اجازه ندهید ترس از شکست، شما را از رفتن به سمت جلو باز دارد

اجازه ندهید ترس از شکست، شما را از رفتن به سمت جلو باز دارد

همه دوست دارند موفق شوند، اما محال است کسی بتواند همیشه ۱۰۰ درصد موفق باشد. شکست، یکی از بخش‌های طبیعی، و اغلب دردناک رشد کسب‌وکار است.

جامعه ما کمال‌گراست و همین باعث شده همچنان از شکست بترسیم. درنتیجه، در اغلب موارد از ریسک امتحان کردن روش‌های جدید و پذیرش چالش‌ها گریزان هستیم.

اگر می‌خواهید کارآفرین موفقی باشید، باید برخیزید و خود را به چالش بکشید. نگذارید احساس ترس و ناامنی مانع شما شود. در این مقاله راه‌هایی برای مقابله با تردید و مدیریت ترس ارایه می‌کنیم.

 

۱ـ الگوی ذهنی رشد را در خود پرورش دهید

شکست را پایان سفر ندانید، بلکه آن را مانند پله‌ای بدانید که در مسیر طولانی خود به‌سوی هدفتان باید روی آن قدم بگذارید. وقتی مرتکب اشتباهی می‌شوید خود را سرزنش نکنید، بلکه از خود بپرسید: «از این اشتباه چه می‌توانم یاد بگیرم؟» این دانش جدید را کسب کنید و از آن به‌درستی استفاده نمایید. وقتی مرتکب اشتباهی می‌شوید فکر کنید، یاد بگیرید و دوباره تلاش کنید. اگر مصرانه حرکت کنید، درنهایت موفق خواهید شد.

 

۲ـ از خود گویی منفی بپرهیزید

گفتگویی که در درونتان با خود دارید، تأثیر قابل‌توجهی روی احساس شما می‌گذارد. زمانی که نسبت به عملکرد خودتان افکار منفی داشته باشید، نگرش مثبت شما از بین می‌رود و جای خود را به تردید می‌دهد.

این بار زمانی که خواستید کار جدیدی را امتحان کنید، روش متفاوتی را در پیش بگیرید. برای مثال اگر وسوسه شدید و به خودتان گفتید «چرا خودم را به‌زحمت بیندازم؟» صبر کنید و آن را با جمله مثبتی جایگزین کنید. مثلاً بگویید: «اگرچه این پروژه این بار آن‌طور که برنامه‌ریزی‌شده بود پیش نرفت، اما من تلاش خود را هوشمندانه‌تر ادامه می‌دهم.» زمانی که خود گویی مثبت را تمرین کنید، درنهایت به یک عادت تبدیل می‌شود و به‌تدریج نگرش شما نسبت به شکست تغییر می‌کند.

 

۳ـ روش خود را تغییر دهید

فرض کنید پروژه در اولین تلاش شما طبق برنامه پیش نرفت. تسلیم نشوید و فرار نکنید. اگر در مسیرتان با مانعی برخورد کردید، به مشکل پیش‌آمده فکر کنید. آیا می‌توانید رویکرد خود را تغییر دهید؟ آیا زمان مناسبی نیست؟ از امتحان کردن دوباره نترسید و یک‌بار دیگر درزمانی مناسب‌تر و از زاویه‌ای متفاوت، تلاش کنید تا پروژه را ادامه دهید.

 

۴ـ با یک مشاور قابل‌اعتماد تماس بگیرید

بار دیگر که مرتکب اشتباهی شدید، کمک بگیرید. گاهی فقط کافی است فردی که به او اعتماد دارید چند ایده به شما بدهد.

ممکن است همکار، دوست یا راهنمایی داشته باشید که دقیقا شرایط مشابهی را تجربه کرده باشد. از کمک گرفتن یا جویا شدن نظر دیگران نترسید. وقتی دوستی برای کمک نزد شما می‌آید، آیا از کمک به او خوشحال نمی‌شوید؟ پس شما هم به کسانی که می‌شناسید و مورد اعتماد هستند، مراجعه کنید. آن‌ها احتمالاً بهترین توصیه‌هایشان را در اختیار شما قرار می‌دهند.

 

۵ـ به بدترین سناریوی ممکن فکر کنید

قبل از آنکه به یک چالش جدید «آری» بگویید، تمامی نتایج احتمالی را در نظر بگیرید. اگر بصری هستید، مزایا و معایب آن چالش را بنویسید. هنگام تصمیم‌گیری، احساسات را کنار بگذارید و تا آنجا که ممکن است واقع‌بین باشید. بهترین و بدترین سناریوهای ممکن را بنویسید. اجازه ندهید نگرانی روی دیدگاه شما نسبت به اوضاع تأثیر بگذارید. زمانی که تردید دارید، طرحی برای احتمالات بنویسید. همین‌که بدانید یک «طرح ثانویه» هم دارید باعث می‌شود اعتمادبه‌نفس شما افزایش پیدا کند و ترس از شکست از بین برود.