یک ایده استارت‌آپی برای حل مشکل شارژ خودروها

یک ایده استارت‌آپی برای حل مشکل شارژ خودروها

یک شرکت فعال در حوزه فروش شارژر، اقدام به ارائه خدمات در بخش به اشتراک‌گذاری شارژر خودروهای الکتریکی با استفاده از بلاکچین کرده است. با این کار دارندگان خودروهای برقی در هرکجا که باشند می‌توانند با استفاده از سامانه‌ بلاکچین این شرکت، محل مناسبی برای شارژ خودروهای برقی خود پیدا کنند.

با توسعه خودروهای الکتریکی نیاز به شارژر در شهرها به‌شدت احساس می‌شود به‌طوری‌که با افزایش تعداد خودروهای برقی در یک شهر، باید افراد بیشتری اقدام به خرید این شارژرها کنند. از سوی دیگر، یک شارژر در طول روز بدون استفاده می‌ماند و در طول هفته ممکن است چند بار استفاده شود.

یک استارت‌آپ ایده جالبی برای حل این مشکل ارائه کرده است. ای‌موتور‌ورکس (eMotorWerks) شرکتی است که برای فروش شارژرها تاسیس شده است. دارندگان خودروهای برقی می‌توانند به‌سادگی از شارژرهایی که توسط این شرکت به‌اشتراک گذاشته‌شده استفاده کنند و از طریق بلاکچین مشخص می‌شود که هر فرد چه استفاده‌ای کرده و هزینه به صاحب دارنده این شارژر پرداخت می‌شود.

درصورتی‌که اجرای این مفهوم موفقیت‌آمیز باشد، میزان فراوانی شارژرها در سطح کالیفرنیا افزایش چشمگیری پیدا می‌کند، سطح نگرانی از کمبود این شارژرها افت کرده و افراد بیشتری اقدام به همکاری و مشارکت خواهند کرد.

این شرکت درواقع در کنار فروش شارژر به دنبال تغییر راهبرد بوده تا از فروش سخت‌افزار به‌سوی ارائه خدمات نرم‌افزاری حرکت کند.

پلتفرم این فناوری توسط شرکت مویشن‌ورک ساخته‌شده است، شرکتی که از شرکت Innogy SE. Share & Charge انشعاب پیداکرده است.

فرض کنید راننده یک خودرو در حال اتمام شارژ است و تمامی شارژرهای عمومی خارج از دسترس هستند. او به شبکه مراجعه می‌کند و با استفاده از نرم‌افزار جایی را در چند بلوک آن‌سوتر می‌یابد که یک شارژر به اشتراک گذاشته است. به آنجا می‌رود و ماشین خود را شارژ می‌کند. بلاکچین میزان پولی که این فرد باید بدهد را محاسبه کرده و معامله میان این دو شکل می‌گیرد.

برای وارد شدن به این شبکه کافی است شما یکی از این شارژرها را داشته باشید. در حال حضار دولت کالیفرنیا چند هزار شارژر عمومی در اختیار مصرف‌کنندگان قرار داده است اما تقاضای روزافزون موجب شده تا شرکت‌ها به دنبال ایده‌های تازه در این حوزه باشند.

فناوری‌های همگرا به‌عنوان یکی از اولویت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مطرح است در همین راستا نیز از ابتدای سال ۹۴ برنامه ترویج و آموزش فناوری‌های همگرا در سایت فناوری‌های همگرا به نشانی nbic.isti.ir آغازشده است. همچنین ارتقای نقش‌آفرینی حوزه‌های مختلف فناوری برای دستیابی به محصولات نوظهور و با اثرات اقتصادی و اجتماعی بالا، یکی از اقداماتی است که مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا در معاونت علمی در راستای آن فعالیت می‌کند.