چرا اینترنت اشیا مهم شده است؟
سی‌ان‌بی‌سی منتشر کرد

چرا اینترنت اشیا مهم شده است؟

براساس تجزیه و تحلیل موسسه مک کنزی، تاثیر بالقوه اقتصادی اینترنت اشیا در سال ۲۰۲۵ شامل مازاد مصرف است که می‌تواند چیزی بین ۳.۹ تا ۱۱.۱ تریلیون دلار باشد.

 آی‌پاد، فیس‌بوک، تلویزیون‌های هوشمند: همگی مجموعه‌ها نوآوری‌هایی هستند که در قرن ۲۱، زندگی ما را تغییر داده‌اند. ظهور اینترنت اشیا یا IoT یکی از پیشرفت‌های تکنولوژیکی است.

 در اینجا، سی‌ان‌بی‌سی نگاهی به اینترنت اشیا انداخته است: آنچه در واقع به معنای چگونگی تغییر خانه‌هایمان و پتانسیل آن برای سال‌های آینده است.

 

در هم شکستن

کمیسیون اروپا، اینترنت اشیا را به‌عنوان ادغام «فضای فیزیکی و مجازی و ایجاد محیط‌های هوشمند» تعریف کرده است.

در دنیای کسب‌وکار، غول تراشه سازی Intel، از اینترنت اشیا به‌عنوان «شبکه‌ای قوی از دستگاه‌ها» یاد می‌کند که با الکترونیک، نرم‌افزار و سنسورها تعبیه شده است.

به دستگاه‌هایی فکر کنید که به اینترنت متصل هستند و می‌تواند با یکدیگر صحبت کنند. به‌طور مثال این دستگاه می‌تواند یک ترموستات در خانه شما باشد که شما می‌توانید با گوشی خودتان از دفتر آن را کنترل کنید. یکی دیگر هم ابزارهای پوشیدنی هستند که می‌توانند عملکرد فیزیکی شما را در طول راه رفتن و اجرا برای تجزیه و تحلیل به‌صورت آنلاین ذخیره کنند.

در این میان اینترنت اشیای صنعتی (IIoT) هم وجود دارد که به‌طور گسترده‌ای به تولیدکنندگان اشاره دارد. کسب‌وکارهایی که از اینترنت استفاده می‌کنند می‌توانند در افزایش بهره‌وری از آن استفاده کنند.

 

ساختن

از لحاظ اقتصادی، اینترنت اشیا در سال‌های آینده تاثیر قابل توجهی خواهد داشت.

براساس تجزیه و تحلیل موسسه مک کنزی، تاثیر بالقوه اقتصادی اینترنت اشیا در سال ۲۰۲۵ شامل مازاد مصرف است که می‌تواند چیزی بین ۳.۹ تا ۱۱.۱ تریلیون دلار باشد.

در جای دیگر، Accenture تخمین زده است که اینترنت اشیای صنعتی می‌تواند تا سال ۲۰۳۰، ۱۴.۲ تریلیون دلار به اقتصاد جهانی اضافه کند.

اطلاعات بیش از حد

حالا نگرانی‌های در این میان وجود دارد، مبنی بر اینکه دستگاه‌های متصل شده می‌تواند به هکرها آسیب برسانند.

سال ۲۰۱۶، شرکت ForeScout Technologies گزارشی منتشر کرد که در آن به هفت دستگاه با هوش مصنوعی توجه شده بود. دستگاه‌هایی از جمله یخچال‌های هوشمند، چاپگر متصل و سیستم امنیتی متصل به آی پی.

ForeScout هشدار داد که این دستگاه‌ها می‌توانند به اندازه سه دقیقه هک شوند، اما باید برای تعمیر آن‌ها چندین و چند هفته زمان صرف کرد. به گفته ForeScout، هک اینترنت اشیا می‌تواند منجر به دسترسی به اطلاعات دوربین دستگاه‌های جاسوسی و همچنین تخریب تجهیزات بحرانی باشد.

هفته گذشته، محققان دانشگاه KU Leuven بلژیک اعلام کردند: نقص امنیتی در شبکه‌های محافظت‌شده وای فای می‌تواند مورد سوءاستفاده قرار گیرد و به هکرها اجازه دهد اطلاعات حساس مانند شماره کارت اعتباری و رمز عبور را سرقت کنند.