دولت، مقدمات تنظیم مقررات برای ورود به حوزه IOT را فراهم کند

دولت، مقدمات تنظیم مقررات برای ورود به حوزه IOT را فراهم کند

هم‌زمان با اولین روز برگزاری سومین نمایشگاه تراکنش و جشنواره فین‌تک ایران، کارگاه IOT (اینترنت اشیا) با حضور گسترده فعالان حوزه بانک، پرداخت و فناوری‌های نوین برگزار شد.

در کارگاه تخصصی اینترنت اشیا که با سخنرانی مهدی روحانی‌نژاد، مدیر فروم اینترنت اشیا ایران برگزار شد، حاضران با کاربردهای IOT در صنعت و فناوری‌های نوین حوزه بانکداری و پرداخت آشنا شدند و مباحث مختلفی مطرح شد.

مهدی روحانی‌نژاد در حاشیه این کارگاه در خصوص موارد مطرح شده و خروجی آن گفت: استقبال خوبی از این کارگاه شد و تلاش کردیم بانک‌ها را با فناوری IOT آشنا کنیم. به احتمال زیاد، اغلب این بانک‌ها با اینترنت اشیا آشنا نیستند و نیاز بود که ما در درجه اول این حوزه را معرفی کنیم و ویژگی‌های آن را توضیح دهیم. در نهایت کاربردهایی که IOT در حوزه بانکی و پرداخت می‌تواند داشته باشد را مطرح کردیم. در این کارگاه‌ بانک‌ها، با IOT و کاربردهای آن در سیستم بانکی آشنا ‌ و از سوی دیگر آشنایی با روش‌های مشارکت در صنایع دیگر نیز به بانک‌ها آموزش داده شد.

روحانی‌نژاد در خصوص عمده‌ترین چالش‌هایی که در این کارگاه از سوی فعالان حوزه بانکی، پرداخت و فناوری‌های نوین مطرح شد، گفت: عمده‌ترین چالشی که اغلب از سوی فعالان حوزه بانکی و پرداخت که در این کارگاه مطرح شد بحث مدل تجاری، امنیت و بحث نهادهای حاکمیتی بود که هیچ‌گونه سیاستی در مورد ورود به حوزه IOT ندارند.

او ادامه داد: سوال اصلی این بود که اگر ما بخواهیم به IOT دسترسی داشته باشیم و به این حوزه ورود کنیم، چه مدل تجاری را باید مدنظر داشته باشیم. بحثی که ما مطرح کردیم این بود که حوزه پرداخت در حال اتصال از انسان به اشیا است. کشیدن کارت، وارد کردن رمز و مواردی از این دست، توسط انسان انجام می‌شود ولی با ورود IOT این کار توسط ماشین صورت می‌گیرد. با ورود IOT تجهیزاتی که مثلا در خانه قرار داده‌‌ایم کار پرداخت را انجام می‌دهند.

مدیر فروم اینترنت اشیا ایران، اضافه کرد: چنانکه اشاره کردم، یکی از سه چالش عمده حوزه بانک و پرداخت این است که با ورود IOT این کار چگونه از این پس به کمک ماشین صورت می‌گیرد یا اینکه آیا بانک مرکزی هم برای این قضیه فکری کرده یا نه. مساله این است که مثلا در بحث NFC Payment تکنولوژی در حال Absolut شدن است اما می‌بینیم که بعد از مدتی که از ورود این تکنولوژی‌ها می‌گذرد، تازه سیاست‌های بانک مرکزی در این زمینه تبیین می‌شود. این مشکلی است که ما در همه بخش‌ها داریم یعنی یک تکنولوژی وارد می‌شود و بعد تازه درصدد تبیین سیاست‌های آن برمی‌آییم. در ارتباط با امنیت هم بحث این بود که اگر اطلاعات هک شود، خیلی مشکل ایجاد می‌کند.

روحانی نژاد چالش تبیین سیاست‌های بانک مرکزی برای ورود به حوزه IOT را دغدغه دیگر فعالان بانکی و پرداخت دانست و گفت: در مورد نهادهای حاکمیتی هم بحث بر سر این بود که هنوز مشخص نیست، بانک مرکزی IOT را به رسمیت می‌شناسد یا خیر. هنوز هیچ استانداری برای IOT تبیین نشده و طبیعی است که شرکت‌های دیگر هم نمی‌توانند ورود کرده و سرمایه‌گذاری کنند.

او در پاسخ به این سوال که آیا توانستید به این دغدغه‌ها پاسخ دهید یا خیر، گفت: هدف از کارگاه امروز صرفا آشنایی با حوزه اینترنت اشیا بود. برای اینکه فعالان بانکی و حوزه پرداخت اول متوجه شوند که مثلا برای کسی که در حوزه مالی بانک کار می‌کند، IOT چه نقشی می‌تواند داشته باشد. واقعیت این است که ما متولی رفع چالش نیستیم و بانک مرکزی باید این چالش‌ها و دغدغه‌ها را رفع کند. تفاوت IOT با حوزه‌های دیگر این است که هنوز به بازار نیامده و در زندگی روزمره هنوز دیده نمی‌شود، ولی گوشی‌های هوشمند وجود دارد. به همین دلیل است که دستگاه‌های حاکمیتی، برای گوشی‌های هوشمند برنامه‌ریزی می‌کنند و سیاست تبیین می‌کنند ولی چون IOT تازه در 2020 قرار است به بازار بیاید، هنوز سیاستی برای ورود به این حوزه تبیین نشده است.

 

استارت‌آپ‌هایی که به این حوزه ورود می‌کنند چه وضعیتی خواهند داشت؟

هنوز استارت‌آپ‌ها وارد این حوزه نشده‌اند، بازهم به این دلیل که هنوز این سیستم به چرخه بازار وارد نشده است. هدف ما از برگزاری این کارگاه، این بود که به آن‌ها اعلام آمادگی کنیم که این حوزه کم‌کم وارد می‌شود و می‌خواهد حوزه فعالیت شما را تغییر دهد.

 

دولت چگونه می‌تواند به این بخش کمک کند؟

بخش زیرساخت و دیگری بخش تنظیم مقررات، برای ورود به حوزه اینترنت اشیا باید مورد حمایت و برنامه‌ریزی دولت قرار گیرد. اینکه، پرداخت‌هایی که اشیا قرار است انجام دهند، طبق چه استانداردی انجام شود و نحوه پرداخت مشخص شود تا سرمایه‌گذارها هم بر اساس این مدل وارد عمل شوند.