ابلاغ اسامی شرکت‌های دانش‌بنیان مشمول معافیت مالیاتی سال ۹۵
رییس امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر داد

ابلاغ اسامی شرکت‌های دانش‌بنیان مشمول معافیت مالیاتی سال ۹۵

به گفته رییس امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان امور مالیاتی کشور، طی بخشنامه‌ای به ادارات کل امور مالیاتی، اسامی ۲۴۰۱ شرکت‌ دانش‌بنیان که مشمول معافیت مالیاتی در سال مالی ۹۵ شده‌اند را ابلاغ کرد.
سید محمد صاحبکار رییس امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی گفت: بر اساس توافق به عمل آمده با سازمان امور مالیاتی، اطلاعات (۲۴۰۱) شرکت دانش‌بنیان که تا پایان سال ۱۳۹۵ در «کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان» تایید شده بودند، به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال شد که متعاقبا از سوی رئیس سازمان امور مالیاتی کشور، طی بخشنامه شماره ۱۰۷/۹۶/۲۰۰ مورخ ۲۹/۷/۹۶، اسامی (۲۴۰۱) شرکت دانش‌بنیان مورد تایید کارگروه، به همراه مصادیق فعالیت‌های دانش‌بنیان آن‌ها به ادارات کل امور مالیاتی در سطح کشور ابلاغ شد و برای همه ممیزان مالیاتی لازم‌الاجرا است.
وی توضیح داد: اطلاعات شرکت‌ها که در اختیار ادارات کل مالیاتی سراسر کشور قرار گرفته، صرفا تا انتهای سال مالی ۱۳۹۵ معتبر بوده و برای استفاده از معافیت‌های مالیاتی در سال‌های آتی، اطلاعات مورد نیاز به‌صورت سالیانه تکمیل و از سوی دبیرخانه کارگروه اعلام خواهد شد.
رییس امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی، با اشاره به ماهیت در حال تحولِ نوآوری و تغییرات سریع فناوری گفت: شاخصه‌ای شناسایی شرکت‌های دانش‌بنیان و نیز فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان، هر ساله توسط کارگروه مورد بازنگری قرار می‌گیرد و در صورتی که تولید محصولی پس از چند سال به‌صورت عادی در بین شرکت‌ها رایج شده و پیچیدگی فنی آن کاهش یافته باشد، محصول از لیست مصادیق مورد تایید کارگروه خارج خواهد شد. لذا برخی از محصولاتی که در گذشته و بر مبنای فهرست‌های قبلی مصوب کارگروه، مورد تایید بوده و از معافیت‌ها نیز بهره‌مند بوده، اکنون بر اساس ارزیابی مجدد از شمول معافیت‌ها خارج شده‌اند.
عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فناوری ادامه داد: هم‌زمان با استفاده شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان از معافیت‌های مالیاتی موضوع ماده (۳) قانون، امکان برخورداری آن‌ها از سایر معافیت‌های مالیاتی مندرج در جدول شماره ۶ اظهارنامه مالیاتی از جمله معافیت‌های مالیاتی واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی مستقر در پارک‌های علم و فناوری نیز فراهم است.
صاحبکار بیان کرد: معافیت مالیاتی به همه درآمدهای شرکت‌های دانش‌بنیان تعلق نمی‌گیرد و صرفا درآمد ناشی از کالاها و خدمات دانش‌بنیان مشمول معافیت مالیاتی است، لذا مصادیق فعالیت‌های مربوط به شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان به‌صورت الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال شد که خوشبختانه در بخش استعلام‌های سامانه اشخاص حقوقی سازمان امور مالیاتی قابل مشاهده و دسترس خواهد بود.
به گفته وی، با استفاده از ابزارهای دولت الکترونیک، سرعت و دقت در فرآیند اعمال معافیت مالیاتی افزایش می‌یابد. همچنین با ابلاغ رییس محترم سازمان امور مالیاتی، به‌منظور بررسی دقیق‌تر، پرونده مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان به گروه¬های ویژه ارجاع می‌شود.
رییس امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی ادامه داد: تاکنون سازمان امور مالیاتی همکاری خوبی با معاونت علمی و فناوری رییس جمهور برای اجرای کامل معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان داشته است که لازم است از توجه رئیس محترم و سایر همکاران سازمان امور مالیاتی کشور به‌صورت ویژه تشکر شود.
دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان بیان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیانی که سوالی درباره فرآیند معافیت مالیاتی داشته باشند می‌توانند با شماره تلفن ۸۳۵۳۴ تماس بگیرند. همچنین ارائه مشاوره مالیاتی از طریق درخواست در سامانه موسسه خدمات فناوری تا بازار برای شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم است.
اطلاعات تکمیلی و متن کامل بخشنامه مربوط به معافیت مالیاتی سال مالی ۹۵ و سایر مقررات مرتبط با معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان روی سامانه دانش‌بنیان قرار دارد.