برگزاری جام بازی‌های رایانه‌ای خلیج‌فارس در ۳۲ استان
رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ اسلامی

برگزاری جام بازی‌های رایانه‌ای خلیج‌فارس در ۳۲ استان

جام بازی‌های رایانه‌ای (جام خلیج‌فارس) هم‌زمان با نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال از ۲۰ تا ۲۶ آبان در مصلای تهران برگزار خواهد شد و برای نخستین بار بخش بازی‌های موبایلی به آن افزوده شده است.

مرتضی موسویان، رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ اسلامی گفت: تعداد کسانی را که درگیر سرگرمی‌های مدیریت شده هستند، بالاتر خواهیم برد و می‌کوشیم اوقات فراغت فرزندانمان را در فضاهای مدیریت شده نداشته باشیم.

وی افزود: فعال کردن مجتمع‌های فرهنگی دیجیتال در استان‌ها یکی از رویکردهای جدی ماست، به همین جهت می‌کوشیم رابطه مستمری بین آن‌ها، مرکز رسانه‌های دیجیتال، مخاطبان و بازیگرها به وجود آوریم.

وی با بیان اینکه سال جاری اولین دوره لیگ بازی‌های تلفن‌های همراه را تجربه خواهیم کرد، گفت: یکی از مواردی که در ایران هم‌اکنون رونق پیدا کرده، بازی‌های تحت اندروید و IOS است حتی افرادی در رده سنی ۴۰ و ۵۰ سال به بازی‌های موبایلی مشغولند.

وی با بیان اینکه در ۳۲ استان کشور مسابقات بازی‌های رایانه‌ای به شکل استانی برگزار خواهد شد، افزود: بازی‌های استان تهران در جوار نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال یعنی از ۲۰ تا ۲۶ آبان برگزار خواهد شد و مرحله بعدی آن هم در تهران خواهد بود.

وی گفت: حدود ۵۰ درصد بازی‌ها ایرانی هستند و بازی ماشین، دارت، بولینگ و اسکای در بازی‌های تلفن همراه وجود دارد و تا آخر این هفته و هفته آینده هم تعداد بیشتری به بازی‌های آن افزوده خواهد شد.

موسویان افزود: امسال چهارمین لیگ بازی‌های دیجیتال را برگزار خواهیم کرد، ضمن اینکه برای اولین بار هم بخش موبایلی بازی‌های دیجیتال اجرایی خواهد شد.

در ادامه این نشست، علیرضا گودرزی دبیر اجرایی لیگ خلیج‌فارس گفت: متوسط سن افرادی که بازی‌های موبایلی را انجام می‌دهند، بین ۱۵ تا ۱۶ سال است، ضمن اینکه ۱۸ میلیون بازی‌های رایانه‌ای و موبایلی با متوسط وقت گذاری ۵/۱ ساعته در طول روز را در کشور داریم.

وی افزود: در پلات فرم بازی‌های دیجیتال جدید طراحی شده، قابلیت درآمدزایی و اجرای بازی در تلفن‌های همراه وجود دارد که بازی‌سازها می‌توانند به سایت مسابقات جام بازی‌های رایانه‌ای خلیج فارس مراجعه کنند، هر چند که طبق پیش‌بینی‌های ما در چند ماه آینده ۱۵ هزار کاربر بازیگر را جذب خواهیم کرد و می‌کوشیم تا ۴ ماه آینده ۵۰ بازی به این پلات فرم اضافه کنیم، همچنین در مجموع ۴۰۰ میلیون جایزه پیش‌بینی شده هم در نظر گرفته‌ایم.

وی گفت: در نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال، بازی‌های مرحله استان تهران در حاشیه نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال برگزار و مرحله اختتامیه آن در قزوین اجرایی خواهد شد.