نوآورانه، می‌تواند ضمن زمینه‌سازی برای رشد و پیشرفت فرهنگ کارآفرینی، به رفع بسیاری از مشکلات اقتصادی و درنهایت کاهش بیکاری منجر شود.