fa-IR
موضع وزیر ارتباطات در مورد ورود «ماکسیم» روسی به شهرهای ایران

موضع وزیر ارتباطات در مورد ورود «ماکسیم» روسی به شهرهای ایران

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پس از اعلام آمادگی یکی از کمپانی‌های تاکسی اینترنتی روسیه برای ورود به بازار ایران، در برابر آن موضع گرفت.

پس از اعلام آمادگی «تاکسی اینترنتی» روسیه به ایران و انتشار اخباری مبنی بر دریافت مجوزها از سوی این برند روسی، امروز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم ورودی به این مقوله جدید سرمایه‌گذاری داشت.

آذری جهرمی با بیان اینکه موضوع ورود «ماکسیم» به بازار ایران را از طریق رسانه‌ها شنیدم و از معاون پارلمانی خود خواستار پیگیری این موضوع شدم، اظهار کرد: فعالیت چنین شرکتی در بازاری که فعالان داخلی خوبی دارد خلاف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

وی عنوان کرد: ترجیح این است که به‌جای ورود رقیب خارجی، سرمایه‌گذار وارد بازار ICT کشور شود و کار توسط جوانان همین کشور انجام شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآور شد: از آنجایی که هم‌اکنون بخش خصوصی سرمایه‌گذار در عرصه تاکسی‌یاب‌های اینترنتی در کشور وجود دارد و نخبگان بسیاری در این بخش فعال هستند و نیز ظرفیت بازار برای این فعالیت وجود دارد، قطعاً واگذاری بخشی از این خدمات به یک کشور دیگر، صلاح و مناسب سیاست‌های کشور نیست.

البته با توجه به اینکه اطلاعات کافی و دقیق‌تری از اهداف این شرکت در دست نیست، به گفته وزیر ارتباطات تصمیم‌گیری درباره فعالیت‌های آن در کشور منوط به بررسی بیشتر ابعاد مختلف شد.

بازار داغ فعالیت در حوزه کسب‌وکارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات در ایران به حدی است که به عقیده بسیاری از کارشناسان این حوزه، شاهد تب فعالیت در بخش‌های خاصی از آن هستیم و به‌عنوان مثال علی‌رغم فعالیت دو برند تاکسی موبایلی در کشور اما علاقه برای ورود به این بخش باز هم در این بازار دیده می‌شود.

با توجه به اینکه کسب‌وکارهای نوپا عمر به نسبت کمتری در برابر سایر بیزینس‌ها در کشور ما دارند لذا طبیعی است که پتانسیل و جذب این حوزه بیش از سایر بخش‌ها باشد و از این رو است که اخیرا شاهد هستیم تاکسی اینترنتی دیگری که در روسیه با برند تجاری «ماکسیم» فعالیت می‌کند، برای ورود به بازار ایران اعلام آمادگی کرده و براساس اظهارات یکی از مسئولان آن کلیه مجوزها برای فعالیت در کشورمان را کسب کرده است.

این در حالی است که سایت فارسی این برند تجاری روسی هم راه‌اندازی شده و عنوان «ایران» در لیست کشورهای خدمات‌دهنده قرار گرفته است.

این شرکت که فعالیت‌هایش را از سال ۲۰۰۳ آغاز کرده، سال ۲۰۱۴ با افتتاح واحدهای خود در اوکراین، قزاقستان، گرجستان، بلغارستان، تاجیکستان و بلاروس کار خود را به خارج از مرزهای روسیه گسترش داد و به عبارتی چهره‌ای بین‌المللی پیدا کرد.