گزارش از سومین روز برپایی نمایشگاه جیتکس ۲۰۱۷
روز شلوغ پاویون ایران

گزارش از سومین روز برپایی نمایشگاه جیتکس ۲۰۱۷

سومین روز از سی‌وهفتمین نمایشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات دوبی (جیتکس ۲۰۱۷) هم سپری شد.
جیتکس ۲۰۱۷ یکشنبه ۲۶ مهرماه با حضور نمایندگانی از کشورهای مختلف از قاره‌های آسیا، اروپا، آمریکا و آفریقا افتتاح شد و طبق اطلاعات آماری، این دوره از نمایشگاه جیتکس با حضور ۴۷۰۰ مشارکت‌کننده از ۱۰۰ کشور جهان در فضای مفید بیش از ۹۰ هزار مترمربع برگزار شده است.
امسال نیز برای سومین سال متوالی پاویون جمهوری اسلامی ایران به همت اتحادیه صادرکنندگان نرم‌افزار با متراژ ۱۲۶ مترمربع در سالن پاویون‌ها برپا شده و با همکاری و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صندوق نوآوری و شکوفایی، ۱۲ شرکت ایرانی در این پاویون (سالن شیخ راشد) حضور دارند.

شور و نشاط در سالن استارت‌آپ‌ها
در این دوره از برگزاری نمایشگاه جیتکس، سالنی به استارت‌آپ‌ها اختصاص داده شده است تحت عنوان startup movement که در مجموع ۴۶۵ استارت‌آپ از ۴۰ کشور دنیا در آن حضور دارند.
از میان استارت‌آپ‌های حاضر در سالن startup movement جیتکس، ۲۹ استارت‌آپ ایرانی هستند که با حمایت اتاق بازرگانی تهران، اتاق بازرگانی اصفهان و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به این دوره از نمایشگاه راه یافته‌اند و از میان آن‌ها ۴ استارت‌آپ موفق به ارایه توانمندی‌های خود نزد سرمایه‌گذاران شدند.
استارت‌آپ‌های انتخاب شده برای کسب جایزه ۱۸۰ هزار دلاری باهم در حال رقابت هستند و در مجموع شور و نشاط بسیاری در سالن استارت‌آپ‌ها به پا است. با وجودی که ۴ استارت‌آپ ایرانی به مرحله نهایی راه یافتند اما متاسفانه موفق به دریافت جایزه نشدند.


Digital Education بخش بی‌رقیب جیتکس
امسال یکی از بخش‌های مهم نمایشگاه جیتکس به سالن شهر هوشمند اختصاص دارد که در این سه روز از نمایشگاه مملو از بازدیدکننده بود و می‌توان گفت به دلیل جذابیت زیاد بسیار مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته است. در این سالن خانه‌های هوشمند، ماشین‌های هوشمند، اسمارت‌فون‌ها، واقعیت مجازی و هر تکنولوژی که مربوط به شهر هوشمند می‌شود، به نمایش گذاشته شده است.

بازدید نمایندگان مجلس و دولتمردان از پاویون ایران
دیروز صبح برخی از نمایندگان کشورمان از جمله رمضانعلی سبحانی‌فر، رییس کمیته ارتباطات کمیسیون صنایع و معادن مجلس و مهدی فقیهی دبیر توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات فضای مجازی، موسویان رییس مرکز رسانه‌های دیجیتال، حمیده زرآبادی عضو کمیته صنایع و معادن مجلس، رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران، معاون کسب‌وکار اتاق بازرگانی تهران و تعدادی از مدیران شرکت‌ها و تشکل‌های زیرمجموعه اتاق بازرگانی از پاویون ایران در جیتکس و همچنین غرفه استارت‌آپ‌های ایرانی بازدید کردند و با شرکت‌های حاضر در پاویون به بحث و گفت‌وگو نشستند.

اولین حضور شرکت‌های حوزه نشر دیجیتال در جیتکس
امسال برای نخستین بار ۴ شرکت از حوزه نشر دیجیتال با حمایت مرکز رسانه‌های دیجیتال در پاویون ایران در نمایشگاه جیتکس حضور دارند که به گفته رییس مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد سال آینده تعداد آن‌ها افزایش خواهد یافت.
موسویان در بازدید خود از پاویون ایران در نمایشگاه جیتکس ضمن قدردانی از اقدام بخش خصوصی برای برپایی پاویون شرکت‌های ایرانی در جیتکس گفت: در حال حاضر بخش خصوصی با کمک سه بخش معاونت علمی ریاست جمهوری، مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد و صندوق نوآوری و شکوفایی سه سال متوالی است که پاویون ایران در جیتکس را برگزار می‌کند که هر سال شاهد افزایش سطح کیفیت آن هستیم.
موسویان اضافه کرد: در حقیقت بخش خصوصی در رابطه با پاویون ایران در جیتکس حرکت خوبی انجام داده است و قطعا هر سال شاهد افزایش کیفیت این پاویون چه از نظر غرفه آرایی و چه تعداد شرکت‌های حاضر در آن خواهیم بود.
وی همچنین در مورد نحوه انتخاب ۴ شرکت نشر دیجیتال در پاویون ایران گفت: برای تعیین شرکت‌ها یکسری شاخص‌ها مدنظر بود مانند محصول جدید و قابل رقابت، چندزبانه بودن محصول و اینکه محصول در کشور خودمان مورد استقبال قرار گرفته باشد. با این شاخص‌ها ۷ شرکت در زمینه نشر دیجیتال انتخاب شدند و در نهایت ۴ شرکت به جیتکس آمدند.
وی با بیان اینکه این اولین حضور شرکت‌های نشر دیجیتال در نمایشگاه جیتکس است، گفت: طی گفت‌وگویی کوتاه با مدیران این ۴ شرکت در حاشیه جیتکس، معتقد بودند، انتظار چنین جو آماده‌ای را نداشتند.
در همین حال، فقیهی دبیر توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات فضای مجازی در گفت‌وگویی با خبرنگار فناوران در حاشیه نمایشگاه جیتکس با بیان اینکه سطح کیفیت و کمیت پاویون ایران در جیتکس نسبت به سال‌های قبل افزایش یافته است، گفت: با این وجود باید در نحوه گزینش استارت‌آپ‌ها دقت بیشتری صورت گیرد.
وی افزود: اینکه تعداد استارت‌آپ‌های ایرانی امسال افزایش یافته است بسیار خوب و رضایت‌بخش است اما باید از نظر کیفی نیز استارت‌آپ‌ها در سطح قابل قبولی باشند.

ضرورت افزایش تعداد شرکت‌های حاضر در پاویون
امید بهتاج، رییس شرکت فناوران اطلاعات وستا، یکی از شرکت‌های حاضر در پاویون ایران که در زمینه تولید نرم‌افزارهای آموزش الکترونیکی فعالیت می‌کند، در مورد دلیل حضور در نمایشگاه جیتکس گفت: هدف عمده ما از حضور در جیتکس معرفی دستاوردهای شرکت به بازارهای خارجی است و امسال برای نخستین بار در نمایشگاه شرکت کرده‌ایم.
وی افزود: اینکه ایران در نمایشگاه جیتکس دارای پاویون هست و شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند با حمایت دولت و بخش خصوصی در این نمایشگاه شرکت کنند بسیار امیدوارکننده است؛ اما اگر تعداد شرکت‌های حاضر در پاویون بیشتر باشد به‌مراتب بهتر است.