۹ آیین‌نامه عمومی برای کسب‌وکارهای نوپا نوشته شد

۹ آیین‌نامه عمومی برای کسب‌وکارهای نوپا نوشته شد

وزیر ارتباطات از تدوین ۹ سند عمومی برای تسهیل فعالیت استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای نوپای آنلاین خبر داد.
محمدجواد آذری جهرمی محقق شدن هدف رسیدن به ۱۳۰ هزار شغل در سال جاری را مستلزم تسهیل قوانین و مقررات برای فعالیت کسب‌وکارهای نوپا در کشور عنوان کرد و گفت: وزارت ارتباطات در این هدف، مکلف به ایجاد زیرساخت‌ها برای توسعه و ایجاد اشتغال است. براین اساس تسهیل مقررات فعالیت استارت‌آپ‌ها در دستور کار قرار دارد.
وی با اشاره به قوانین دست و پاگیری که جلوی فعالیت استارت‌آپ‌ها را می‌گیرد و نیز نبود قوانین مربوط به مالکیت فکری، اظهار داشت: مطابق با مشکلات موجود، ۹ سند حضوری را برای تسهیل فعالیت این کسب‌وکارها آماده ارائه به دولت کرده‌ایم که در صورت تایید دولت، این لوایح به مجلس ارائه شده تا تبدیل به قانون شود.

اپراتورها اینترنت رایگان عمومی ارائه کردند
وزیر ارتباطات در مورد درخواست خود از اپراتورهای ارتباطی برای ارائه خدمات اینترنت رایگان در اماکن عمومی گفت: مطابق با این درخواست، اپراتورها اقدام کرده و هم‌اکنون از سوی همراه اول ۱۰۰ نقطه، توسط ایرانسل ۶۰ نقطه و اپراتور آسیاتک ۲۹ نقطه عمومی به وای فای رایگان تجهیز شده است که این در فاز نخست صورت گرفته و به‌زودی این میزان و نیز تعداد اپراتورهای ارائه‌دهنده این خدمات افزایش می‌یابد.
به گفته وی تا پایان هفته جاری نیز کمپین توسعه خدمات ارتباطی برای رفع نیاز مردم در مراکز عمومی تشکیل شده و اپراتورها با عضویت در این کمپین، اقدامات خود را اعلام می‌کنند.

اینترنت موبایل غیر حجمی نمی‌شود
آذری جهرمی در مورد آخرین وضعیت تعیین تعرفه‌های جدید برای اینترنت و تعریف اینترنت غیر حجمی گفت: مطابق با قولی که داده‌ایم تا پایان ۱۰۰ روز اول دولت، نظام تعرفه گذاری اینترنت ثابت را تغییر داده و مدل اینترنت غیر حجمی را اعلام می‌کنیم.
وی با تاکید بر اینکه قیمت اینترنت ثابت در کشور مناسب نیست و قیمت موجود اجازه رشد محتوا را در کشور نمی‌دهد، افزود: تعیین تعرفه گذاری جدید برای این سرویس، روز یکشنبه هفته جاری در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به بحث گذاشته شد و مطابق با وعده اعلام شده، تعرفه‌های نهایی را اعلام می‌کنیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تاکید کرد: مدلی از ارائه سرویس اینترنت را که توسط مخابرات عرضه شده بود در شبکه اجتماعی به شور عمومی گذاشتیم تا نظر مردم را نیز در مورد این تعرفه‌ها اخذ کرده و در نهایت، یک مدل را نهایی کنیم.
وی در مورد قیمت اینترنت موبایل نیز گفت: اینترنت موبایل در همه جای دنیا در مدل حجمی ارائه می‌شود و ما نیز فعلا برنامه‌ای برای تغییر تعرفه و غیر حجمی کردن آن نداریم. اپراتورهای موبایل می‌توانند برای جلب رضایت کاربران سرویس انبوه و نامحدود را در قالب یک بسته ترکیبی تعرفه‌ای ارائه کنند.