نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال از جیتکس الگو می‌گیرد
رییس مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد

نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال از جیتکس الگو می‌گیرد

امسال چهار شرکت تولیدکننده محتوا با حمایت مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد، در نمایشگاه جیتکس ۲۰۱۷ حضور یافتند تا شاید چراغ صادرات محصولات ایرانی در این بخش روشن شود. مرتضی موسویان رییس این مرکز هم در جیتکس حضور داشت تا هم وضعیت بازارهای خارجی را بررسی کند و هم برای برگزاری نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال، الگو بگیرد.

در این نمایشگاه فرصتی دست داد تا با وی درباره حمایت‌های صادراتی مرکز رسانه‌های دیجیتال گفت‌وگو کنیم.


در نمایشگاه امسال چهار شرکت با حمایت مرکز رسانه‌های دیجیتال در جیتکس غرفه دارند. دلیل حمایت شما از آن‌ها در این بخش چیست؟
یکی از مهم‌ترین ضعف‌های ما، صادرات محتوای بومی کشور است. در این زمینه انتظار داشتیم رشد قابل قبولی را شاهد باشیم که این‌طور نیست. از سوی دیگر اگر بازار محدود به داخل باشد، کسب‌وکارها رشد لازم را نخواهند داشت.
اگر محتوای داخلی بتواند بازار بزرگ‌تری از ایران پیدا کند، گردش مالی هم در کشور بالاتر رفته و انگیزه‌های بیشتری برای تولید به وجود می‌آید.


این ۴ شرکت را چطور انتخاب کردید؟
ابتدا جلساتی با نمایندگان شرکت‌های تولیدکننده محتوا داشته و با کمک خودشان شاخص‌هایی را برای حمایت از شرکت‌ها در نمایشگاه جیتکس استخراج کردیم. یکی اینکه محصولشان قابل ارائه در بازارهای بین‌المللی باشد. دوم اینکه User Friendly بوده و منوهای چندزبانه داشته باشد. شاخص سوم هم این بود که این شرکت‌ها در داخل هم اعتبار داشته و محصولشان مشتری خوبی داشته باشد.
البته خیلی متاسفم که بگویم از میان ۱۴۰۰ موسسه حقیقی و حقوقی، تنها ۵ شرکت را پیدا کردیم که چنین شاخص‌هایی داشته باشند. یکی از این ۵تا هم سه روز مانده به نمایشگاه اعلام کرد که از حضور انصراف داده است. فکر می‌کنم باید مبلغی هزینه از این شرکت‌ها می‌گرفتیم تا چنین اتفاقی نیفتد ولی به آن‌ها اعتماد کرده بودیم که یکی‌شان لحظه آخر نیامد.


به نظر می‌رسد تنها حمایت از شرکت‌ها برای حضور در نمایشگاهی مانند جیتکس، سبب صادرات محصولات ایرانی نخواهد شد. به غیر از این، کار دیگری هم برای افزایش صادرات انجام داده‌اید؟
بله من هم با شما موافقم، اینکه یک ماه پیش از یک رویداد خارجی درباره آن اطلاع‌رسانی کنیم و چند شرکت را ببریم، به هیچ وجه کافی نیست و کار باید با برنامه و همه جانبه باشد. ما پیش‌نویس ایجاد بخش دپارتمان صادرات در مرکز رسانه‌های دیجیتال را آماده کرده و به‌زودی این مرکز راه‌اندازی می‌شود. یکی از وظایف این مرکز این است که با رایزن‌های فرهنگی کشور ارتباط برقرار کرده و محصولات صادراتی‌مان را به آن‌ها معرفی کند تا آن‌ها به‌عنوان کاتالیزور و بسترساز، ارتباطات لازم را برای شرکت‌های داخلی فراهم کنند.
گام دیگر این است که با رییس موسسه اکو مذاکراتی داشته‌ایم و قرار است تلاش‌هایمان برای صادرات محصولات ایرانی را از کشورهای عضو این سازمان آغاز کنیم. در گام نخست هم نشست‌هایی در موسسه اکو با سفرای کشورهای عضو خواهیم داشت.
علاوه بر این، این آمادگی در مرکز وجود دارد که اگر شرکت‌ها استانداردهای لازم را در تولید محصولات رعایت کنند، به حمایت از آن‌ها برای حضور در نمایشگاه‌های خارجی بپردازیم. به‌صراحت باید بگویم سال گذشته برای نمایشگاه سبیت هرچه فکر و جست‌وجو کردیم که محصولی درخور بازارهای B۲B آنجا پیدا کنیم، چیزی برای عرضه وجود نداشت.
امیدواریم با کمک معاونت علمی و کمیسیون صنایع و معادن مجلس که نمایندگان این دو به جیتکس آمدند و مذاکراتی داشتیم، برای هموارسازی مسیر صادرات گام برداریم. در این راه مقرر شد هر ۴۵ روز یک‌بار نشستی بین قسمت‌های مربوط، با موضوع هموارسازی راه صادرات برگزار شود.


حضور استارت‌آپ‌های ایرانی را در جیتکس چطور دیدید؟
استارت‌آپ‌های ما امسال در جیتکس توانمندی‌های خود را واقعا نشان دادند. براساس گزارش‌هایی که به من دادند، از میان بیش از ۴۰۰ استارت‌آپ، ۵۶ استارت‌آپ برتر در نمایشگاه معرفی شدند که ۱۰تای آن‌ها ایرانی بودند. یکی از آن‌ها هم تا مرحله فینال پیش رفت. این موضوع نشان می‌دهد اگر امکاناتی ایجاد کنیم، واقعا پتانسیل لازم در میان جوانان ما هست.
البته خود بچه‌ها هم باید بیشتر تلاش کنند؛ مثلا صرف انگلیسی بودن بروشور کافی نیست و باید استانداردهای لازم آن هم رعایت شود یا برای معرفی و پرزنت استارت‌آپ‌های‌شان، نیاز هست که کلاسی گذاشته و آموزش داده شود تا در سال‌های آینده حرفه‌ای‌تر حضور یابند.


آیا از جیتکس برای بهبود نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال ایده گرفتید؟
بله کاملا. مثلا دو سال است که به همکارانم در مرکز می‌گویم کتاب نمایشگاه باید پیش از آغاز رویداد منتشرشده و از سوی بخش خصوصی هم فروخته شود یا بازدیدکنندگان برای حضور در نمایشگاه حتما باید ثبت‌نام شوند تا بدانیم سلایق افراد چیست و با توجه به داده‌ها برنامه‌ریزی کنیم. جیتکس هم اگر به‌جایی رسیده، مدیون داده‌آمایی و برنامه‌ریزی براساس اطلاعات است.
نکته دیگر هم برگزاری میتینگ‌هاست که در جیتکس تنها با پرداخت هزینه‌های گران‌قیمت می‌توان در آن‌ها شرکت کرد. ما امسال ۷۰کارگاه در نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال پیش‌بینی کرده‌ایم اما ایده دریافت پول برای شرکت در این کارگاه‌ها، نه موردپسند کارکنان ما بوده و نه بازخورد خوبی از بیرون داشته‌ام. با این حال معتقدم اگر هزینه‌ای، هرچند ناچیز، از شرکت‌کنندگان دریافت شود، قطعا با برنامه‌ریزی در این کارگاه‌ها شرکت خواهند کرد.
نکته دیگر هم اینکه نمایشگاه‌ها باید به‌صورت B۲B برگزار شود. حضور در نمایشگاه با هدف B۲C، بسیار پرهزینه و گران‌قیمت است و اگر هم نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال به این شکل برگزار می‌شود، به خاطر سوبسیدی است که ما می‌دهیم. باید نمایشگاه‌های ما هم به سمت B۲B بودن حرکت کنند و درواقع نقطه تماسی برای یافتن شرکای تجاری و نمایندگان در شهرهای دیگر باشند.
در همین راستا باید توجه کرد که نمایشگاه محل فروش محصول نیست، بلکه جایی است که باید درباره محصولات آینده صحبت کرد. در همین جیتکس در اکثر غرفه‌ها، محصولات به‌صورت پروتوتایپ معرفی شده بود. جای فروش محصول در نمایشگاه‌های فصلی است نه در یک نمایشگاه حرفه‌ای سالانه.