ظرفیت بالای ویدئوها برای درآمدزایی در ICT
در پنل تخصصی اقتصاد دیجیتالی مطرح شد

ظرفیت بالای ویدئوها برای درآمدزایی در ICT

وزیر ارتباطات گفت: در شبکه‌های مخابراتی یک انحصار ذاتی وجود دارد که نیازمند سرمایه‌گذاری بیشتر است و همچنین قیمت سرویس‌ها نیز باید اصلاح شود.
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پنل تخصصی اقتصاد دیجیتالی که عصر امروز در نمایشگاه بین‌المللی تهران و هم‌زمان با نخستین روز برگزاری نمایشگاه ایران تلکام ۲۰۱۷ با حضور نمایندگان وزارت اقتصاد، صنعت و جمعی از فعالان حوزه کسب‌وکارهای دانش‌بنیان مرتبط با ICT، برگزار شد، با بیان اینکه در حوزه موبایلی با وجود ضعف‌ها اما ظرفیت خوبی وجود دارد گفت: مساله مهم در اقتصادمحور کردن ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور، مساله مناسب بودن محتوا در کشور است. در این حوزه ویدئوها از ظرفیت بالایی برای رشد این فضا برخوردارند به‌طوری که تنها در بحث ویدئوهای تبلیغاتی ظرفیت درآمدزایی ۴ هزار میلیارد تومانی وجود دارد.

نقش فضای مجازی در توسعه اقتصادی کشور
دبیر شورای عالی فضای مجازی هم در این پنل با بیان اینکه فضای مجازی یک فضای اقتصادی و اجتماعی است و به‌منظور توسعه نیز می‌تواند به کار گرفته شود گفت: اما به دلیل ویژگی‌هایی که این فضا دارد می‌تواند مسائلی را در حوزه اجتماعی و مسائل عدالت ایجاد کند.
ابوالحسن فیروزآبادی با بیان اینکه به نظر می‌رسد شکاف دیجیتالی در کشور حل شده است تصریح کرد: باید به مساله تولید محتوا برای اعضای جامعه و فعالان حوزه ICT توجهی مضاعف شود. در حوزه زیرساخت‌ها در دولت یازدهم حرکت‌های خوبی شروع شده است و همین که ما در مورد امکان اقتصاد دیجیتالی در کشور صحبت می‌کنیم به خاطر اقدامات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در چهار سال گذشته است.
در ادامه این نشست دبیر شورای عالی فضای مجازی به چالش‌های نظام بانکی برای حمایت از کسب‌وکارهای اینترنتی اشاره کرد و گفت: صنعت فولاد که جزو صنایع زیان‌ده در کشور است هنوز از بانک‌های ما میلیاردها تومان وام می‌گیرد در حالی که اگر بخواهیم اولویتی قائل شویم باید در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات سرمایه‌گذاری کنیم. در حوزه نهادی و مقررات‌گذاری نیز دولت باید ورود کند.
ابوالحسن فیروزآبادی در ادامه با بیان اینکه کشور ما آمادگی لازم برای توسعه اسنپ و تپسی را نداشت، اظهار کرد: ما اما چشم روی هم گذاشتیم (به لحاظ مقرراتی) تا این کسب‌وکارها توسعه پیدا کنند چون معتقدیم این آینده اقتصاد دیجیتال و فضای مجازی است که باید به سمت این فضا برویم.
فیروزآبادی در پایان با اشاره به رسالت سازمان فنی و حرفه‌ای برای آموزش کسب‌وکارهای اینترنتی اظهار کرد: سازمان فنی و حرفه‌ای در مورد تدوین استانداردهای حوزه آموزش کسب‌وکارهای نوین مسئولیت دارد. این استانداردها تدوین شده‌اند اما با توجه به اینکه تحولات حوزه ICT بسیار بالا است این استانداردهای مهارتی هم باید به‌روز شوند. همچنین استانداردهای آموزشی در دانشگاه‌ها نیز باید انتقال یابند.