fa-IR
دیجی‌کالا تا یک سال دیگر «یونیکورن» می‌شود
در نخستین جلسه مطبوعاتی شرکت اعلام شد

دیجی‌کالا تا یک سال دیگر «یونیکورن» می‌شود

شرکت دیجی‌کالا و بنیان‌گذارانش، برادران محمدی، پس از ۱۱ سال که از تاسیس این فروشگاه اینترنتی می‌گذرد، نخستین بار میزبان خبرنگاران رسانه‌ها بودند و ضمن اعلام برنامه‌ها و چشم‌انداز این شرکت، آن‌ها را به تور بازدید از مرکز تازه تاسیس پردازش کالای این بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی ایران بردند.

در آغاز این بازدید رسانه‌ای حمید محمدی، مدیرعامل و سعید محمدی، بنیان‌گذاران این شرکت، در ارایه‌ای که به‌طور مشترک انجام شد، به مرور تاریخچه فعالیت این شرکت پرداختند. به گفته آنان، دیجی‌کالا در سال ۱۳۸۵ در پاسخ به یک نیاز شخصی و بدون سرمایه تاسیس شد و با یک گروه هفت نفره کار را آغاز کرد. به گفته آنان، تمرکز این وب‌سایت در آغاز روی عرضه محصولات دیجیتال مثل لپ‌تاپ و دوربین بود.

 این شرکت اما هم‌اکنون در یازدهمین سال فعالیت خود، با بیش از ۲۵۰۰ نفر طیف گسترده‌ای از محصولات را در دسته‌بندی‌های مختلف عرضه می‌کند.

به گفته حمید محمدی، سال ۱۳۹۳ یکی از نقاط عطف دیجی‌کالا بوده است. در این سال، پس از یک سال تحقیق و بررسی عرضه محصولات غیر دیجیتال را نیز آغاز کرد و در همان سال، با رشدی شتابناک، مراکز توزیع این فروشگاه اینترنتی در ۲۴ شهر کشور تاسیس شد. در این سال تعداد پرسنل دیجی‌کالا از ۱۲۰ نفر به ۷۴۰ نفر رسید و این شرکت موفق شد پروانه شرکت دانش‌بنیان را نیز کسب کند.

سال ۹۵ نیز با سرمایه‌گذاری در فروشگاه آنلاین کتاب «فیدیبو»، راه‌اندازی بخش مد با نام دیجی استایل و افتتاح فروشگاه اجناس برگشتی با نام Open Box نقطه مهم دیگری در تاریخچه فعالیت این شرکت بوده که یک سال بعد، با تغییر ساختار به شرکت مادر (Holding) تبدیل شد.

به گفته برادران محمدی، دیجی‌کالا، حالا در یازدهمین سال فعالیت، موفق به راه‌اندازی مرکز پردازش سفارش (Fulfillment Center) به وسعت ۵۰ هزار مترمربع شده که بزرگ‌ترین در خاورمیانه است.

همچنین این بازار آنلاین هم‌اکنون بیش از ۹۰ درصد سهم بازار خرده‌فروشی آنلاین (در بخش B۲C و بدون احتساب عرضه‌کنندگان کالاهای غیر فیزیکی) را در اختیار دارد و روزانه ۷/۱ میلیون بازدید از وب‌سایت دیجی‌کالا انجام می‌شود.

محمدی‌ها در ادامه به اهداف و چشم‌انداز این شرکت پرداختند و گفتند که گسترش فعالیت به بازارهای منطقه با راه‌اندازی پلتفرم ویژه فروشندگان (marketplace) را به‌طور جدی دنبال می‌کنند. این پلتفرم که فرصت عرضه مستقیم کالا برای تولیدکنندگان و فروشندگان فراهم می‌کند، راهکاری است برای دسترسی

بی‌واسطه دارندگان کالا به مشتری و بازار. در این پلتفرم، دیجی‌کالا همچنان خدمات انبار، بسته‌بندی و ارسال کالا را ارایه می‌کند و ضمنا تضمین کیفیت و همخوانی کالا با مشخصات ارایه شده نیز توسط خود دیجی‌کالا انجام می‌شود. به گفته آنان چشم‌انداز مارکت پلیس، دربرگیری بیش از یک‌صد هزار تولیدکننده و فروشنده مستقیم برای بازار ۲۰۰ میلیون نفری ایران و کشورهای همسایه خواهد بود.

در ادامه این برنامه، مدت محدودی به پرسش‌های خبرنگاران اختصاص یافت؛ اما این زمان به‌قدری محدود بود که عملا بسیاری از سوالات انباشته شده خبرنگاران فرصت طرح نیافت و انتظار می‌رفت مدیران دیجی‌کالا بعد از ۱۱ سال سکوت، فرصت بیشتری را به این سوالات اختصاص می‌دادند. البته مدیران این فروشگاه آنلاین بزرگ وعده دادند که از این پس بیشتر در برابر خبرنگاران رسانه‌های تخصصی قرار بگیرند.

محمدی‌ها در پاسخ به انتقاداتی که درباره افزایش شکایت‌ها از تحویل دیرهنگام کالاهای خریداری‌شده می‌شود، اعلام کردند که تعداد بازه‌های تحویل کالا را به‌زودی به ۴ بازه افزایش خواهد یافت. همچنین به گفته مدیران دیجی‌کالا، از جمله برنامه‌های آینده این شرکت ارایه سرویس‌های Prime به مشتریان ویژه و راه‌اندازی سرویس Jet Delivery (سرویس تحویل بسیار سریع ۲ تا ۳ ساعته کالا در تهران) خواهد بود.

محمدی‌ها در این جلسه، مهم‌ترین مانع بر سر راه توسعه دیجی‌کالا را قاچاق و بازار خاکستری عنوان کردند و گفتند که بسیاری از انتقادات و سنگ‌اندازی‌هایی که بر سر راه این فروشگاه اینترنتی می‌شود، ریشه در قاچاق دارد. به گفته آنان، دیجی‌کالا به موفقیت طرح ثبت شناسه گوشی تلفن همراه (رجیستری) برای شفاف و سالم شدن بازار موبایل کشور امید دارند.

محمدی‌ها در ادامه دیگر اهداف مهم این شرکت را ورود به بورس اوراق بهادار و تبدیل شدن به نخستین یونیکورن ایران (استارت‌آپی با ارزش بیش از یک میلیارد دلار) در یک سال آینده عنوان کردند؛ هر چند که به گمان بسیاری از کارشناسان، دیجی‌کالا اصولا دیگر یک استارت‌آپ محسوب نمی‌شود.

بخش پایانی تور رسانه‌ای دیجی‌کالا نیز بازدید از بخش‌های مختلف مرکز پردازش سفارش‌های این شرکت از جمله واحد دریافت کالا، بسته‌بندی و ارسال و واحد تولید محتوای دیجی‌کالا بود.