اعتراض استارت‌آپ‌ها به تعدد مراکز صدور مجوز
در نشستی با حضور رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌‌ای کشور مطرح شد

اعتراض استارت‌آپ‌ها به تعدد مراکز صدور مجوز

در نشستی با حضور ناصرعلی سعادت، رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، باقر بحری مدیر اجرایی نمایشگاه الکامپ، گلرخ بحری مدیر سالن الکام‌استارز که دوشنبه ۸ آبان ماه برگزار شد، از ۲۰ استارت‌آپ برتر سالن الکام‌استارز در بیست‌وسومین نمایشگاه الکامپ تقدیر شد.

در ابتدای نشست رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور ضمن قدردانی از استارت‌آپ‌های حاضر در نشست، با بیان لزوم آشنایی و مشارکت کسب‌وکارهای نوپا با سازمان گفت: سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با سابقه ۱۳ سال فعالیت به دنبال برآورده کردن خواسته‌ها و انتظارات صنفی با الکام‌استارز ۹۶ اتکا بر توان‌بخش خصوصی است و کسب‌وکارهای نوپای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز می‌توانند از این بستر استفاده کنند و با مشارکت در کمیسیون‌های تخصصی و ایجاد اتاق‌های فکر در جهت رفع مشکلات و همچنین پیشبرد اهداف خودشان و صنف گام بردارند.

باقر بحری نیز با تایید صحبت‌های رییس خود درباره نقش حمایتگر سازمان از کسب‌وکارهای نوپا گفت: طی سه سال گذشته که برگزاری نمایشگاه الکامپ بر عهده سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نهاده شده است، تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا در کنار کسب‌وکارهای قدیمی که سال‌ها در این حوزه فعالیت می‌کردند، از کسب‌وکارهای نوپا نیز حمایت کنیم تا با حضور و نقش‌آفرینی استارت‌آپ‌ها جان تازه‌ای به صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور بدهیم.

او افزود: فراهم کردن شرایط حضور در نمایشگاه تخصصی الکامپ، اختصاص سالنی مجزا و با بهترین امکانات و تجهیزات موجود و اعزام تیم‌های برتر به نمایشگاه‌های بین‌المللی یکی از این نقش‌های حمایتی سازمان است تا ضمن نشان دادن قواعد بازی به کسب‌وکارهای نوپا آن‌ها را با بازارهای ملی و بین‌المللی نیز آشنا کردیم.

سعادت با بیان اینکه جایزه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به برترین استارت‌آپ‌های الکام‌استارز، حضور در نمایشگاه جیتکس بود، افزود: انتخاب نمایشگاه جیتکس با نظرسنجی از ۱۰ استارت‌آپ برتر صورت گرفت که با استقبال اکثریت روبه‌رو شد و شاهد بودیم در بخش رقابتی ۴ استارت‌آپ ایرانی جزو ۵۰ استارت‌آپ برتر جیتکس شدند که از میان آن‌ها دو استارت‌آپ موزار و کامنت ماینر جزو برترین‌های الکام‌استارز بودند.

در ادامه به هر استارت‌آپ فرصت کوتاهی برای اظهارنظر داده شد.

راحیل محمدی از استارت‌آپ کیف پول شخصی نیو، ضمن تشکر از برگزاری با کیفیت الکام‌استارز امسال گفت: حضور در نمایشگاه جیتکس با توجه به اینکه بر منطقه خاورمیانه متمرکز است، برای شناخت بازارهای مشابه بازار خودمان بسیار مفید بود.

خدادادی از استارت‌آپ ردکالا با بیان اینکه آشنایی با الکام‌استارز مسیر ردکالا را روشن کرد، افزود: از طریق الکام‌استارز با سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به‌عنوان نهاد متولی استارت‌آپ‌های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات آشنا شدیم.

علی غیوری از استارت‌آپ کتاب‌خوان الکترونیک خوانا نیز با بیان اینکه در جریان برگزاری نمایشگاه روابط خوبی برقرار شد که ادامه مسیر ما را تسهیل ساخت، گفت: با این حال با مشکل تعدد مراکز صادرکننده مجوز فعالیت روبه‌رو هستیم که اغلب پیگیری‌ها و نامه‌های ما را بدون پاسخ می‌گذارند، از سازمان انتظار داریم این دست از مشکلات ما را پیگیری کند.

قاسم‌زاده از استارت‌آپ ابرآروان نیز ضمن قدردانی از رشد صعودی الکام‌استارز طی سه سال گذشته و فراهم کردن فرصت‌های حضور در عرصه‌های بین‌المللی گفت: مساله تعدد مراکز صادرکننده مجوزها مشکلی است که استارت‌آپ‌ها به‌صورت مشترک با آن دست‌به‌گریبان هستند و از سازمان می‌خواهیم ما را یاری کند.

میلاد نوری از استارت‌آپ پونز با بیان اینکه بازخوردهای خوبی از سوی سرمایه‌گذاران خارجی بعد از حضور در جیتکس داشتیم، گفت: حضور در نمایشگاه الکام‌استارز پنجره خوبی برای معرفی رسمی استارت‌آپ‌ها به شمار می‌رود.

امین مطلبی از حراجی آنلاین چوبید گفت: از سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور می‌خواهیم که نهاد متولی استارت‌آپ‌های حوزه فاوا باشد تا بتوانیم با اتکا به یک نهاد قدرتمند و متمرکز مطالباتمان را پیگیری کنیم.

امیرحسین حسینی پژوه از استارت‌آپ می‌بریم با بیان توان اندک استارت‌آپ‌ها گفت: از سازمان برای برگزاری نمایشگاه الکامپ و برپا سازی سالن الکام‌استارز تشکر می‌کنیم و می‌خواهیم که به‌عنوان نهاد متولی پنجره ارتباطی ما با دستگاه‌ها و مسئولان باشد.

بهناز کوهپر از استارت‌آپ خانه‌داران و نولا نیز پیشنهاد برگزاری جلسات مشترک استارت‌آپ‌ها با حضور مدیران و روسای سازمان را مطرح کرد که با استقبال حاضران روبه‌رو شد.

سپس ابوذر معتمدی از موسسه فرهنگی و هنری شباویز با بیان اینکه حضور در الکام‌استارز یک تجربه متفاوت بود، افزود: هدفمان از حضور در جیتکس برقراری ارتباط با بازدیدکنندگان ایرانی و به‌خصوص مسئولان کشور و همچنین سرمایه‌گذاران و شتاب‌دهنده‌ها بود که به‌خوبی انجام شد.

فتح‌الله فتحی از استارت‌آپ موزرا نیز با بیان اینکه مدت زمان کافی برای برنامه‌ریزی و آماده‌سازی محتوای لازم برای جیتکس را نداشتیم، گفت: حضور در جیتکس تجربه خوبی بود ولی موزرا به بازارهای بین‌المللی نیاز دارد و ما سبیت را ترجیح می‌دادیم.

طاهرخانی از استارت‌آپ لینکپ نیز با مقایسه الکام‌استارز با جیتکس گفت: سطح استارت‌آپ‌های الکام‌استارز بسیار بالاتر از جیتکس بود اما کیفیت امور اجرای جیتکس بهتر از الکام‌استارز بود با اینکه امسال شاهد رشد صعودی الکام‌استارز بودیم.

پویان ابراهیمی از استارت‌آپ اسمارت وای فای با اعلام اینکه در سه سال گذشته سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور تنها نهادی بود که بدون دریافت هزینه به ما کمک کرد، گفت: از سازمان برای فراهم کردن فرصت حضور در الکام‌استارز و جیتکس تشکر می‌کنیم، این دو تجربه نگرش ما را برای ادامه مسیر بسیار تغییر داد.

امیر جلال‌الدین شوکتی از استارت‌آپ تحلیل ارتباط برنا گفت: تجربه نخست ما از حضور در نمایشگاه بود، هدفمان آشنایی با دستگاه‌ها و نهادهای تصمیم گیر بود که به این هدف دست یافتیم. پس از این تجربه فعالیت‌های ما بیشتر دیده شد و سرمایه‌گذاران با اعتماد بیشتری با ما همکاری کردند.

احمد اسدی از استارت‌آپ کامنت ماینر با بیان اینکه نخستین تجربه حضورشان در الکام‌استارز بود، گفت: با اینکه کامنت ماینر بر بستر فارسی است و مخاطب B۲B است، استقبال خوبی از ما شد و خودمان را محک زدیم، رقبا را شناختیم و مسیرهای پیشرفت را جستجو کردیم.

سعادت نیز ضمن قدردانی از نقطه نظرات استارت‌آپ‌ها در پاسخ به درخواست استارت‌آپ‌ها گفت: اکنون برای استارت‌آپ‌هایی که هنوز در قالب یک شرکت تعریف نشده‌اند و یک تیم هستند، قانونی وجود ندارد. در حال آماده‌سازی شرایطی هستیم تا تمامی استارت‌آپ‌های حوزه فاوا زیر چتر سازمان جمع شوند که این جریان دوسویه است و علاوه بر بسترسازی نیازمند تلاش و مشارکت کسب‌وکارهای نوپا هم هست.

سپس باقر بحری نیز تمامی استارت‌آپ‌ها را به مشارکت در کمیسیون‌های تخصصی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای دعوت کرد تا به‌صورت تیمی مسائل و مشکلات بررسی و راهکاری عملیاتی برای آن‌ها تهیه شود.

در پایان نیز ضمن قدردانی از استارت‌آپ‌های حاضر در نشست هدایایی از سوی مجموعه‌های شرینو، E–ADS، e–Comp و بیمه دی به‌عنوان اسپانسرهای الکام‌استارز به برترین‌های الکام‌استارز اهدا شد.