راه‌اندازی اتحادیه کسب‌های اینترنتی سوءتفاهم‌ها را به حداقل می‌رساند
رییس انجمن سرمایه‌گذاری خطرپذیر ایران

راه‌اندازی اتحادیه کسب‌های اینترنتی سوءتفاهم‌ها را به حداقل می‌رساند

رییس انجمن سرمایه‌گذاری خطرپذیر ایران با اشاره به مشکلی که برای یکی از استارت‌آپ‌های به وجود آمده بود گفت: با هر مسئله‌ای نباید خنجر را به سمت کل سیستم استارت‌آپ‌ها گرفت.

مشکل اصلی با استارت‌آپ‌ها تاثیری است که آن‌ها بر کسب‌وکارهای سنتی می‌گذارند. نگرانی برخی از این مطلب، باعث دخالت گروه دیگری از مسئولان می‌شود.

او با بیان اینکه تا زمانی که مفاهیم و ارزش‌افزوده این کسب‌وکارها درک شود جامعه درگیر این چالش خواهد بود گفت: به نظر می‌رسد در حال حاضر راه‌اندازی اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی می‌تواند بخشی از این‌سو تفاهم‌ها را به حداقل برساند از طرف دیگر دولت باید از دخالت مستقیم در ساماندهی این‌ها پرهیز کند ولی یک سری خط قرمز می‌تواند محدودیت‌های درستی را برای این کسب‌وکارهای نوین برقرار کند در این صورت مسئولان استارت‌آپ‌ها باید در قبال کاری که انجام می‌دهند مسئول خواهند بود.

او تاکید کرد: این‌ها سایت نیستند که فیلتر شوند بلکه مشاغلی هستند که از چند نفر تا چند ده هزار نفر ممکن است در آن فعالیت کنند.

 زرنوخی همچنین در خصوص نظارت بر استارت‌آپ‌ها گفت: نظارت در حوزه ‌آی‌تی نظارت فیکسی نیست و شناوراست مشکل این است که معمولا در کسب‌وکارهای سنتی ساختار مشخص‌شده و جواز کسبی وجود دارد، می‌توانیم تعداد و کمیت را بشناسیم اما استارت‌آپ ظاهر یک سایت را دارد، اما عقبه آن از افراد تشکیل‌شده است.

او ادامه داد: به همین دلیل باید نظارتی پویا و منعطف داشته باشد دقیقا هم پای همان اتفاقی که در اغلب دنیا می‌افتد اگر خطایی هم صورت گرفت باید مجرم مشخص شود و متناسب با جرم او با خاطی برخورد شود.

او با اشاره به مساله‌ای که به‌تازگی برای یکی از شرکت‌های استارت‌آپی رخ‌داده بود گفت: نباید با هر اتفاق خنجر را به سمت استارت‌آپ‌ها گرفت ما امروز نمی‌توانیم در صورت اتفاق افتادن خطایی در یک شرکت را از بین ببریم. بیمه جوابگو جریمه اشتباه خواهد بودش.

زرنوخی در پایان گفت: مساله دیگر بحث فرهنگی و رسانه‌ای و ترس نهادهای نظارتی و مردم نسبت به استارت‌آپ‌ها است. مردم ما هیجان‌زده هستند؛ ناگهان اعتماد می‌کنند و ممکن است به همان سرعت بی‌اعتماد شوند بنابراین فضای پذیرش استارت‌آپ‌ها باید تدریجی انجام شود.