دانشگاه‌ها باید به سمت تحقق دانشگاه کارآفرین حرکت کنند
رییس پارک علم و فناوری استان قم

دانشگاه‌ها باید به سمت تحقق دانشگاه کارآفرین حرکت کنند

رییس پارک علم و فناوری استان قم، با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها باید به سمت تحقق دانشگاه کارآفرین و توسعه فناوری حرکت کنند، گفت: براساس مولفه‌های مهم چرخه تجاری‌سازی فناوری، دانشگاه باید در امر آموزش و تحقیقات کاربردی پویا و با تحرک باشد تا دانش به سمت تولید فناوری سوق داده شود.

سید حسین اخوان علوی در نخستین نشست روسای دانشگاه‌ها و مراکز فناوری استان قم با موضوع بررسی راهکارهای توسعه کارآفرینی و فناوری در دانشگاه‌ها با بیان این‌که باید سامانه مشترک میان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی با پارک علم و فناوری ایجاد شود افزود: تنها راهکار رفع فاصله میان علم و صنعت هم‌افزایی دانشگاهیان، فناوران و صاحبان صنایع است.

وی ادامه داد: خوشبختانه رویکرد فناوری در مراکز علمی و دانشگاهی استان در این مدت با راه‌اندازی مراکز رشد و مرکز نوآوری امیدوارکننده بود است، به‌گونه‌ای که در حال حاضر ۶ مرکز رشد فناوری و یک مرکز نوآوری و شکوفایی در دانشگاه‌ها و سطح استان فعالیت می‌کنند و بخش خصوصی نیز برای ایجاد مرکز رشد در استان از خود تمایل نشان داده است.

وی با اعلام اینکه اکنون در سطح کشور بیش از ۳۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور فعالیت می‌کنند تصریح کرد: اگر به دنبال ایجاد ثروت مبتنی بر دانش، ایجاد ارزش‌افزوده و دوری از خام فروشی هستیم راهی جز بسترسازی برای ورود دانشجویان و اعضای هیات علمی به عرصه اقتصاد دانش‌بنیان نداریم و این مساله سرنوشت محتوم ما برای رسیدن به پیشرفت و توسعه است.

اخوان علوی افزود: اصلی‌ترین ظرفیت استان قم در تولید محتوای دینی و مذهبی است اما هنوز در تبدیل این منابع غنی محتوایی به فناوری‌های نرم در حوزه علوم انسانی و اسلامی مطابق انتظارات نبوده‌ایم.

در ادامه حمیدرضا فرج شوشتری پور، معاون فناوری پارک علم و فناوری استان قم از انواع مدل‌های مرسوم رویدادهای فناورانه در دانشگاه‌ها سخن گفت و از آمادگی پارک علم و فناوری استان در همراهی مراکز آموزش عالی استان در برگزاری چنین رویدادهایی خبر داد.

در بخش اصلی این نشست، روسا و نمایندگان دانشگاه‌ها و مراکز رشد استان درخصوص راهکارهای عملیاتی ترویج فرهنگ فناوری در جامعه به‌ویژه دانشگاهیان به بحث و تبادل نظر پرداختند و بر لزوم تقویت روابط دانشگاه‌ها، مراکز رشد و پارک علم و فناوری و استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در این زمینه تاکید کردند.