fa-IR

رتبه‌بندی هوشمند تحلیل‌گران بورس با سامانه صدتحلیل

۳۳/۴۶MB مصاحبه با فرشاد شبانکاره، موسس استارت‌آپ صدتحلیل

قطعاً شما هم دوست دارید مثل معامله گران حرفه‌ای در بازار بورس سود کنید. اما این افراد چه کسانی هستند و چه سهامی خریدوفروش می‌کنند؟ در سامانه صدتحلیل، شما می‌توانید سابقه و عملکرد تحلیلگران حرفه‌ای را با یکدیگر مقایسه کرده و درنهایت از پیشنهادات افراد منتخب برای سرمایه‌گذاری در بورس استفاده کنید .صدتحلیل اولین پلتفرم سوشال تریدینگ ایران


http://100tahlil.com 

https://telegram.me/sadtahlil 

https://www.instagram.com/sadtahlil 


ایده اولیه صدتحلیل چگونه شکل گرفت؟

با فراگیر شدن شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام متوجه شدیم که خیلی از افراد با تشکیل گروه و کانال در تلگرام خودشان را به عنوان یک تحلیلگر حرفه‌ای بورس جلوه می‌دهند و  و حتی مبالغی را بابت پیشنهادهایی که می‌دهند دریافت می‌کنند. اتفاقاً این پیشنهادها خیلی هم مفید واقع نشده بودند یعنی مردم استفاده می‌کردند و ضرر می‌دیدند. ما فکر کردیم که چه قدر خوب می‌شود اگر بتوانیم تمام تحلیلگران را یکجا جمع کنیم تا سابقه‌‌ای از آنها داشته باشیم و بتوانیم تمام سیگنال‌هایی که قبلاً دادند، بازدهی‌هایی را که کسب کردند را جمع‌آوری کنیم و رزومه‌ای از آن تحلیلگر داشته باشیم. به همین منظور کم‌کم سایت صدتحلیل را ایجاد کردیم که تحلیلگران مختلف می توانند وارد آن شوند و پیش‌‌بینی‌های خود را ثبت کنند. بعد از گذر زمان مشخص می‌شود که آن ها تا چه حد حرفه‌‌ای هستند و چقدر دقت پیش‌بینی‌هایشان بالا است.

تمام سوابق‌ تحلیلگران در سایت ثبت می شود، اینکه چه تاریخی چه سیگنالی دادند، چه زمانی آن سهم را فروختند و چه بازد‌ه‌ای را کسب کردند.

 

 زمانی که برای صدتحلیل تحقیقات میکردید، چه کارهایی انجام میدادید و از چه افرادی بازخورد میگرفتید؟

ما با جمعی از دوستان که کار تحلیل و خریدوفروش سهام انجام می دادند، صحبت کردیم که سهم‌هایی که مدنظرمان است در فایل اکسل وارد کنیم. یک فایل اکسل در گوگل درست کردیم و هر کسی سهمی مدنظرش بود آنجا وارد می‌کرد و بعد از یکی دو هفته بررسی می کردیم که چه سهمی را گفتیم و حالا وضعیتش چیست و چند درصد سود دارد. تعداد اینها که زیاد شد دیدیم قابل کنترل نیست و من کم‌کم به این فکر افتادم که کاش یک سامانه هوشمند وجود داشته باشد که به صورت اتوماتیک این کار را انجام بدهد. نفرات اول همان اطرافیان و دوستانم بودند که این کار را باهم شروع کردیم.

 

چه تغییراتی را در نسخه اولیه صدتحلیل انجام دادید؟

ایده اولیه فقط این بود که تحلیلگران پیش‌بینی‌ خود را ثبت کنند و بعد از آن ما مشاهده کنیم که چه سیگنالی بوده است. بعد از آن کم‌کم امتیازدهی به تحلیلگران و عواملی که در بازار مالی مهم هستند مانند نرخ بهره، کارمزد و فرصت‌های سرمایه‌گذاری دیگر را هم  اضافه کردیم. این موارد را کم‌کم روی آن اِعمال کردیم تا امتیازی که به تحلیلگران می‌‌دهیم واقعاً یک امتیاز قابل قیاس با تحلیلگران دیگر باشد. نام صدتحلیل‌‌ را هم به این خاطر انتخاب کرده بودیم که دوست داشتیم صد تحلیل‌‌گر را کنار هم جمع کنیم اما تا به امروز 251 تحلیلگر در سامانه ما عضو شده اند.

 

چگونه اولین کاربران این سرویس را جذب کردید؟

اولین کاربران دوستان من بودند که پیش‌بینی‌های خود را در سایت ثبت کردند اما کم‌کم با به اشتراک گذاشتن این پیش‌بینی‌ها، آدرس سایت در شبکه‌های مجازی و میزان سودهایشان در کانال‌ها و گروه‌ها، افراد دیگری هم فهمیدند که چنین سایتی وجود دارد. آن ها هم وارد سایت شدند و سیگنال‌هایشان را ثبت کردند. کاری که ما انجام می‌دادیم این بود که سریعاً به صورت تلفنی یا در تلگرام با آنها تماس می گرفتیم و از آنها نظرخواهی می‌کردیم. از آن ها می خواستیم کمک کنند که صدتحلیل‌‌ را به اشتراک بگذاریم. این کار هم برای معروف شدن آنها خوب بود چون صفحه شخصی‌شان در سایت وجود دارد، و هم بازدیدکننده بیشتری را برای سایت ما جذب می کرد.

 

چه برنامهای برای تامین مالی مجموعه دارید؟ سرمایه اولیه این کار را چگونه تامین کردید؟

ماه‌های اول با سرمایه شخصی بوده اما الان 4 ماه است که وارد شتاب‌دهنده فارابی شدیم که در یکسری هزینه‌ ها به ما کمک می‌کند و امیدواریم تا دو سه ماه آینده به یک مرحله خوب برسیم و سرمایه‌گذار جذب کنیم.