fa-IR

پول خردهای سرگردانی که با شمعدونی صرف امور خیریه می‌شوند

۲۵/۶۸MB مصاحبه با مهران مژده، برنامه نویس استارت‌آپ شمعدونی
گفتگو با
مصاحبه

شمعدونی افزونه‌ای است برای فروشگاه‌های اینترنتی که کاربران می‌توانند قبل از پرداخت تنها با یک کلیک مبلغ صورتحساب را به بالا رند کنند؛ این خرده پول‌ها جمع شده و صرف پروژه‌هایی می‌شوند که مردم انتخاب می‌کنند.


http://shamdooni.org 

https://telegram.me/shamdooni_org 

https://www.instagram.com/shamdooni_org 

ایده اولیه شمعدونی چگونه به ذهن شما رسید؟

از جایی خرید کرده بودیم و فروشنده باید پول خرده‌ای را به ما پرداخت می‌کرد. درنهایت گفتیم که لازم نیست و برای خودتان بماند. این ایده به ذهن ما رسید که خیلی از افراد در طول روز این پول‌های خرد را می‌بخشند ولی چرا این پول خرد‌ها یکجا جمع  و برای کار مفیدتری استفاده نمی‌‌شود. هدف شمعدونی این است که بتوانیم این پول‌های خرد را در فضای مجازی جمع و صرف کارهای خیر کنیم که برای پیشرفت جامعه باشد.

 

در بازه زمانی تحقیقاتی چه فعالیتهایی برای این ایده میکردید و از چه کسانی بازخورد میگرفتید؟

تازه یک ماه است که شمعدونی را شروع کردیم و ابتدا از دوستانمان پرسیدیم که نظرشان چیست. بعد با شتاب‌دهنده فارابی همکاری کردیم و با آن‌ها در تماس بودیم. این هم اولین رویدادی است که در آن شرکت کردیم و در حال معرفی شمعدونی به سایرین هستیم. علاوه بر این خودمان هم می‌توانیم بفهمیم که شمعدونی چقدر می‌تواند برای دیگران مؤثر و خوب باشد.

 

چقدر برای این کار وقت گذاشتید؟

ما در این یک ماه کار برنامه‌نویسی انجام می‌دادیم و هنوز هم در حال تست هستیم. چون شمعدونی مربوط به کارهای پرداختی است باید امنیت آن را توسعه بدهیم و این موردی است که تمام سعی‌مان را می‌کنیم زودتر به آن برسیم. سعی ما این است که برنامه را روزبه‌روز پیشرفته‌تر و بهتر کنیم و آن را به مردم ارائه بدهیم.

 

چه تغییرانی در نسخه اولیه ایجاد کردید؟ فضای نمایشگاه چقدر به تست استارت‌آپ شما کمک کرده است؟

یکی از خوبی‌های این نمایشگاه این بود که استارت‌آپ‌های زیادی هم اطراف ما بودند. ما توانستیم شمعدونی را به آن‌ها هم معرفی کنیم تا بتوانند از سرویس ما استفاده کنند. تا آنجایی که صحبت کردیم بازخوردها خوب بوده و فعلاً در حال مذاکره با پی‌پینگ هستیم  که اولین همکاری ما است.

 

مشکلی در زمینه بانکها نداشتید؟ فارابی توانسته به شما کمک کند؟

بله در حد مشاوره کمک کرده است.

 

فین تک‌های مالی اکثراً مشکلاتی در ارتباط با بانکها دارند، چگونه با این مشکل کنار آمدید؟

یکی از مواردی که خیلی به ما کمک کرد مشاوره‌های شتاب‌دهنده فارابی بود ولی جدا از آن ما سعی کردیم راه‌حلمان را طوری بچینیم که زیاد درگیر این مشکلات نشویم و بتوانیم راحت‌تر این خدمت خوب را به مردم برسانیم.

 

تصورات شما از زمانی که وارد این فضا شدید با زمانی که هنوز وارد این فضا نشده بودید، چه تغییری کرده است؟

من حدود سه سال است در این فضا کار می‌کنم و اولین موفقیت ما استارت‌آپ ویکند خواجه نصرالدین طوسی بود که تیم دوم شدیم. البته در استارت‌آپ ویکند ‌های دیگری هم شرکت کردیم که چیزهای جدیدی در آن‌ها یاد گرفتیم و سعی می‌کنیم از آن‌ها در شمعدونی استفاده کنیم.