fa-IR
معرفی استارت‌آپ ای‌سلکت: مرجع رتبه‌بندی سایت‌های ایرانی

معرفی استارت‌آپ ای‌سلکت: مرجع رتبه‌بندی سایت‌های ایرانی

الکسا نامی آشنا برای کاربران اینترنتی در سراسر دنیا است که برای اطلاع از میزان محبوبیت و میزان بازدیدکننده سایت‌ها و وبلاگ‌های مورد نظر خود، به آن رجوع می‌کنند و به‌راحتی به رتبه جهانی و کشوری آن‌ها دست می‌یابند. همچنین، رتبه و میزان محبوبیت سایت‌ها می‌تواند به لحاظ تجاری نیز هم برای صاحبان آن سایت و هم شرکت‌ها یا افرادی که به دنبال تبلیغات محصولات یا فعالیت خود هستند، مفید باشد. در ایران نیز تاکنون رتبه‌هایی که از سایت‌های مختلف و میزان محبوبیت آن‌ها اعلام شده و می‌شود، همگی براساس آمارهای ارایه شده در الکسا بوده است؛ اما گاهی، پیش می‌آید که برخی سایت‌ها یا وبلاگ‌های ارایه شده در الکسا با برخی معیارهای در نظر گرفته شده برای فعالیت آن سایت در یک کشور انطباق ندارد؛ بنابراین، از آنجا فعالیت وبگاه‌ها و وب‌سایت‌ها منطبق با قوانین و معیارهای داخلی هر کشوری علاوه بر رعایت معیارهای جهانی، یکی از ضروریات جلب اعتماد عمومی به فعالیت این قبیل فعالیت‌ها به‌خصوص کسب‌وکارهای اینترنتی است، در نظر گرفتن این معیارها در رتبه‌بندی سایت‌ها و وبگاه‌های حوزه‌های مختلف می‌تواند اعتماد بیشتری را برای استفاده از خدمات آن‌ها در جامعه ایجاد کند.
در واقع، ایجاد یک سامانه رتبه‌بندی داخلی علاوه بر رتبه‌بندی‌های خارجی که از وب‌سایت‌ها انجام می‌گیرد، می‌تواند به کمک کاربران در ایجاد اعتماد و انتخاب صحیح وب‌سایت‌های مورد نظر خود بیاید. همین دلیل، باعث شده تا ایده ایجاد ای‌سلکت در ذهن عباس دانش‌منش، کارشناس نرم‌افزار و همسرش مهتا شاملو، کارشناس ارشد کامپیوتر با گرایش هوش مصنوعی خطور کند.
از آنجا که معیارهایی مانند داشتن نماد اعتماد الکترونیکی وزارت صنعت معدن و تجارت، دارا بودن نماد ساماندهی وزارت ارشاد، حقوقی بودن و ... که از نظر دولت جمهوری اسلامی ایران اعتبار یک کسب‌وکار در فضای آنلاین است در سایت‌های مرجع خارجی مورد نظر قرار نمی‌گیرد و از طرفی این معیارها برای کاربران ایرانی جهت انتخاب صحیح و مطمئن بسیار مهم هستند، ایده اولیه ای‌سلکت شکل گرفت و پس از پیاده‌سازی اولیه آن در فروردین ۹۴، نسخه بتا ۸ آن در آذرماه همان سال آغاز به کار کرد.
در حال حاضر، فازهای پیاده‌سازی و استقرار محصول انجام شده و پرتال ای‌سلکت آماده استفاده کاربران ایرانی است و به موازات آن، فازهای بعدی این پرتال نیز در حال تکمیل است. همچنین، تاکنون دسته‌بندی سایت‌های ایرانی در بیش از ۸۰ موضوع انجام گرفته و اطلاعات مربوط به رتبه آن‌ها در الکسا، رتبه آن‌ها در گروه مربوطه، امتیاز و استان محل فعالیت آن‌ها در اختیار کاربران قرار دارد.