صندوق‌های پژوهش و فناوری ویژه خطرپذیر استانی تشکیل می‌شود
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی

صندوق‌های پژوهش و فناوری ویژه خطرپذیر استانی تشکیل می‌شود

رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: تاسیس صندوق‌های پژوهش و فناوری ویژه سرمایه‌گذاری در استان‌ها را با مشارکت پارک‌های علم و فناوری و دانشگاه‌های استان‌ها در دست اقدام داریم.
بهزاد سلطانی در مورد اعطای وام به شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار کرد: هر شرکت دانش‌بنیانی که طرح خوبی اراdه دهد؛ به لحاظ فناوری از متوسط فناوری‌های کشور بالاتر باشد و بازار هم داشته باشد، می‌تواند وام دریافت کند.
وی با اشاره به شرکت‌های دانش‌بنیانی که وام دریافت کرده‌اند، افزود: بر اساس تجربیات ۵ سال گذشته امروز می‌دانیم بخش خصوصی و دولتی هر کدام روی چه فناوری‌هایی کار می‌کنند؛ بخش خصوصی روی فناوری‌های موشکی، هسته‌ای و خودرو بیشتر کار می‌کنند.
سلطانی ادامه داد: در بخش خصوصی، زیست‌فناوری رتبه اول را دارد و ۲۸۱ شرکت دانش‌بنیان ۲۱۴ میلیارد تومان، فناوری ارتباطات و اطلاعات رتبه بعدی و ۲۵۸ شرکت ۱۲۵ میلیارد تومان، همچنین در بخش الکترو کنترل که ۲۶۸ شرکت ۱۳۷ میلیارد تومان وام گرفته‌اند؛ ضمن این‌که در حوزه‌های دیگر مواد و داروهای پیشرفته، نفت و گاز، هوافضا، نانو، فوتونیک و تجهیزات پزشکی شرکت‌های دانش‌بنیان فعال هستند و در این زمینه‌ها وام داده‌ایم.
سلطانی با اشاره به این‌که آثار این حرکت سه سال دیگر مشخص می‌شود، افزود: بعد از اعطای وام شرکت‌ها تحت نظارت هستند و طرحی که پایان می‌یابد وام را برمی‌گرداند؛ بیش از ۷۰۰ شرکت طرح‌های کوچک داشته‌اند و طرح این شرکت‌ها به نتیجه رسیده است.

اعطای وام به دو هزار و ۳۱۵ شرکت
وی همچنین در مورد مجموع شرکت‌های دانش‌بنیانی که از این صندوق وام گرفته‌اند، گفت: دقیقا دو هزار و ۳۱۵ شرکت از وام صندوق به شکل‌های مختلف قرض‌الحسنه ۴ درصد، سرمایه در گردش، لیزینگ محصولات، ضمانت‌نامه، دفاتر کاری و ...استفاده کرده‌اند.
رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در مورد حمایت از استارت‌آپ‌ها نیز گفت: اگر این شرکت‌ها دانش‌بنیان شوند، می‌توانیم ولی غیر از این، به شتاب‌دهنده هم خدماتی ارایه می‌دهیم که شامل مکان مجانی است و برای نمونه ۱۴ رویداد نوآورانه تاکنون در زمینه استارت‌آپ‌ها برگزار کرده‌ایم.

تاسیس صندوق‌های استانی و با مشارکت کارخانه‌ها
وی همچنین در مورد اقدامات آتی این صندوق گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی اخیرا به نهاد عمومی غیردولتی تبدیل شد و به این دلیل می‌توانیم صندوق‌های پژوهش و فناوری ویژه سرمایه‌گذاری را تاسیس کنیم که ۴۹ درصد سرمایه را صندوق و بقیه را نهاد دیگری بگذارد.
استاد دانشگاه کاشان توضیح داد: پارک‌های علم و فناوری و دانشگاه‌های مختلف در هر استانی می‌توانند در جمع سرمایه‌ای بگذارند و صندوق نوآوری و شکوفایی نیز به همان اندازه سرمایه می‌گذارد و در مجموع صندوق‌های نوآوری را در هر استان تاسیس کنیم.
«این صندوق روی شرکت‌های دانش‌بنیان یا فن‌آور همان استان سرمایه‌گذاری می‌کند، اگر در هر استان حداقل یک صندوق تاسیس شود، با توجه به این‌که ۲۰ استان چنین صندوق‌هایی ندارند؛ به توسعه فناوری استان بسیار کمک می‌کند. درحالی‌که بسیاری استانداران و ائمه جمعه خواستار تاسیس این صندوق‌ها بودند».
وی همچنین اقدام بعدی را تاسیس صندوق‌های مشترک با کارخانه‌ها و صنایع برشمرد و گفت: این صندوق‌ها را با کارخانه‌ها نیز می‌توانیم ایجاد کنیم تا شرکت‌های دانش‌بنیانی را حمایت کنند که در زمینه مرتبط با صنعت کارخانه یادشده فعالیت می‌کنند.
«ضمن اینکه چند صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر تخصصی مشترک با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با وزارت ارتباطات و اطلاعات، وزارت جهاد کشاورزی و مناطق آزاد تاسیس شده است که امیدواریم به توسعه بیشتر شرکت‌های دانش‌بنیان تخصصی در زمینه فعالیت این وزارتخانه‌ها کمک کنند».