fa-IR
وام ۳۰ میلیونی برای دانش‎بنیان‎های حاضر در نمایشگاه‎های بین‎المللی
صندوق نوآوری نخستین‌بار در جیتکس اعطا کرد

وام ۳۰ میلیونی برای دانش‎بنیان‎های حاضر در نمایشگاه‎های بین‎المللی

رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی به‌عنوان بزرگ‌ترین صندوق تامین مالی فناوری و نوآوری کشور در بازدید خود از پاویون جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه دوبی اعلام کرد: برای نخستین بار صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلاتی را برای حضور شرکت‎های دانش‌بنیان جهت حضور در رویدادها و نمایشگاه‎های بین‎المللی در نظر گرفته است.
بهزاد سلطانی درباره تسهیلات ارایه شده به شرکت‎های دانش‌بنیان حاضر در جیتکس ۲۰۱۷ افزود: به شرکت‎های دانش‎بنیان پاویون ایران در نمایشگاه جیتکس، امسال برای اولین بار ۱۰ میلیون تومان تسهیلات از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی ارایه شده است و ۱۵ میلیون تومان نیز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پرداخت کرده است. سلطانی اضافه کرد: درواقع در این دوره از نمایشگاه جیتکس، ۲۵ میلیون تومان وام بلاعوض از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی و همچنین معاونت علمی ریاست جمهوری به شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخت شده است.
وی با بیان اینکه هر شرکتی تا سقف ۳۰ میلیون تومان می‌تواند از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی بهره‎مند شود، گفت: این تسهیلات فقط مشمول حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نمی‎شود و شرکت‌های دانش‌بنیان در سایر حوزه‎ها نیز برای حضور در نمایشگاه‎های بین‌المللی و داخلی می‎توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند. رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی هدف عمده ارایه تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان برای حضور در رویدادهای بین‌المللی را توسعه صادرات برشمرد و افزود: شرکت‎های دانش‎بنیان هم در قالب حضور در پاویون و هم حضور مستقل در نمایشگاه‎های بین‎المللی می‎توانند تسهیلات دریافت کنند و فرایند دریافت آن نیز بسیار راحت است. وی گفت: حمایت‎های صندوق نوآوری و شکوفایی صرفا از شرکت‌های دانش‌بنیان تایید صلاحیت شده از سوی معاونت علمی ریاست جمهوری است.
سلطانی در ادامه آماری از تسهیلات ارایه شده به شرکت‌های دانش‌بنیان ارایه کرد و گفت: از مجموع شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور بیش از ۴ هزار تقاضای دریافت تسهیلات داشتیم که ۲ هزار و ۲۱۰ مورد آن مصوب شده و تسهیلات دریافت کرده‌اند.
وی افزود: از حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مجموعا ۲۵۸ مصوبه داشتیم که ۱۲۶ میلیارد تومان تسهیلات به آن‌ها ارایه شده است.
وی گفت: حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات دومین فناوری بزرگ کشور است که تسهیلات دریافت کرده‎اند که به ترتیب تهران، اصفهان و یزد جزو استان‎های پیشرو در این فناوری هستند.
رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در پایان گفت: مطابق مصوبه هیات عامل از ابتدای مهرماه سال ۱۳۹۴ دفتر توانمندسازی صندوق با مدیریت رضا نقی زاده با هدف حمایت از ارتقای توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان تشکیل شده است. در اولین قدم دفتر توانمندسازی اقدام به ارایه برنامه راهبردی توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان در صندوق نوآوری و شکوفایی کرد که متشکل از ۷ برنامه راهبردی و ۴۹ برنامه عملیاتی ذیل برنامه‎های راهبردی است. در این طرح‌های راهبردی هم به طرف دریافت‌کننده خدمت که شرکت‎های دانش‎بنیان هستند، توجه شده و هم به طرف ارایه کننده خدمات توانمندسازی که شرکت‎های تجاری‌سازی و مشاوره‌ای هستند.