برگزاری استارت‌آپ ویکند انرژی در دانشگاه شریف

برگزاری استارت‌آپ ویکند انرژی در دانشگاه شریف

استارت‌آپ ویکندی با موضوع انرژی ۸ تا ۱۱ آذرماه در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شود.
انرژی در جهان دلیل اصلی بیش از ۷۰ درصد منازعات است. یافتن راهکارهای تازه در حوزه تولید، توزیع، نگهداری و تجارت انرژی دغدغه اغلب شرکت‌های بزرگ و دولت‌هاست. قدرت‌های جهانی دریافته‌اند که کلید استیلا برجهان در اختیار داشتن هرچه بیشتر منابع انرژی است. یکی از این مناطق غنی از انرژی خلیج‌فارس است که دو سوم منابع گاز و نفت جهان و امکان بهره‌برداری از منابع تجدیدپذیر مانند باد، موج و خورشید نیز در این منطقه استراتژیک متمرکزشده است. منطقه خلیج‌فارس را نظریه‌پردازان قدیمی به خاطر وجود انرژی در آن «هارتلند» نامیده‌اند و تسلط بر آن را فرمانروایی هر کشوری در جهان می‌دانند.
ایران با قرار گرفتن در قلب این منطقه از حساسیت و جایگاه ویژه‌ای برای تسلط و بهره‌برداری از منابع انرژی برخوردار است. نوآوری و ایجاد شرکت‌های استارت‌آپی در حوزه انرژی یکی از شاه‌کلیدهای اساسی برای توسعه قدرت کشور در مواجهه با تهدیدات است.
باوجود چالش‌ها و تهدیدات عمیق موجود این بخش، جای کار زیادی برای فعالیت و اصلاح وضعیت موجود در بخش‌های غیرحاکمیتی وجود دارد. در حوزه‌های «بهره‌گیری از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای افزایش بهره‌وری انرژی»، «بهره‌گیری از اینترنت اشیا برای کنترل و مدیریت انرژی»، «بهره‌گیری از فناوری‌های نوین تولید، انتقال، ذخیره‌سازی و مصرف انرژی»، «شبکه‌های هوشمند انرژی»، «بازارهای نوین انرژی و مدل‌های کسب‌وکار نوین انرژی»، «انرژی پاک»، «منابع انرژی همراه برای وسایل نقلیه و انسان» این چالش‌های همواره وجود دارد.
این‌ها بخش کوچکی از ۲۴ ابرپروژه طراحی‌شده در حوزه انرژی است که در وضعیت فعلی قابلیت تبدیل به کسب‌وکارهای کوچک قابل‌گسترش را دارند. بر این اساس و با توجه به ظرفیت‌های موجود کشور شتاب‌دهنده انرژی ققنوس با حمایت قدرتمند سرمایه‌گذاران و سیاست‌گذاران حوزه انرژی کشور بر اساس مدل نوآوری، شتاب‌دهنده، پرش، اقدام به برگزاری اولین دوره چالش نوآوری انرژی و کسب‌وکارهای مرتبط با انرژی کرده است.
رشته‌های مهندسی انرژی، شیمی و مهندسی شیمی، مهندسی مواد، مهندسی برق و مهندسی الکترونیک، نانوتکنولوژی، فیزیک، مهندسی مکانیک، فناوری اطلاعات و ارتباطات، مدیریت و بازاریابی می‌توانند در این استارت‌آپ شرکت کنند.
زمان برگزاری این رویداد از ۸ تا ۱۱ آذرماه ۱۳۹۶ در دانشگاه صنعتی شریف است.